Mobiel en sociaal geo-experiment: ik doe mee! Column Marjan Bevelander Dat was mijn spontane reactie op een voorstel van Jan Willem van Eek, voorzitter van GIN op Linkedln. Jan Willem stelde voor om eens een mobiel en sociaal geo-experiment op te starten met Foursquare. Foursquare is een (mobiele) locatiedienst, waarmee je kunt laten weten waar je bent en watje daar te mel den hebt. Aan je 'vrienden' en, als je dat wilt, aan de hele wereld. Waarom meedoen? Jan Willem:"Als de geomannen (en nog wat weinig vrouwen) niet enthousiast kunnen worden van een dergelijke dienst, maar de'hele maatschappij'wel, dan weet ik nog niet welke conclusie we daaruit zouden kunnen trekken." Dat was precies mijn idee. Foursquare begon in New York, had in april 2010 tweehonderdduizend gebruikers en heeft onlangs de zesmiljoenste gebruiker verwelkomd. Dat intrigeert me. Hoe werkt het? Wat trekt mensen erin aan? Welke locaties wor den in kaart gebracht? Voegt het iets toe? Het voorstel van Jan Willem kwam dus op een goed moment. Door de enthousiaste reacties was er in een klap een heel potentieel aan 'vrienden' beschikbaar. Een uitkomst, want mijn eigen omgeving reageert vooral verbaasd of geïrriteerd op mijn voorstel Foursquare uit te gaan proberen."Ik ga toch niet op internet zetten waar ik ben!"of "Daar heb ik geen tijd voor", zijn veel gehoorde reacties. Na een maand heb ik 16'vrienden'en dan wordt het interessant (geen nood, we kunnen weer ontvrienden na dit experiment). Doordrongen van de noodzaak tot Identity Management ben ik meteen na de eerste aanmelding naar de settings gegaan en heb alle informatie alleen zichtbaar gemaakt voor mijn vrienden. Ook geen koppeling met Twitter toegevoegd. Dat maakt het overzichtelijk Omdat mijn vrienden nu allemaal collega's en bekenden uit het geo-netwerk zijn, ligt het voor de hand om Foursquare dus in te gaan zetten voor het werk. Mijn eerste keer inchecken is dus bij het IPO, het Interprovinciaal Overleg in Den Haag, waar ik werk. Het IPO staat niet in de lijst van locaties die zijn opgenomen. Ik voeg de'venue'toe en dat maakt me vrijwel meteen burge meester. Ik voel me verplicht om bij de tips een welkomstbood schap toe te voegen en iets over het IPO te vertellen. De kop is er af, ik ben ingecheckt, ben burgemeester en heb meteen badges en punten behaald. Op de site van Foursquare staat dat ze 'cities easier to use' maken. Een reactie van een gebruiker:"Hebben mensen die Foursquare gebruiken het idee dat ze toegang hebben tot een bepaalde bron van kennis, of hebben ze het idee dat ze voornamelijk kennis delen, of zijn het gewoon allemaal patsers die willen laten zien in welk café ze nu weer zitten?"Tot nu toe heb ik nog weinig gebruikgemaakt van de tips die bij de verschillende locaties zijn toegevoegd. Waarschijnlijk omdat de 29 plekken waar ik ben ingecheckt voornamelijk zakelijke locaties zijn. Ik kan me wel voorstellen dat ik op vakantie of op zoek naar een restaurant in een onbekende stad iets kan hebben aan de tips. Dankzij de tips op Foursquare bezocht ik laatst in Parijs een schattig klein restau rantje met briljant eten en las ik over een nieuwe tentoonstelling bij mij in de buurt, waarover ik nog nooit iets had gehoord. Foursquare als social city guide. Maar veel belangrijker is de func tie van mobiele'vriendenvinder'. Door regelmatig (openbaar) in te checken kun je nieuwe mensen ontmoeten in je omgeving of vrienden vragen langs te komen. Ik heb Foursquare beperkt tot de kring van vrienden waardoor ik (als ze zijn ingecheckt, dat is hun keus) kan zien of ze in de buurt zijn. In de afgelopen maand is het een paar keer voorgekomen dat iemand in de buurt was. Zo zie ik dat een groepje collega's overlegt op station Utrecht. Kan ik dus eventueel langs gaan. Daarnaast biedt het ook een kans voor nieuwe contacten in het geo-netwerk of kun je oude contacten nieuw leven inblazen. Zo zag ik laatst dat een studiegenoot van me was ingecheckt bij het Kadaster waar ik die ochtend ook was voor overleg. Ik stuurde hem een bericht via Foursquare, waarop hij aangaf dat hij op de eerste verdieping zat. Ik op zoek en wat bleek? Hij was in Zwolle en ik in Apeldoorn. Even wennen nog, zo'n nieuwe app... Stel dat Foursquare of iets dergelijks gemeengoed wordt in de loop der jaren. Stel dat al die sceptische mensen in mijn fami lie- en vriendenkring ook mee gaan doen. Stel dat ik vaker ga inchecken in restaurants of andere publieke plekken. Dan zou de scheiding tussen werk en privé steeds meer vervagen. Een ontwikkeling die tot gevolg heeft datje steeds meer met verschillende profielen moet gaan werken. Het wachten is op één dashboard voor alle sociale media. Al met al begint de balans naar de positieve kant uit te slaan. Het kost niet veel tijd om in te checken en even te kijken of er iemand in de buurt is. Al met al is Foursquare overzichtelijk en vooral ook leuk! Marjan Bevelander Coördinator Geo-projecten Interprovinciaal Overleg (IPO) mbevelander@ipo.nl Geo-lnfo 2011-3 11

Geo-Info | 2011 | | pagina 13