De kartografische collectie Bisdom van Vliet-Le Fèvre de Montigny De historische kaarten uit het bezit van de Stichting Museum Bisdom van Vliet te Haastrecht werden in maart 2010 langdurig in bruikleen genomen door het Streekarchief Midden-Holland te Gouda. Een selectie van de kaarten en tekeningen uit de collectie Bisdom van Vliet-Le Fèvre de Montigny was van 15 april tot eind mei 2010 te zien in een tentoonstelling in genoemd Streekarchief. (Een bericht hierover van Adri den Boer verscheen in de rubriek Bedrijven en Diensten in Geo-lnfo 2010-5, p. 49.) bleef in museum kolonel-ingenieur der Genie, en met name van zijn grootvader erfde Johan Jacob bijzonder kaartmateriaal, veelal in manus cript, waarop belangrijke gebeurtenissen uit de geschiedenis van de Lage Landen zijn opgetekend. Esther Verkaik, kunsthistorica en Elien Voerman, museologe Deze verrassende collectie kaarten en tekeningen was voor de museumbezoeker in Haastrecht voor een groot deel onzicht baar, omdat zij opgeborgen was achter gesloten deuren in muurkasten.1 Van 2003 tot en met 2008 werd in het kader van een basisregistratieproject de totale museum collectie beschreven, gedigitaliseerd en van een inventarisnummer voorzien. Daar bij werd de nog altijd in opgerolde vorm bewaarde collectie topografische kaarten nader beschouwd en er werd besloten om de mogelijkheden te onderzoeken om het materiaal elders onder te brengen. Er is contact gezocht met het Streekarchief Midden-Holland, omdat in een archief de kaarten voor publiek toegankelijk en raadpleegbaar zijn. Bovendien wordt het kwetsbare materiaal hier in optimale omstandigheden bewaard. Uniek is dat voor het eerst in de geschiedenis van Museum Bisdom van Vliet een deelcollec tie elders is ondergebracht. Ter voorbereiding op de overdracht aan het Streekarchief is de collectie uitvoeriger beschreven. Daarbij zijn kaarten naar onderwerp gesorteerd, en deelkaarten bij elkaar gevoegd. In Museum Bisdom van Vliet blijft voor het publiek alles bij het oude. In de bibliotheek blijft de ingelijste Hoogheemraadschaps- kaart van de Krimpenerwaard uit 1818 van Johannes Leupenius3 één wand sieren (fig.i), terwijl twee generale kaarten van Fig. 7. De bibliotheek van museum Bisdom van Vliet te Haastrecht met aan de wand de Hoogheem- raadschapskaart van de Krimpenerwaard uit 1818. de Lopikerwaard uit 1770 en 1771 en een Hoogheemraadschapskaart van Rijnland uit 1746 enkele andere wanden verfraaien Aan het einde van de 190 eeuw kwam de collectie topografi sche kaarten bijeen door het huwelijk van Paulina Maria Bisdom van Vliet (1840-1923) en Johan Jacob Ie Fèvre de Montigny (1840-1881). Er ontstond een verzameling van zo'n 350 objecten, die zeer gevarieerd is in onderwerp, maar ook in wijze van vervaardiging. Er zijn manuscriptkaarten, handgetekend in inkt en aquarel, gravures, al dan niet ingekleurd, en er zijn kleurenlithografieën. De verzameling Bisdom van Vliet-Le Fèvre de Montigny bestaat voornamelijk uit gebruiksvoorwerpen en niet zozeer uit verzamelobjecten en omvat kaarten en tekeningen die vanaf het einde van de 18® tot het einde van de ige eeuw zijn verworven. De collectie rust voor een belangrijk deel op twee pijlers. Aan de ene kant hadden leden van de familie Bisdom van Vliet belangrijke bestuurlijke functies in de Krimpenerwaard en waren zij actief als burgemeester van Haastrecht. Tevens waren leden van de familie grondbezit ters en hadden ze ook als privépersonen belang bij goede kaarten uit de streek. Aan de andere kant zijn er kaarten aanwe zig die dienden als studiemateriaal voor militaire en kartografische doeleinden, doordat leden van de familie Le Fèvre de Montigny dit soort functies uitoefenden. Johan Jacob was de kleinzoon van Gilles Johannes le Fèvre de Ingelijste kaart Montigny (1765-1821), Van veel kaarten is te achterhalen waarom en door wie ze zijn gemaakt en waarvoor Geo-lnfo 2011-3 19

Geo-Info | 2011 | | pagina 21