De enquête No. object (ruimte waarop men rechten of beperkingen heeft) en een 3D fysiek object. Vaak is er een relatie tussen beide, maar niet altijd. De enquête bevat vragen ingedeeld in de volgende acht thema's: 1. feitelijke 3D-situaties geschikt voor 3D-kadaster, inclusief valide geometri sche 3D-representaties; 2. infrastructuur en andere netwerken (kabels en leidingen) als vastgoed object; 3. 3D-eigendom gerelateerd aan con structies, zoals appartementencomplex (appartement wordt vaak begrensd door muur en de feitelijke constructie in plaats van coördinaten); 4. hoogterepresentatie en z-coördinaat; 5. temporele aspecten; 6. rechten, beperkingen en verantwoor delijkheden; 7. kadastrale database; 8. 3D-veldwerken (survey plans). Voor iedere vraag werd de respondent in de 2010-enquête gevraagd volgens de huidige situatie te antwoorden en volgens de situatie zoals verwacht in 2014, om nu al inzicht te krijgen in de te verwachten ontwikkelingen op korte termijn. Uit ervaring wisten we dat het moeilijk zou zijn eenduidige vragen te formuleren. Daarom hadden we voorbeeldantwoorden voor Queensland en Nederland gegeven (tabel 1). Om dezelfde reden hadden we in de inleiding van de enquête de definities van een 3D-perceel toegevoegd zoals ondersteund Fig.2. Schermafdruk: Amalia Velasco Martin-Varés is een essentieel onderdeel van 3Ü-kadasters. Het succes van populaire user interfaces zoals Google Earth (fig. 2) kan hierbij als startpunt dienen met specifieke aandacht voor 3D-juridische objecten gerelateerd aan bijvoorbeeld ondergrondse infrastructuur en appar tementencomplexen. Naast de digitale en interactieve mogelijkheden via internet, zal moeten worden gekeken naar het visualiseren op papier (bijvoor beeld via verschillende viewpoints) en met behulp van andere elektronische media (interactieve tools gebaseerd op 3D-pdf of Adobe Flash). Aan deze vraagstukken wordt gewerkt door een klein team van experts, door een breed internationaal netwerk van geïnteresseerden. De werkgroep bestaat momen teel uit 76 leden afkomstig uit 35 landen. De laatste stand van zaken is te vinden op de website van de werkgroep www.gdmc. nl/3DCadastres. (van het Spaanse Kadaster) In november 2011 organiseert de werkgroep de tweede workshop 3D Cadastres, tien jaar na de eerste [van Oos- terom, Stoter Fendel, 2001] en opnieuw in Delft. Deze workshop zal belangrijke input leveren voor de beoogde resultaten van de werkgroep. Een andere belangrijke activiteit van de werkgroep is de enquête waarbij wereld wijd de status van 3D-kadasters wordt geïnventariseerd. Deze is in het najaar van 2010 voor het eerst uitgevoerd en zal worden herhaald in 2014. Hierdoor kan de voortgang van 3D-kadasters worden gemonitord. De enquête adresseert spe cifiek het verschil tussen een 3D juridische Australia/Queensland 2010 The Netherlands 2010 Your Juris Your Juris diction 2010 diction 2014 4.1. Do the plans of survey guarantee X/Y coordinates? (and are they rela tive or in an absolute spatial reference system?) Yes of 2D parcels. 4.2. Are the cadastral database coordi nates authoritative? No.The DCDB cadastral point positi ons at any time are the best estimate based on survey information and control point data. As such, point positions will change with time. Yes. 4-3- If not, what is the authoritative source of X/Y coordinates? None. 4.4. Do you have parcels defined by the walls of a building (with no recorded geometry)? Yes - "Building Unit Plans". Units usually defined by centre of floors, walls and ceilings. Yes. Apartment units; buil ding units established with right of superficies. 4.5. What is the spatial reference system for X/Y Coordinates? Tabel 1. Onderdeel van de sD-kadaster enquête (thema 4 van enquête: hoogterepresentatie en z-coördinaat) 6 Geo-lnfo 2011-2

Geo-Info | 2011 | | pagina 8