Militaire kaarten Fig. 4. 'Caart der Situatie in Noord-Holland van de Zand Dijk, in voorliggende Duynen, langs de Noord-Zee; waarop de Respective Militaire Dispositien der Engelschen (bijstanne Landing op den 27e Augustus 1799) en die der Bataafsche Troepen tusschen de Grootte en klyne keeten', door Luitenant Kolonel ingenieur GJ. Ie Fèvre de Montigny gesigneerd, 1799. Manuscriptkaart in inkt en aquarel op papier, 50,2 x 93,2 cm. (h x b), inventarisnummer BvV 8714. uitgebeeld; stroomopwaarts de voorge stelde aanpassingen van de rivieren rond het Pannerdens Kanaal in de Bijlandse- waard, meer stroomafwaarts de aanpas singen aan de Oude Maas.4 Naast de als kopergravure gedrukte kaarten zijn er verschillende manuscript- kaarten van riviervakken in de Krimpe- nerwaard, maar ook van uitmondingen van rivieren bij Zuid-Holland en Zeeland, rivieren Mark en Dintel, het Stoutersgat en de bedijking bij Middelharnis op Overflak- kee. Kaarten van de Philipinnepolder in Zeeuws Vlaanderen (fig. 3), de IJssel en de polder van Dronten bij Kampen zijn zeer gedetailleerde en ingekleurde tekeningen van niet alleen het riviervak, maar ook de aanliggende polders met sloten en bijbe horende (inundatie)sluizen en dammen. Op de andere manuscriptkaarten is veelal het verloop van de rivier in pen getekend, met blauw gekleurde inundatiegebieden, en vaak informatie over stromingen en rivierdieptes. XYPE nes is niet alleen zijn werk als militair kartograaf aanwezig, maar ook vanuit zijn functies voor het kadaster wordt materiaal van hem bewaard.6 In 1799 woedde een korte maar hevige strijd op Nederlands grondgebied. Een Brits-Russische invasie met als doel de Franse overheersing in de Bataafse Repu bliek te beëindigen landde op de kust van Noord-Holland. Kolonel C.R.T. Kraijenhoff (1758-1840) leidde de Bataafse troepen en Gilles Johannes Ie Fèvre de Montigny was commandant van een versterking op het kruispunt Zanddijk (Hondsbossche) en Dromerdijk. Hij maakte van de situ atie voor de kust aan de vooravond van de landing een gedetailleerde militaire kaart, waarvan twee versies in manuscript in de collectie Bisdom van Vliet worden bewaard7 (fig. 4). De kaart van Le Fèvre de Montigny werd in druk opgenomen in de publicatie Geschiedkundige beschouwing van den oorlog op het grondgebied der Bataafsche Republiek in 1799 door Cornelis Kraijenhoff uit 1832J Van het gebied in Noord-Holland waar deze slag zich in 1799 afspeelde, de Zijper polder, is een aantal kopergravures aanwe zig in de collectie Bisdom van Vliet van de hand van landmeter Jan Dirksz. Zoutman. Hij vervaardigde een uitvoerige polder- kaart van de Zijpe, die in drie verschillende formaten verscheen." In de collectie Bis dom van Vliet zijn twee Kleine Zoutman- kaarten uit 1664 en drie losbladige Grote Zoutman-kaarten uit 1665 aanwezig (fig. 5) Uit de tweede helft van 19" eeuw is 'De Waterstaatskaart van Nederland'in de collectie aanwezig. Dit is een kaartserie in kleurenlithografie waarbij naast deelkaar- ten van Nederland statistische gegevens worden vermeld over staatkundige zaken als ligging, grenzen en oppervlakten van polders, grondwaterpeilen en overzichten van de hoogteligging. Deze serie werd uit gegeven door de Topografische Inrichting te Den Haag van 1865-1891. In de collectie Bisdom van Vliet-Le Fèvre de Montigny bevinden zich bijzondere manuscriptkaarten die inzicht geven in het werk van de militair kartograaf. Hierbij is met name het werk van G.J. le Fèvre de Montigny (1765-1821) zeer indrukwekkend. Net als bij zijn vader, kapitein-ingenieur Johannes Nicolaas le Fèvre de Montigny, viel het werk van Gilles Johannes als militair ingenieur nauw samen met dat van kartograaf.5 In de collectie Bisdom van Vliet-Le Fèvre de Montigny is een aantal kaarten die met zekerheid aan Johannes Nicolaas zijn toe te schrijven, met name van gebieden in Overijssel en Zeeland. Van Gilles Johan- Fig. 5. 'Afbeeldingh van deZype',Jan Dircksz. Zoutman, 1664. Kopergravure op papier, 25,3x40,2 cm. (h x b), inventarisnummer BvV8597. Geo-lnfo 2011-3 21

Geo-Info | 2011 | | pagina 23