Een narratieve kijk op de geo-informatie Promotie Henk Koerten, TU Delft TU Delft Op vrijdag 21 januari 2011 promoveerde drs. Henk Koerten aan deTU Delft op het proefschrift Taming technology-the nar rative anchor reconciling time, territory and technology in geoinformation infrastruc tures. Een lange titel voor een bijzondere dissertatie. Koerten is namelijk geen Delftse techneut, maar een organisatieso cioloog, en hij heefteen geo-onderwerp van een heel andere kant aangepakt dan in de ingenieurswereld gebruikelijk is. Koerten heeft onderzoek gedaan naar het falen van het project GeoLoketten en NCGI enerzijds, en het slagen van het pro ject GBKN anderzijds. Hiervoor heeft hij een antropologische invalshoek gekozen, anders gezegd: hij heeft als een etnograaf, als buitenstaander, gekeken naar de manier waarop het geo-wereldje werkt en wat dat heeft betekend hoe het met deze projecten is gegaan. Dat is in de antropo logie een zeer gebruikelijke werkwijze als je een 'vreemd volk' bestudeert. (In hoe verre de waarnemer gedurende zijn project wordt beïnvloed door het waarge- nomene, was nog onderwerp van discus sie tijdens de verdediging.) Niet gehinderd door relationele netwerkbanden of door een overmaat aan technische kennis, heeft Koerten vier jaar rondgekeken, overal bijgezeten, tientallen mensen gesproken en veel literatuur doorgewerkt (waaronder ons eigen tijdschrift en de voorgangers daarvan). Hij heeft vervolgens geen Foto: Dirk Schouten, Eurofoto klassiek technisch-analytisch perspectief gekozen, maar een narratief perspectief. Een vertellende manier van beschrijven, op grond waarvan hij zijn conclusies heeft beredeneerd. Het boek kent negen hoofdstukken. In de eerste vier beschrijft Koerten de geoin- formatiepraktijk tegen de achtergrond van de geschiedenis vanaf de Romeinse kadastrale landmeter en de Griekse wetenschappelijk geörienteerde geodeet, de onderbouwing van de keuze voor de antropologische benadering van het onderzoeksonderwerp, het theoretisch kader, en de onderzoeksuitwerking. Het narratieve gedeelte bestaat uit drie hoofdstukken met een uitgebreide beschrijving van de projecten Geoloket- ten, NCGI en GBKN. Ten slotte volgen nog de analyse en de conclusies. Het eerste gedeelte, met name over de theorievor ming, kost wat moeite. De drie inhou delijke hoofdstukken daarentegen zijn prima leesbaar en zeer helder geschreven. In de conclusies baseert Koerten zich op de door hem eerder geconstateerde tweedeling tussen de meer praktische, wat behoudender, geo/iandmeetwereld ('myopia') en de meer theoretische, wat progressiever geo/geodetische wereld ('utopia'). Of dat onderscheid in onze beroepspraktijk op deze manier wordt ervaren, waag ik te betwijfelen, maar een aardige blik levert het wel op. Herken baar is dat het slagen en falen van de behandelde projecten samenhangt met het spanningsveld tussen bedenkers en technologie-adepten enerzijds, en uitvoerders en technologiegebruikers anderzijds. Hoewel een dissertatie als regel een neutraal werk is, heeft Koerten er vanuit die blik van de verwonderde buitenstaander - een onmiskenbaar persoonlijke tint aan weten te geven. De introductieparagrafen aan het begin van elk hoofdstuk zijn goed getroffen voorbeelden van die blik (en bieden soms een vermakelijke kijk op het geo-wereldje). Het Engels in het boek is zeer verzorgd en goed leesbaar, en voor degenen die dat op prijs stellen is er nog een samenvatting in het Nederlands en zelfs een 'gearfetting' in het Fries (Koerten verloochent zijn afkomst niet). Voor ingewijden is het boek tenslotte ook een sleutelroman: Koerten heeft conse quent alle zegspersonen geanonimiseerd, maar met wat puzzelen kun je aardig wat namen koppelen aan citaten. Daar moeten een paar geo-deskundigen toch wel uit kunnen komen. Al met al is deze dissertatie een originele kijk op hoe de geo-wereld probeert samen te werken en welke mechanismen daarbij optreden. En het is ook gewoon een goede weergave van het verloop van enkele projecten die voor ons vakgebied belangrijk zijn geweest. Ad van der Meer Het proefschrift is te downloaden van de webstek //repository.tudelft.nl (en dan zoeken op'Taming technology') Geo-lnfo 2011-3 27

Geo-Info | 2011 | | pagina 29