k-te Êm jê m "iB ia m. .1 ■mnaW v Provinciaal GeoRegister: één voor allen, allen voor één! De provincies zijn sterk in geo-informatie. Deze informatie wordt voornamelijk gecreëerd voor processen vanuit diverse beleidsvelden. Bij de provincies is het ruimtelijk domein daarin sterk vertegenwoordigd. Al deze gegevens zijn al jaren beschreven en vrij beschikbaar. In 2007 is zelfs een gezamenlijke intentieverklaring met BZK ondertekend. Open data zeggen we tegenwoordig. Maatschappelijke behoefte Van versnipperd aanbod tot eenduidig beeld PGR zet provinciale geo-informatie op de kaart Luc de Horde, beleidsmedewerker geo-informatie bij de Provincie Utrecht en namens IPO opdrachtgever voor het project Provinciaal Georegister; Sytske Postma, adviseur bij Nieuwdenkers BV en projectleider van het project Provinciaal Georegister. Veel hiervan wordt dan ook opgevraagd en hergebruikt door gebruikers van bin nen en buiten de provincie. Dit gebeurt echter passief. Op verzoek wordt de gevraagde geo-informatie geleverd. Provincies willen graag laten zien dat zij professioneel zijn op het gebied van het creëren, beheren en aanbieden van geo-informatie. Met het realiseren van het Provinciaal Georegister (PGR) bieden zij hun provinciale ruimtelijke informatie actief aan. Met het beschikbaar komen van internet is de maatschappij in toenemende mate veranderd in een informatiemaatschappij. Gezien de ontwikkelingen de laatste jaren, waarbij de locatie een standaard informa tieaspect is geworden, kan zelfs worden gesproken van een geo-informatiemaat- schappij. Diverse webservices, apps voor mobiele telefoons,TomTom, augmented reality. Er zijn tal van toepassingen waarin geo-informatie wordt gebruikt. In het ter beschikking stellen hiervan kan de overheid niet achterblijven. Argumenten hiervoor zijn dat burgers het recht heb ben geïnformeerd te worden (Aarhus1'1, 1 Het Verdrag van Aarhus (1998) regelt onder meer de rechten op toegang tot milieu-infor matie voor het publiek. Dit verdrag is inmiddels in een Europese Richtlijn omgezet (Richtlijn 2003/4/EG). Dit leidt voor bestuursorganen tot een aantal extra verplichtingen ten aanzien van de openbaarheid. Wobw), de overheid door de data te laten hergebruiken het rendement op zijn investeringen kan vergroten en de markt behoefte heeft aan de geo-informatie om toegevoegde waarde producten te kun nen ontwikkelen. Er kleven veel nadelen aan het niet goed beschikbaar zijn van geo-informatie. Het kost veel geld om per situatie of project steeds opnieuw aan gegevens te komen. Het niet voldoende op de hoogte zijn van de aanwezigheid van geo-informatie kan ervoor zorgen dat beslissingen, bijvoor beeld over ruimtelijke inrichting, niet goed zijn afgewogen. Er valt heel wat te winnen bij het beschikbaar hebben van de juiste geo-informatie op het juiste moment. Planprocessen kunnen kwalitatief worden verbeterd en efficiënter worden door goed gebruik hiervan. Provincies herkennen de toenemende vraag naar geo-informatie en het belang hiervan in tal van keten- en beleidsproces- 2 Wet Openbaarheid van Bestuur uit 1991 stelt een ieder in staat informatie van de overheid te krijgen, ofwel gratis ofwel tegen redelijke verstrekkingskosten. sen. Om een goede beschikbaarheid van de provinciale ruimtelijke informatie te garanderen en om hergebruikte stimu leren hebben provincies gezamenlijk het initiatief genomen een provinciaal georegister op te zetten. Zoveel provincies, zoveel smaken in aan bod en presentatie van geo-informatie. Niet alleen de provincies en de beleids velden zijn divers, maar ook de opbouw van de gegevens. Een specifiek thema zal vaaktwaalf verschillende gegevensets en beschrijvingen opleveren, nadat ze zijn opgevraagd bij evenveel provincies. Daar bij kan het thema onder diverse noemers zijn aangeduid, zodat de beschikbaar heid soms niet helder is. Dit alles komt de vindbaarheid en toepasbaarheid niet ten goede. Het kan kortom wat middelen kosten om met de gegevensverzameling aan de slag te gaan. Het vrije gebruik en de toepasbaarheid worden hierdoor ondermijnd, waardoor bestaande geo- informatie soms zelfs opnieuw wordt gecreëerd. Fig. 1. Van ongestructureerd naar gestructureerd aanbod. 18 Geo-lnfo 2011-2

Geo-Info | 2011 | | pagina 20