Klaas van der Hoek bijna alle handelingen zijn afhankelijk van precieze plaatsaanduiding via GNSS. informatie wordt daarbij opgeslagen en onthouden om later weer te kunnen wor den gebruikt. GNSS-aanduiding is continu van belang tijdens een behandeling in het veld, zelfs 24 uur per dag als de techniek robotisering toelaat. Om de Europese gedachte te benadruk ken was de volgende spreker uit Engeland overgekomen. Paul Cruddace, manager van Geodesie en Plaatsbepaling bij de Ordnance Survey (OS) in Southampton gaf een beeld van de situatie in Engeland. Als oudere broer, al 219 jaar oud, zou het Nederlandse kadaster nog wel iets van hen kunnen leren. Na het overzicht van de situatie in Engeland, aantal mensen werkzaam (1400), aantal GNSS-referentie- stations (110) en aantal mutaties per dag (5000), ging de spreker in op het beleid binnen de Ordnance Survey. Drie zaken spelen daarbij een wezenlijke rol. De Gl als basis voor een ieder, de internationale rol en bijbehorende basisgebruikers en een geheel commerciële uitbating van deze Gl. In dit spanningsveld probeert spreker zijn plek te veroveren. De OS heeft een nationaal referentiesysteem ontwikkeld waarbij de basis geodetische behoeften en de commerciële samenkomen. Het daarbij behorende businessmodel werkt goed en tot slot moet in de toekomst duidelijk buiten de traditionele wereld worden gekeken naar nieuwe markten. Slotspreker was Leendert Dorst. Hij is werkzaam bij de dienst der Hydrografie van de Koninklijke Marine. Hij is hoofd van de afdeling Geodesie Getijden. Met hem gingen we van het land de zee op. Samen met Rijkswaterstaat zorgt zijn dienst voor het mariene domein voor de Gl binnen Nederland. Naast de klassieke geometrie blijkt dat op het water veel meer zaken spelen. Veel verschillende coördinatenstelsels internationaal bekeken, watergetijden, hoog water, laag water, dieptemetingen. Er is nog veel werk te doen in de standaardisering wereldwijd. Vanuit Nederland is Dorst met zijn mensen druk bezig om te zorgen voor de standaar disering. In de afsluitende forumdiscussie lieten de toehoorders zich ook horen. Er werd een aantal vragen afgevuurd op de sprekers. Enkele daarvan waren bedoeld om het Kadaster een concretere toekomstvisie te ontlokken met hun GNSS-referentiesys- teem en beschikbaarstelling hiervan voor anderen. Het werd duidelijk dat het Kadas ter hierover niet het bepalende antwoord kan geven, de politiek is hierbij duidelijk sterk meebepalend. Waar we het al lemaal over eens waren is dat de kennis rond deze materie zeer specifiek is. Dat hierin opge leid kunnen worden in feite op dit moment niet goed geregeld is. De handen in elkaar slaan is op dit punt noodzakelijk. Dat zou de conclusie van deze bijeenkomst kunnen zijn: samen zijn we verantwoordelijk voor de toekomst van dit vakgebied. Geo-lnfo 2011-2 17

Geo-Info | 2011 | | pagina 19