3D-kadaster: status en ontwikkelingen wereldwijd Sinds de International Federation of Surveyors (FIG) workshop'3D Cadastres'georganiseerd doorTU Delft in 2001, staat het onderwerp 3D-kadaster op het programma van ieder jaarlijks FIG-event. Parallel hieraan zijn in verschillende landen ontwikkelingen gestart en nog steeds gaande voor betere kadastrale registraties van complexe 3D-situaties, ondersteund door wetenschappelijk onderzoek. Desondanks bestaat er momenteel geen land met een echt 3D-kadaster. De functionaliteit van de 3D-registratie is altijd wel in enig opzicht beperkt. Bijvoorbeeld het registreren van volumepercelen is mogelijk in de openbare registers, maar niet als onderdeel van de kadastrale kaart. Of de 3D-registratie is beperkt tot een specifiek type object met bijbehorende specifieke oplossingen (bijvoorbeeld appartementencomplex of leidingennetwerk). Scope van de 2010-2014 FIG-werkgroep 3D-kadaster Prof.dr.ir. Peter van Oosterom,TU Delft Dr. Jantien Stoter, TU Delft en Kadaster Prof.mr. Hendrik Ploeger,TU Delft en Vrije Universiteit Amsterdam Om verdere ontwikkelingen op het gebied van 3D-kadasters te stimuleren en daarbij voort te bouwen op bestaande kennis en reeds opgedane ervaringen (zie bijvoor beeld eerdere Geo-lnfo-artikelen [5,6,7,8, 9]) is in april 2010 tijdens het FIG-congres in Sydney besloten om de 3D-kadaster FIG-werkgroep te reactiveren. Nu onder voorzitterschap van Peter van Oosterom (Hendrik Ploeger was samen met Yerach Doytscher uit Israel voorzitter van de werkgroep van 2002 tot 2006). In dit artikel willen wij, als actieve leden van de FIG-werkgroep, de scope toelichten van de 2010-2014 FIG werkgroep en in het bij zonder de uitdagingen voor 3Ü-kadasters waarmee de werkgroep zich bezighoudt. Een belangrijke taak van de werkgroep is het wereldwijd monitoren van de status van 3D-kadasters. Hiervoor heeft de werk groep (in het bijzonder de auteurs van dit artikel in samenwerking met Rod Thomp son en Sudarshari Karki uit Australië) in het najaar van 2010 een enquête uitgevoerd die in 2014 zal worden herhaald. In het tweede deel van dit artikel zullen we de resultaten van de 2010-enquête presenteren. Het startpunt van de werkgroep is de nog steeds toenemende behoefte aan nauwkeurige en transparante infor matie over rechten, gebruik en waarde in complexe ruimtelijke en juridische situaties. 3Ü-kadaster implementaties die voortbouwen op internationale kennis en ervaringen moeten tegemoet komen aan deze behoefte. Deze kennis en ervaringen zullen binnen de werkgroep worden bestudeerd en gestructureerd en verder worden ontwikkeld. De FIG hanteert daarbij een ruime definitie van 3D-kadaster en 3D-kadastrale percelen. 3D percelen omvatten in ieder geval lucht, water en ondergrond, maar wat een 3D-perceel precies is (of zou kun nen zijn) is afhankelijk van de juridische en organisatorische context in een specifiek land (of staat/provincie). In het ene land is bijvoorbeeld een appartement zelf een recht van eigendom, terwijl in een ander het hele appartementencomplex gemeen schappelijk eigendom is en het recht op het appartement wordt verkregen via een bijzonder gebruiksrecht. In beide gevallen is het appartement zelf een 3D-perceel, maar via verschillende rechten. Een derde land kent wel rechten voor appartemen ten, maar daar ontbreekt een 3D-beschrij- ving waardoor het 3D aspect conceptueel blijft. Een formele definitie van een 3D-perceel kan worden gegeven als de ruimtelijke eenheid waaraan een of meer unieke en homogene rechten (bijvoorbeeld eigen dom of gebruik), verantwoordelijkheden of beperkingen zijn toegekend en zijn ingeschreven in de openbare registers. 'Homogeen' betekent dat dezelfde combinatie van rechten geldt voor de hele 3D-ruimtelijke eenheid. 'Uniek' betekent dat dit de grootste ruimtelijke eenheid is waarvoor dit geldt. Het groter maken van de eenheid zou resulteren in een com binatie van niet-homogene rechten. Het kleiner maken van de eenheid zou resul teren in ten minste twee 3D-buurpercelen met dezelfde combinatie van rechten en rechthebbenden. Het doel van de FIG-werkgroep is om een generieke methodiek voor implementatie van 3D-kadaster vast te stellen (op te leveren in 2014), die specifieke kadasters kunnen aanpassen gelet op hun nationale behoeften, context en mogelijkheden. Deze methodiek zal enerzijds bestaan uit een gemeenschappelijk begrippenkader van de concepten die tot nu toe mist in de discussies rond 3D-kadaster. Deze concepten zullen worden geformaliseerd als onderdeel van het IS019152 Land Administration Domain Model (LADM), dat al ruimte biedt voor het definiëren van 3D-representaties (ISO/TC 211,2010; van 4 Geo-lnfo 2011-2

Geo-Info | 2011 | | pagina 6