d e wind waait, waait mi Open Kaart Het behoeft geen toelichting. Elke lezer van dit blad weet waar we het over hebben. Geheime lijsten met rare chemische stoffen, vergunningen die niet kloppen en burgemeesters die plotseling opstappen. Maar wat doen de media met kaarten, wanneer het over zo'n explosief onderwerp gaat? NOORD ZEE 'Mbn', Strijtn# Hollandse!) Diep Dordrechtl t MHNMMM Linksboven: ANP, rechtsboven Trouw (op internet met als bron ook het ANP) en onder het Algemeen Dagblad. Maarten Boddaert (uitgever aardrijkskunde en kartograaf): De infographic van Trouw/ANP is inhoudelijk niet informatief en ver dient geen schoonheidsprijs. Om te beginnen de typografie. Hoewel voor één lettertype is gekozen, is het toch een bont palet geworden met kapitalen (hoofdletters), vet/niet vet, verschillende corpsgroot tes, diapositieve letters en witte schaduwringen. Vooral de namen van de snelwegen vallen op, terwijl die minder belangrijk zijn. In de kaart linksonder ontbreekt het dorp Moerdijk terwijl ik toch zou wil len weten hoe dit dorp ten opzichte van de rampplek ligt. Boven dien ontbreekt dan wel weer de snelwegaanduiding 'A17'. De rook wolken zien er erg kunstmatig uit. De kop is merkwaardig, Hoe stel ik mij een ellenlange rookwolk voor? De kaart in het midden valt op door een totaal andere stijl die er als een plak kaas overheen lijkt te liggen. Op de kaart rechtsonder wekken de verschillende kleuren grijs de indruk dat er gevaarlijker en minder gevaarlijker gebieden zijn. Ook is mij onduidelijk of in Enschede de stoffen zullen neerdalen, Edward Mac Gillavry (adviseur kartograhe en geo-ICT): Het ANP had een interessant kartografisch probleem te pakken: het willen tonen van een duidelijke pijl in de kaart om de windrichting (let op de'Z') aan te geven, maar geen verwarring willen zaaien dat het om een gestyleerde kompasroos of noordpijl (aangeduid met een'N') gaat. Dan maar duidelijk de tekst'windrichting'erbij. Trouw ziet gelukkig af van de pijlen, omdat de richting van de rookpluim alleen al voldoende informeert. De golvende pijlen in de luchtfoto van het AD doen trouwens bijna vermoeden dat het toch om een vuurwerkfabriek gaat... In de infographics linksboven en linksonder verhuilen de rookwolken juist het bebouwd gebied dat gevaar loopt. Dat is juist wisselwerki ng die je wilt overbrengen, toch? De nadruk op de verkeersinfrastructuur is daarentegen juist buiten proportioneel door de visuele nadruk (linksboven) of door het detail (rechtsboven). Dat is pas interessant als er een grote verkeerschaos zou zijn ontstaan. Tjeerd Nijeholt (adviseur geo-informatie en auteur 'Handboek Geo- visualisatiej: De rookwolken (vier maal!) zijn een goed voorbeeld van wat Edward Tufte'chart junk'noemt. Het valt op, maar je hebt er weinig aan. Deze kaarten staan wat mij betreft volledig ten dienste van waar veel media zich schuldig aan hebben gemaakt. Onbevestigde of onduidelijke informatie van bestuurders, hulpdienstmedewerkers en boeren 40 kilometer verderop, wil men in deze 24/7 maatschappij zo snel mogelijk uitvergroot aan de man brengen. Lees: vercom- mercialiseren. Maakt de journalistiek daar 100% deel van uit, van die 24/7 maatschappij, of is het zelfs aanjager of veroorzaker? Na drie weken droogde de stroom aan artikelen over zieke hulpverleners en rampen voor boeren op. We zoeken liever een nieuwe 'Volendam- of Roombeekramp' met bijbehorende schuldigen, binnen 24 uur, dan open en eerlijk te zeggen dat veel nog niet duidelijk is en dat onderzoek tijd nodig heeft. Net als het maken van een goede kaart... De kaart rechtsboven komt mij het betrouwbaarst over, omdat die van metingen lijkt uit te gaan, niet van interpretaties, suggesties of aannames. De kleur (lichtgrijs) van de rookwolk verwachte deposi tie vind ik ook goed. Blijft staan: wat is dat voor stofje, hoe slaat die neer en is dat wel gevaarlijk en hoe lang en voor wie? Blijkbaar is het echt moeilijk publiek goed voor te lichten. Ook met een kaart... Frédérik Ruys (information designer, data-journalist VPRO en organi sator Infographics Congres): Mocht de brand in Moerdijk aan je aandacht ontsnapt zijn, en je zou op basis van de verschillende publicaties een inschatting moeten maken van de daadwerkelijke omvang van de ramp, zal deze uiteen lopen tussen een flinke stofwolk enerzijds en het hellevuur op aarde anderzijds. Het AD, die Moerdijk tot het hartgebied van haar lezers rekent, blijft het meest bescheiden met een paar vlammetjes boven Chemiepack. Maar het meest verwarrend bij het AD is dat voor zowel de opstijgende rookwolk als voor het gebied waarbinnen stof na een regenbui kan neerdalen, dezelfde grijze vlakken zijn gebruikt. Terwijl het twee aparte verschijnselen betreffen die op verschillende hoogtes (en dus verschillende windrichtingen) plaatsvinden. Maar dankzij de drie schaalniveaus waarop naar de ramp wordt geke ken (regionaal voor de rookkolom, lokaal voor de brandhaard en nationaal voor de mogelijke stoffen), vind ik deze veel informatiever dan de andere kaartjes die voornamelijk bedoeld lijken te zijn om aan te geven waar Moerdijk ligt. Alleen jammer dat het AD een oude luchtfoto van Google heeft gebruikt waar een groot groen grasveld nog onbebouwd is. 18 Geo-lnfo 2011-3

Geo-Info | 2011 | | pagina 20