G*N Nederlandse kartografie in en rond de Franse tijd Verslag GIN-Werkgroep Op vrijdag 26 november 2010 hield de GIN werkgroep voor de geschiedenis van de kartografie een hoogwaardige studiedag in het gebouw van de Bijzondere Collecties van de Universiteit van Amsterdam (UvA). Het thema was 'Nederlandse kartografie in en rond de Franse tijd'. Op de plek waar de studiedag werd gehouden, werd in 1806 het Depot-Generaal van Oorlog gevestigd, de voorloper van de Topografische Dienst. (Kraijenhoff liep er rond als de eerste directeur.) 1812: departementen op linnen mam 26 Geo-lnfo 2011-2 rflT> Geo-lnformatle Nederland Mare Hameleers memoreerde als voor zitter dat het de 45e studiedag van de Werkgroep was sinds 1984. Hij zag nooit een gebrek aan nieuwe onderwerpen en verwelkomde weer rond de 75 bezoekers. (Men telt zonder breukervaring de dagen door over de fusiedatum van NVK naar GIN; bezoekers komen uit alle regio's, zijn lezers van Caert-Thresoor en ook nog maar zelden lid van GIN.) Dr. Matthijs Lok (UvA) sprak over'Staats vorming, rationalisatie, standaardisatie: een sfeertekening van de periode rond 1800'. Na memoreren van het eurocen- trisme op oudere kaarten vond hij dat de kaarten uit de Bataafse tijd dan wel een schijn van objectiviteit kregen, maar toch een weergave waren van de heersende politieke voorkeuren. De elite wilde alles Ook Jan van Eek bekijkt mini-expositie over Covens Mortier. precies weten om het volk te sturen en Willem I zou het karwei van Napoleon afmaken. "Toen men in 1801-1805 het aantal ambtenaren probeerde terug te dringen mislukte dat. Misschien voor de huidige regering een les", zo veronder stelde Lok, gepromoveerd op'Windvanen' over bestuurders in de Franse tijd. Dr. Wilfried Uitterhoeve, in 2008 gepro moveerd op Kraijenhoff, sprak over diens 'driehoeksmeting en kartografie als politiek project van de Bataafse Republiek'. Hij benutte maar één sheet, maar die was dan ook van het bekende driehoeksnet, dat deel uitmaakte van een groter Europees geheel. ('Zelf kan ik het als alfaman nauwe lijks bevatten') Alles kwam aan de orde: de te grote ambities van 1798, het'herbegin' van 1801 en de enorme uitloop in tijd. De spreker vond ook dat de kaart van Kraijen hoff eigenlijk de kaart van adjunct-direc teur De Man was. Uitterhoeve memoreerde zijn eigen bedevaart naardeTorenberg in Apeldoorn, met daar de enige steen van Kraijenhoff die als RD-punt resteert. De volgende spreker was dr. Eveline Koolhaas-Grasveld, recentelijk aan de UvA gepromoveerd op de rol van de prentkunst in de natievorming rond 1800 (boek:'De ontdekking van de Nederlander'). Zij sprak over'Gedrukt bij Evert Maaskamp: de Nieuwe kaart der departementen van Holland en die der omliggende van het Fransche Keizerrijk, Amsterdam 1812'. Maaskamp, met een bedrijf met honderd man personeel, ging via boeken voor toeristen ook met kaarten aan de slag. Een klein Franstalig kaartje van Nederland was zijn eersteling. De spreker illustreerde bij de vele mutaties in namen en grenzen het knutselen met De dames Poot en Geerts over de schade-inventarisatie van de 'Atlas der Neederlanden'.

Geo-Info | 2011 | | pagina 28