Symposium rond kartobibliografie 'Zelandia Com tatus' Verslag Donderdag 7 oktober 2010 was er in de Burgerzaal van het Stadhuis van Middelburg (1452) een symposium met een tentoonstelling en boekpresentatie. Organisatoren waren de onderzoeksgroep Explokart van de Universiteit Utrecht, de gemeente Middelburg én de werkgroep voor de Geschiedenis van de Kartografïe van GIN. Dagvoorzitter was Paula van Gestel, de naar men zegt strenge eindredacteur van de Explokart- uitgaven. De officiële opening van de dag was de eerste van de net vier dagen in dienst zijnde wethouder Johan Aalberts van Middelburg. Hij wilde een bestuurlijke dwaling van zijn voorgangers rechtzetten. Men bleef zó lang trouw aan de Spaanse koning dat niet Middelburg, maar Leiden een universiteit kreeg. Intussen opende koningin Beatrix in 2004 de dependance van de Universiteit Utrecht, de Roosevelt Academy, in ditzelfde Stadhuis gevestigd. Lezingen met moderne inkt op oud papier!). "Het voordeel van een röntgenfoto is dat de hele kaart wegvalt", was een opmerking voor de goede verstaanders. Onderzoek en publicaties ter zake leverden hem voor prenten al vrienden en vijanden op, soms bleken mensen onverwachts'posthuum werk'van Rembrandt te hebben. In de Nederlanden was de papierconsumptie hoog en het papier kwam vaak van ver. De extra informatie kan veel bewijzen. Hoewel Laurentius al wist uit welke Franse dorpspapiermolen kaartdragers van Blaeu kwamen zou hij graag een speci fiek onderzoek naar kaarten op grotere papierformaten doen. "Voor ons is het een nieuw gezichtspunt. Wij kijken alleen naar de achterkant als er wat op staat. Wellicht wordt het een toekomstig project", aldus Paula van Gestel. Dr. Willem van den Broeke, lector van de Roosevelt Academy, vond de hem toege meten lezingtitel 'cartografie en infrastruc tuur'te bloedeloos en wijzigde die in 'Het raadsel Zeeland'. De geografische ligging van Zeeland is in de ene periode een oor zaak van welvaart en in een andere een oorzaak van stagnatie daarvan. Met de komst van lijninfrastructuren kan dat net zo zijn. Ze kunnen de economie stimule ren, maar ook tot leegloop leiden. Stadsarchivaris drs. Peter Sijnke hield een lezing over Middelburg in de 17e eeuw De expositie-van-een-dag had volop belangstelling. De vier lezingen voor de meer dan hon derd bezoekers waren zeer gevarieerd. Dr. Dick Blonk, auteur van het te presenteren deel XI in de Explokartreeks:'Zelandia Comitatus', hield uiteraard een boeiend verhaal over de kartografïe van Zeeland. Hij deed dat met een indeling in groepen en vanaf 1549, oftewel Jacob van Deventer, tot i860. Tot de derde groep behoorde Hattinga,'een merkwaardig figuur, militair arts en tegelijk een fanatieke kartograaf'. In zijn vrije tijd mat hij Staats-Vlaanderen zó goed, dat hij de opdracht kreeg om ook de eilanden te meten. Zijn beroemde kaart van Walcheren met zijn landmeters equipage werd ook getoond. Onder veel meer liet Blonk weten dat hij het onnodig vond dat na de Franse tijd de Lodewijkpol der van 1809 de Wilhelminapolder werd genoemd! Kunsthistoricus en -handelaar dr. Frans Laurentius hield een lezing over kartogra fïe en watermerkonderzoek. Geeft licht- bakonderzoek al fragmenten van water merken, met röntgenopnamen kunnen zij separaat worden afgebeeld van de oude teksten en beelden (niet bij nepdrukken Zï CQMlTATys 30 Geo-lnfo 2011-2

Geo-Info | 2011 | | pagina 32