Sailing for the East Boekbespreking Inhoud Historisch overzicht De kartobibliografie >- AïL Günter Schilder en Hans Kok - Sailing for the East. History and catalogue of manuscript charts on vellum of the Dutch East India Company (VOC) 1602-1799. Deel X in de reeks Historisch- Cartografische Studies, Onderzoekspro gramma URU- Explokart, Universiteit UtrechtFormaat 32x24cm, 708 pp., met 600 illustraties in kleur.'t Goy-Houten: HES de Graaf, 2010. ISBN: 978 90 6194 260 3, prijs 175,00. In deze kartobibliografie wordt een overzicht gegeven van alle op perka ment getekende zeekaarten die aan VOC-stuurlieden werden meegegeven. Deze kartobibliografie (450 pagina's) wordt voorafgegaan dooreen historisch overzicht (220 pagina's) van de zeekaart productie van de VOC, die zijn eigen kartografische afdelingen had, zowel in Amsterdam als in Batavia. In dat overzicht komt de geschiedenis van de VOC aan de orde, de kaartproductie onder de verschil lende kaartenmakers (Hessel Gerritsz, de familie Blaeu, Isaak de Graaf en de familie Van Keulen), de kartografische activiteiten in Batavia in de 17e en 18e eeuw, en de technieken om de plaats te bepalen op zee, evenals het instrumentarium dat daarvoor nodig is. De kartobibliografie wordt ingeleid met overzichten van kompasrozen, waaraan de kaartenmakers te herkennen zijn, een legenda voor de kaarten en een verantwoording van de indeling van deze manuscriptkaarten in 20 rubrieken die aansluiten op het 17e eeuwse gebruik. Vervolgens worden per rubriek de terug gevonden, op perkament getekende zeekaarten beschreven volgens een vast schema. Ten slotte is er een referentiesectie met een verklarende woordenlijst, een lijst van kaartenmakers, een bibliografie, indexen van persoonsnamen, scheepsnamen en plaatsnamen. Op een bijgevoegde cd-rom zijn voor de kaartproductie relevante reso luties en instructies van de VOC opgeno men, alsmede lijsten van instrumenten en kaarten die in verschillende perioden op VOC-schepen werden meegenomen. Het zijn uittreksels uit de'groot-journalen'van de Kamer Amsterdam van de VOC. Dit deel begint met het clandestien verkrijgen van het eerste kaartmateriaal over Indië in Lissabon, aangevuld met de reisbeschrijving van Van Linschoten en de door Plancius getekende kaarten en eindigt met het failliet van de VOC in 1799. Het is prachtig geïllustreerd. Het geeft onder andere aan hoe Hessel Gerritsz een aan de Spanjaarden en Portugezen ont leend systeem van leggerkaarten opzette. Prototypes van zeekaarten die steeds met de nieuwste informatie werden bijgewerkt en die met de hand gereproduceerd werden als dat nodig was om exemplaren aan een uitgaande vloot mee te geven. Een enkele keer combineerden ze ook alle beschikbare kaarten tot zeeatlassen, zoals de Atlas Isaak de Graaf (ca. 1700). Het overzicht geeft ook aan door wie de verschillende regio's in de Oost in detail werden opgenomen, het is jammer dat daar geen overzichtskaartje van opgeno men is. De verschillende kustgebieden met een kleurtje dat aangeeft wanneer ze door wie zijn gekarteerd. Er zijn ook in Batavia van een aantal gebieden legger- kaarten vervaardigd (naast een indexkaart van de kaarten die men uitgereikt kreeg om in Batavia te komen zou een index kaart van de leggerkaarten bestemd voor de Aziatische handel ook wenselijk zijn). Tenslotte zijn er twee duidelijke hoofd stukken over het gebruik van zeekaarten en hun eigenschappen en over de praktijk van de navigatie aan boord evenals het opnemen van verre kusten. Het boek is volstrekt vernieuwend omdat er niet alleen een bibliografisch overzicht gegeven wordt, maar tegelijkertijd, door de kaarten naar afgebeeld gebied te orde nen en in historische volgorde te plaatsen, ook een ontwikkelingsgeschiedenis van het kaartbeeld te brengen. Van kaart tot kaart worden binnen de 20 regionale rubrieken de verschillen met de vorige kaart aangegeven, waarbij niet alleen naar het verloop van de kusten gekeken wordt maar ook de toponimie uitgebreid aan de orde komt. De indeling van de kaartbe- schrijvingen is de volgende: - kaarttitel; - auteur plus jaartal van productie; - aanduiding van de auteur op de kaart; - begrenzing van het kaartblad; - uitvoering; - decoratieve elementen; - bijkomende informatie over uitvoering en gebruikte technieken; - kaartbeeld (een analyse van de kaartin- houd, met aangeven van de verschillen met voorgaande kaarten); Manuscriptkaart van de oostzijde van de Golf van Bengalen uit de 17e eeuw. 28 Geo-lnfo 2011-2

Geo-Info | 2011 | | pagina 30