Oorlogsbeelden Beide oprichters boven print van een op eigen initi atief gemaakt mozaïek van 'Groot-Amsterdam'. Voor de provincie Flevoland was het met opnamen door de jaren heen niet veel anders. Zeelandse dijken werden in 1953 een week na de stormramp op grote schaal gevlogen door de KLM. Er waren dozen met het jaartal 1953 met daarin 1200 foto's zonder nadere meta-informatie."We hebben intus sen de complete kalibratie gedaan" aldus Jonker, benieuwd naar afnemers. Oldenzaal was de eerste Nederlandse gemeente die recent zeven beschikbare opname-jaargangen van ooit de Topo grafische Dienst digitaai afnam om haar eigen ontwikkelingen te volgen. Naast voor de hand liggende toepassingen als in publicaties is ook het benutten voor een aanplantreconstructie van een begroeid gebied een voorbeeld. 'On the spot'was er in de Tweede Wereld oorlog een gigantisch luchtfotobedrijf achter het geallieerde front. De nega tieven werden vernietigd en alleen de ...en digitaal bezig. afdrukken werden bewaard, zo weten de mensen van DotKa. Unieke platen vindt men ook de USAF-overzichten van de zuidelijke helft van Nederland. David Jonker:"Een RAF-klus was in 2010 een grote opdracht van de Universiteit Wageningen in het kader van 'het erfgoed van de oorlog'. Daar huurden we ook mensen voor in. Eén RAF-beeld is trou wens 300 Mb en dat mag je dan met het opnametal van 94.000 vermenigvuldigen. Daar kwam dan nog een afgeleid product van een tiende van die grootte bij en dat detail dan de'gewone' karteervluchten in verband met de vlieghoogte," zo vindt Jonker. Uiteraard is dit bronmateriaal als geen ander interessant voor de opsporing van blindgangers uit de Tweede Wereld oorlog, waarvan er nog een onbekend aantal in de grond zit."Deze en andere foto's zijn ook ideaal voor archeologische verkenningen en om bodemverontrei nigingen te traceren. Die laatste waren er veel in de jaren 50 en 60, wettelijke bodembescherming is er pas vanaf 1987", zo voegt Brokx toe. Flij benadrukt dat de RAF-luchtopname uit de Tweede Wereldoorlog (een van de 30.000 buitenlandse foto's). leverde 30 Tb op. We slaan dat tweemaal op, met allicht een back-up elders.' Een tweede collectie RAF-foto's (140.000 beel den) kwam via de Topografische Dienst bij het Kadaster. Dit ZBO laat deze nu elders scannen, maar DotKa Data als reseller is straks de enige partij in Nederland die het totale RAF-archief met dus bijna 250.000 foto's ontsluit."De RAF-verkenningsviuch ten vertegenwoordigen een ongelooflijke bron aan informatie met vaak een hoger foto's het bronmateriaal zijn en daaruit geconstrueerde kaarten slechts veralge meniseringen bevatten. FHet totale luchtfoto-archief van het Kadas ter bevat minstens 400.000 opnamen. Te begrijpen is dat Jonker (gevestigd te Apeldoorn) de verhuizing van het archief van Emmen naar Zwolle in verband met reistijden niet verkeerd leek.... Adri den Boer, redacteur Geo-lnfo 2011-2 23

Geo-Info | 2011 | | pagina 25