toeristen Open Kaart Edward Mac Gillavry (adviseur kartografie en geo-ICT): toerist. De bron (de foto's) is zo massaal en universeel aanwezig, dat dergelijke kaarten wel eens overal significant kun nen zijn als gratis planningsadviezen. De metagegevens van de foto's zoals die in de EXIF-gegevens van elke geüploade foto voor iedereen raadpleegbaar zijn, vormen in deze kaart gezamenlijk op zich weer een nieuwe gegevenslaag. Heel bijzonder, door het grote aantal foto's en bijbehorende locaties heeft deze laag zelf weer een eigen, nieuwe zeggingskracht gekregen. Door de locaties van foto's, die van één fototoestel zijn én binnen een bepaalde tijd van elkaar zijn genomen met elkaar te verbinden met een rechte lijn, worden relaties visueel gemaakt. Het levert van veraf en van dichtbij bezien verbluffend mooie en inhoudelijk veelzeg gende beelden op. Zouden Google, Albert Heijn, verzekeringsmaatschappijen en andere bedrijven nog meer interessants uit'onze'EXIF-gegevens kunnen halen? Op Flickr biedt Eric Fischer de set afbeeldingen 'Locals and Tourists' aan (www.flickr.com/photos/walkingsf/ sets/72157624209158632/). Op basis van foto's die op de websites Flickr en Picasa staan heeft hij afbeeldingen van ste den gemaakt die laten zien waar foto's genomen zijn door haar inwoners (blauwe stippen) of door toeristen (rode stippen). De Oudegracht in Utrecht is door de rode stippen duidelijk herkenbaar ah toeristen trekpleister. Maarten Boddaert (uitgever aardrijks kunde en kartogracif Door mijn oogwimpers heen ogen de kaartjes als ware kunstwerkjes. Nader bekeken schrikken de kaarten echter af door die kluwen van strepen en stippen. De weergave van de kaarten kan absoluut beter. Het geel (onzeker) is slecht leesbaar tegen een witte achtergrond. Bovendien is het lastig om je te oriënteren in de stad. Door enkele straat- of wijknamen toe te voegen kan dit euvel gemakkelijk worden verholpen. De kaarten bevatten wel dege lijk nuttige informatie, bijvoorbeeld voor auteurs van reisgidsen. In het voorbeeld van Utrecht is dat mooi te zien. In elke reisgids zal de Dom en de Oudegracht staan vermeld. Maar bewoners uit de stad weten wel beter; bezoek ook eens de Maliebaan en het Griftpark! De afbeeldingen zijn een knap staaltje van'Volunteered Geographic Information'. Zonder dat de individuele fotografen bewust aan het karteren zijn geslagen is er een gezamenlijke'mental map'ontstaan met een schat aan interessante, geogra fische informatie. De afbeeldingen tonen het ruimtelijke ver plaatsingsgedrag van verschillende groepen in de stad en onthullen tege lijkertijd hun kijk op de stad. Sociaal geografen lieten vroeger in het kader van vervoersstudies de respondenten een dagboekje invullen om hun dagelijkse bewegin gen vastte leggen. Maar deze afbeel dingen vormen een heel nieuwe gegevensbron voor dergelijk onderzoek. Ook interessant voor Canon of Kodak. Geef je klanten informatie over plekken waar zij zonder meer heen moeten om de mooiste kiekjes te maken. De nieuwste camera's hebben tegenwoordig immers een GPS aan boord! Stel je eens voor, dat je camera begint te spreken; "Richt de lens over honderd meter naar rechts voor een foto van het stadskasteel Qudaen". Tjeerd Nijeholt (adviseur geo-informatie en auteur 'Handboek Geo-visualisatiej: Kunstzinnig gemaakt, en kunstzinnig gevisualiseerd! De dynamiek van hele wereldsteden wordt in een blik inzichtelijk gemaakt. De VW, restaurants, winkelcen tra; iedereen weet nu hoe de routering bordjes moeten worden geplaatst. En ook, welke fotogenieke plekken benedenmaats worden bezocht, omdat ze blijkbaar 'uit koers'liggen in de perceptie van de Frédérik Ruys (information designer en organisator Infographics Congres): Alvorens we vertrekken naar onze eerst volgende stedentrip, zal ik de visualisaties van Fischer raadplegen. Opdat we die plekjes kunnen bezoeken die de reis gidsen over het hoofd zien, maar razend populair zijn bij de lokale inwoners. Want dat zouden zomaar onvergetelijke stukjes kunnen zijn. Zo bevindt zich in de Utrechtse Voorveldse Polder, in de directe omgeving van Fort de Bilt, verscholen tussen bomen en struiken, een prachtige waterspeeltuin. Door wijkbewoners ook wel idyllisch de'Zeven stroompjes' genoemd. Pas na jaren hoorden wij van het bestaan, en sindsdien zijn wij trouwe bezoekers van dit verborgen stukje natuurschoon. En dankzij de prachtige visualisatiemethode van Fischer is ook dit prachtig stukje Utrecht niet uitsluitend voorbehouden aan locals ('blauw') maar ook aan toeristen ('rood'). Ik zal echter eerst Fischers kleurige lijnenspel op luchtfoto's projecteren. Leest toch een stuk prettiger. 24 Geo-lnfo 2011-2

Geo-Info | 2011 | | pagina 26