At as van Wagenings onderzoek Kennis Kaarten Informatie Geometius overhandigt Maritiem Instituut GPS plaatsbepalingsapparatuur Caert-Thresoor 2010-4 Mapping Research 'Kennis in Kaarten. Atlas van Wagenings onderzoek naar onze groene leefomgeving'. Wageningen UR heeft onlangs een publi catie onder deze titel uitgebracht, en met name het woord 'atlas'trok mijn aandacht. Dus gauw aangevraagd. Er werd een kloek boekwerk bezorgd, formaat middelbare-school-Bosatlas, hardcover, geheel in kleur, professioneel gebonden en vormgegeven. En het lijkt sprekend op een atlas - al is het dat, bij nader inzien, toch niet helemaal. Het boek is namelijk een overzicht van kaarten'die het product zijn van het wetenschappelijk onderzoek naar een duurzame groene leefomgeving en die worden gebruikt bij het visualiseren van dat onderzoek'. Dat is dan uiteraard Wagenings onderzoek - vooral van Alterra, van het departement Omgevings wetenschappen en van ISRIC World Soil Information. Het moge dan een presentatie van onderzoek zijn, maar wat een mooie presentatie is het! De atlas bevat 60 hoofdstukjes met kaarten, met compacte en heldere toelichtingen in het Nederlands en Engels, en met illustraties van allerlei soort, verdeeld over zes thema's: ruimtegebruik, water, bodem, natuur, landbouw en gebiedsinrichting. De variatie aan onderwerpen is groot: de zicht- hinder van coniferen in een open landschap, de spreiding van de EU-landbouwsubsidies per hectare in Nederland (wat nog heet wat gekrakeel heeft opgeleverd in de landbouwsector!), een prachtige hoogtekleurenkaart van Nederland, ecoducten en faunatunnels in Bulgarije, en waterbeheer bij deTanarivier in Kenia. Het boek nodigt uit tot bladeren, plaatjes kijken, en je laten verrassen door onver wachte onderwerpen. En de indeling en afwisseling doen denken aan die van de thema-Bosatlassen die de laatste jaren zijn versche nen. Het is inderdaad geen atlas in de zin van een systematische en dekkende verzameling van onderwerpen. Maar het is wel een atlas als je wilt genieten van mooie visualisaties: de kaartliefhebber kan zijn hart ophalen. Een echt hebbeding dus. En wat ook mooi <s: omdat het een presentatie is, is deze atlas zonder kosten verkrijgbaar - zolang de voorraad strekt uiteraard. Een mailtje naar bert3.jansen@wur.nl is voldoende, dan krijgt u het boekwerk thuisgestuurd. Ad van der Meer Op vrijdag 14 januari heeft Geometius in samenwerking metTrim- ble geavanceerde GPS-plaatsbepalingsapparatuur overhandigd aan Maritiem Instituut Willem Barentz. Deze geavanceerde syste men worden grotendeels door de fabrikant Trimble gesponsord. Begin februari zijn de studenten door Geometius geïnstrueerd in het gebruik van de GPS-apparatuur en zullen ze door middel van diverse studieprojecten intensief gebruik gaan maken van deze apparatuur. Informatie: www.geometius.ni en www.trimble.com Uitgave 2010-4 van het tijdschrift Caert-Thresoor bevat onder meer de volgende bijdragen: Hettema en De Bont: Een vergelijking van twee geschiedenis atlassen (1890-1960), door Thomas Wagemaakers; Twee ongekende handschriftkaarten van de firma Van Keulen in de Koninklijke Bibliotheek van België, door Wouter Bracke; Een geschiedeniscanon voor Nederland uit een Haagsche Posf-bijlage van 1930, door Hans Kok; De teruggevonden presentatiekaart van het Algemeen Uitbrei dingsplan van Amsterdam uit 1935, door Mare Hameleers. Verder wordt de rubriek Kaartencollecties in Nederland voortge zet met die van Atlas van Stolk te Rotterdam. Algemene informatie: www.caert-thresoor.nl OMLEIDING H Vierhavengebïed: NO/GEEN GPS Havens 257- 354 Nieuw Mathenesse Galvanistraat van Helmontstraat Keileweg Marconistraat Lekstraat I via de Benjamin Franklinstraaf 30 Geo-lnfo 2011-3

Geo-Info | 2011 | | pagina 32