De relatie met de commissies en werkgroepen De situatie in Nederland Reflectie Literatuur Commission on die History of Cartography Commission on Theoretical Cartography Commission on Education and Traininq Commission on Geovisualization Commission on Ubiquitous Mapping Commission on Cartography and Children Commission on Management and Economics of Map Production Commission on Planetary Cartography Commission on Nationai and Regional Atlases Commission on Digital Technologies in Cartographic Heritage Commission on Maps and the Internet Commission on Use and User issues Commission on Underrepresented groups and Cartography Commission on Geospatial Data Standards Commission on Maps and Graphics for Blind and Partially Sighted People Commission on Geospatial Analysis and Modelinq Commission on Marine Cartography Commission on Mountain Cartography Commission on Maps and Society Commission on Generalisation and Multiple Representation Commission on Mapping from Satellite Imaqery Commission on Map Projections Working Group on Tourist Cartography Working Group on Mapping Africa for Africa Working Group on Open Data Access and intellectual Property Riqhts Working Group on Cartography in Early Warning and Crisis Management Working Group on GiS and Sustainable Development Working Group on Art and Cartography Fig. 3. De commissies en werkgroepen van de ICA voor de periode 2007-2011. van ruimtelijke informatie in de diverse sociale structuren is opgenomen en hoe dit gebruikt verschilt van groep tot groep. Om te beoordelen hoe onderzoek leeft binnen de ICA zijn alle doelstellingen van de commissie en werkgroepen beoordeeld op hun onderzoeksgehalte. Vervolgens zijn deze interpretaties voor gelegd aan de voorzitters van de betref fende commissies en werkgroepen via een online enquête. Dit resulteerde in een kwantitatief overzicht van onderzoeksge- relateerde doelstellingen. Immers er is niet gevraagd naar hoe intens de doelstelling in onderzoek werd omgezet. Diverse fac toren hebben de resultaten beïnvloed. Zo zijn lang niet alle commissies of werkgroe pen in het leven geroepen om onderzoek te doen en worden de doelstellingen eens in de vier jaar bijgesteld. Daarbij komt dat de achtergrond van de huidige voorzitters ook een rol speelt; als deze bijvoorbeeld uit de praktijk afkomstig is zal een derge lijke voorzitter naar alle waarschijnlijkheid een andere benadering kiezen dan een collega uit academica. Fig. 3 geeft een overzicht van de huidige commissies en werkgroepen. Via de analyses en enquête is ook gekeken of de onderwerpen van de onder zoeksagenda wel aandacht krijgen van de commissies en werkgroepen. In fig. 4 het resultaat voor de onder zoekscategorie Gebruik. Het blijkt bijvoorbeeld dat 60% van de ruim dertig commissies en werkgroepen op een of andere manier iets met visuele perceptie doet. De Nederlandse kartografenge- meenschap kan niet in alle commissies en werkgroepen participeren. De deelname is sterk gebonden aan de onderzoeksacti viteiten in eigen land (Enschede, Utrecht en Delft). Zo participeren onderzoekers zeer actief in de Commissies Use and user issues, Geovisualization, Education and training, Generalisation and Multiple Representation, National and Regional Atlases, Digital Technologies in Cartograp hic Heritage en de History of Cartography. De Commissie Use and user issues heeft zelfs een Nederlandse voorzitter. Het zal duide lijk zijn dat een onderzoeksagenda als deze nooit compleet of af is. Het is een levend document, net als de internationale kartografische associatie zelf. De inhoud van de agenda kan bogen op internationale consensus, maar bij publicatie zouden aanvullingen alweer op z'n plaats zijn. Het is een document dat de internationale kartografische gemeen schap een richtpunt geeft. Het bestuur van de vereniging kan het materiaal even eens gebruiken om zich te bezinnen op de uitgedijde commissies en werkgroepen structuur van de ICA. Overlap in activitei ten zijn eenvoudig te duiden. Echter er mag niet worden vergeten dat, zoals uit fig. 1 blijkt, onderzoek niet de enige pijler is waarop de ICA steunt. Bovendien is de ICA een organisatie van vrijwilligers die het kartografisch vakgebied een goed hart toe draagt. Virrantaus, K., Fairbairn, D. and Kraak, MJ. (2009) ICA research agenda on cartography and Gl scienceviewpoint paper. In: The carto graphic journal, 46 (2009)2, pp. 63-75. Virrantaus, K., Fairbairn, D. and Kraak, MJ. (2009) ICA research agenda on cartography andGlscience. In: Cartography and geographic information science, 36 (2009)2, pp. 209-222 Virrantaus, K., Fairbairn, D. and Kraak, MJ. (2009) ICA research agenda on cartography and Geographic Information science. In: Carto graphy the international journal for geograp hic information and geovisualization, 44 (2009)1, pp. 45-55 A Strategic Plan for the International Cartogra phic Association for 2003-2011 as Adopted by the ICA General Assembly, 2003-08-16 www.icaci.org/en/ICA _Strategic_Plan_2O03-o8- 16. pdf). genoemd door C W User centred kaartontwerp Speciale kaartinterfaces Gebruikstesten Visuele perceptie Bijzonder kaartgebruik Ruimtelijke denken Locatie gebaseerde diensten 25 50 75 100 Fig. 4. De aandacht voor de subonderwerpen van de onderzoekscategorie Gebruik. 14 Geo-lnfo 2011-2

Geo-Info | 2011 | | pagina 16