Historisch cultuurlandschap in Nederland Historisch cultuuriaiidschap in Nederland Boekbespreki ig Vijfbijdragen Vijf bijdragen, door Henk Baas e.a., 96 pagina's, ISBN 978905345415, Matrijs Utrecht, 2010, prijs €14,95 Het historische cultuurlandschap speelt binnen het wetenschap pelijk onderzoek en debat in Nederland al decennialang een belangrijke rol. Beleidsmakers en onderzoekers van verschillende achtergronden houden zich met historische landschappen bezig. In 2006 werd het Netwerk Historisch Cultuurlandschap (NHC) opgericht. Deze bundel is een initiatief van het NHC en bevat bijdragen die een overzicht bieden en het onderzoek van de laatste jaren samenvatten. Landmeters en kartografen behoren niet bij de genoemde specialisten, maar ze waren en zijn hen wel graag van dienst. De omslag kent al een kaartfragment en nog voor het voor woord is een pagina gevuld met de gedateerde grenspaal tussen Sommelsdijk en Middelharnis. Sommelsdijk was in 1782 nog een Zeeuwse enclave op het huidige eiland Goeree-Overflakkee, dat toen ook al tot Holland behoorde. (De paal is bij herplaatsen ver keerd om neergezet, maar om dat te weten moetje een andere bron raadplegen.) In de bijdrage over de duinvorming op Schouwen prijkt een kaart van Isaac van der Weel uit 1728 op een schaal van 100 Schouwse roeden. De grens tussen de Grafelijke en de Haamsteedse duinen is daarop aangegeven met een lijn. Deze lijn was in het veld aangegeven met negen eiken palen! In een bijdrage over de verdronken nederzettingen in westelijk Noord-Brabant geeft een Hattingakaart nog de toren van het verdronken dorp Polre. Kleine plaatjes van niet minder dan negen kadastrale minuut plans ondersteunen een bijdrage over dorpen in 15s en i6e eeuwse bedijkingen in de zuidwestelijke delta. Het gaat om 'ringstraatdorpen' met een voorstraat die loodrecht op een dijk staat en die uitloopt op een kerkring (met name op Overflakkee). Hier vermeldenswaard is nog dat bij de uitgifte van Dirksland in 1415 de landmeters van Voorne het nieuwe land voor 20 nobels zouden meten. "Vinden de landmeters van Voorne dit bedrag te laag, dan zijn de onderdanen van het nieuwe land gerechtigd om zelf goede landmeters te kiezen", aldus auteur Reinout Rutte. Voor mensen van buiten die regio zijn ook verder nog interessante dingen te vernemen. Namen als Sint Annaland, Sint Philipsiand en Sint Adolfsland blijken te zijn ontleend aan 'projectontwikkelaar'Anna van Bourgondië, haarvader Philips en haar man Adolf van Kleef. GIS-ontwikkelaars zijn inhoudelijke vaklui nog gretiger en veelvoudiger van dienst dan weleer de landmeters en kartogra fen. Dat leidt in het boekje tot opmerkelijke passages: 'Omdat de nationale overheid te laat was met een opzet voor één cultuurhisto risch Geografisch Informatiesysteem (GIS) hebben de provincies het initiatief genomen. Dat betekent dus elf verschillende systemen (alleen Flevoland heeft geen eigen systeem ontwikkeld). Op rijksniveau hebben het ministerie van LNV en het onder zoeksinstituut Alterra, nauw aan LNV gelieerd, zelfs in onderlinge concur rentie twee verschil lende systemen ont worpen (Histland en Cultgis, zie www.meetnetlandschap.nl),' Al is de vraag niet leuk voor (pro)gideoncoördinatoren en dergelijke; zou er in GIS-land toch minder worden afgestemd dan vanaf de aanbodzijde in Geo-lnfo wordt beweerd? Het boekje: 'Lange tijd was er voor het historische landschap geen GIS, nu zijn het er ineens veertien (nog afgezien van wat gemeenten hebben ontwikkeld), die nauwelijks op elkaar aansluiten. Dat maakt het allemaal lastig om al die gegevens, bijvoorbeeld in de Kennisinfrastructuur Cultuurhis torie (KICH) aan elkaar te koppelen.' Het is een boekje van niveau, al is niet alles nieuw. Soms werden al dan niet geactualiseerde eerdere voordrachten benut. Adri den Boer 'De conste van geometria' Onder die titel presenteert het Stadsmuseum Woerden tot 13 juni een tentoonstelling van zeldzame kaarten van Woerden en omgeving uit de periode 1450-1950. Een verslag van de opening daarvan (van 12 maart) volgt in nummer 2011-4. Er verschijnt ook een gedrukte catalogus. Zie www.stadsmuseumwoerden.nl 26 Geo-lnfo 2011-3

Geo-Info | 2011 | | pagina 28