'Atlas der Neederianden' ervan vroegen om restauratie. Jean- Marieke Poot en Judith Geerts behan delden de schade-inventarisatie voor de restauratie en toonden later in een andere ruimte (de Regentenzaal) de atlasdelen zelf. Het slot na conserverende restauratie zal dankzij integrale digitalisering een restrictief inzagebeleid zijn. Ook van de geschiedenis van de atlas zelf, inclusief de vouwen in grotere kaarten, moeten uiter aard afleesbare sporen bewaard blijven. Voor 30 kaarten, die voor restauratie wel uit de atlas móeten worden genomen, is nog een discussiepunt of ze weer terug worden gevouwen dan wel los zullen wor den bewaard, wat goed is voor de kaarten, maar slecht voor de atlas als unicum. Een uniek huidig gebruik van de atlas was al ter illustratie van het in 2010 verschenen boek'Verborgen Wildernis'van auteur Kester Freriks. Ook hij was op die GIN-dag een begaafd spreker. Adri den Boer Cartouche op kaart van de Zeedijk beoosten Muiden door landmeter Jacob van Hoorn, 1737. Geo-lnfo 2011-2 27 Atlasdelen tentoongesteld in de Regentenzaal (flitsen verboden!). koperplaten zonder uitzicht op stabiliteit. De naam Bataafsch Gemeenebest uit de jaren 1805-1806 kwam zelfs op geen enkele eigentijdse kaart. Maaskamp van de hoek van de Kalverstraat en de Dam kreeg Lodewijk Napoleon als buurman en vroeg in 1808 met succes om zich koninklijk prenthandelaar te mogen noemen, maar dat predicaat was in 1810 al niets meer waard. Hij mocht wel in 1812 de Hollandse kaart zonder buitengrenzen maken. Concurrenten misten die nieuwe bestuurlijke indelingen in departementen, arrondissementen en kantons en hij gaf als nieuwigheid de kaarten ook uit op linnen geplakt. Gebruikers vroeg hij om wijzigingen door te geven ter wille van de actualiteit en dat idee is dus ook al oud. Maaskamp stond op goede voet met de Fransen, al gingen ook prenten die het Hollands nationaliteitsbesef bevorderden over zijn toonbank. In 1814 werd hij toch naar een verbeterhuis gebracht, omdat hij Fransen zou hebben gehuisvest. Dat was niet waar, maar de reputatieschade kwam Maaskamp nimmer te boven. Dr. Marco van Egmond van de Universiteit Utrecht sprak over 'Keerpunt of breekpunt? De invloed van de Franse Tijd op het landkaartenbedrijf Covens Mortier'. (Hij promoveerde ook op dat bedrijf, maar dan over hun héle bestaansperiode 1685-1866: hun totale kartografïsch fonds bevatte 10 miljoen afdrukken!) De wijzigingen van na 1795 noemde ook Van Egmond koren op de molen van kaartenmakers, Titelcartouches van koperplaten werden uitgeklopt, afge dekt en met secundaire platen bedrukt De 'moet'oftewel het indruksel is soms nóg te zien! Verder werden er bijvoorbeeld strook jes met departementsnamen opgeplakt. Covens Mortier fungeerden ook als een centraal kaartenhuis.Tot 1822 had men zelfs de exclusieve verkooprechten van de Kraijenhoffkaart, waarvan het laatste blad pas in 1823 gereed was.De Franse tijd was geen keer- of breekpunt, er was sprake van veel tijdelijks en van 'uitstel van executie'. De zoon van de laatste Covens, onder wie het bedrijf in 1866 als een nachtkaars uitging, deed een landmetersexamen en werd bouwkundig opzichter... Van betere tijden was tijdens de studiedag een mini- expositie te zien, samengesteld door Van Egmond. De laatste drie lezingen van de dag gin gen over het megaproject van Jan Werner van de Bijzondere Collecties van de UvA zelf.'Drie jaar de schouders eronder'was zijn eigen titel. De negendelige verzamel atlas'Atlas der Neederianden' (AdN) van 1815 vormt van 2010-2013 het middelpunt van een enorm digitaliserings-, restau ratie- en expositieproject. Raadplegen van atlasderneederlanden.blogspot.com zij een ieder aanbevolen. De AdN is een zogenaamde factice-atlas: de ingebonden kaartencollectie van een (onbekende) verzamelaar. De 617 kaarten zijn uit de periode 1650-1815 en deels gedrukt, deels in handschrift ('landmeterskaarten'). Het unieke van dit fenomeen en de status

Geo-Info | 2011 | | pagina 29