Gatewing wint prijs Watje altijd al had willen weten over 3D.... POL Geotechniek voortaan een Boels-specialist AeroVision nieuwe partner van GeoFort De Hollandse Cirkel 2010-4 Het Amerikaanse tijdschrift Point of Begin ning (POB), een gevestigde waarde in het landschap van landmeetkunde en karte ring, onderzocht gedurende drie dagen de voorgestelde producten op de Intergeo beurs in Keulen (november 2010.) Uit alle voorgestelde producten selecteerde de redactie van POB vijf veelbelovende technologieën. Vervolgens vroeg POB zijn lezers welke van de geselecteerde produc ten de grootste impact zou hebben op de verzameling en verwerking van topografi sche data. Het onbemande vliegtuig, X100 van het Gentse bedrijf Gatewing, werd verkozen als meest beloftevolle product in de sector van topografische landmeting. Het Gentse Gatewing ontwikkelt de ultralichte X100 specifiek voor fotogram- metrie en kartering van kleine gebieden. Hierbij staan ze zelf in voor het ontwerp 16 Juni 2011 3D-pilot congres Bron: www.gatewing.nl ceerde beeldverwerkingsoftware worden omgezet tot luchtfotokaarten en topo grafische modellen. Zo kunnen gebieden van enkele vierkante kilometer in kaart worden gebracht. verschillende aspecten in kaart gebracht, variërend van 3D data-inwinning, definitie van 3D standaarden, beheer van 3D data en gebruik ervan in toepassingen. Het congres wordt samen georganiseerd met gastheer Gemeente Rotterdam, die deze dag haar dataset "Rotterdam 3D" officieel lanceert. Rotterdam stelt deze dataset beschikbaar voor organisaties om te gebruiken in eigen en nieuwe toepas singen. Op het congres worden de eerste resultaten hiervan verwacht. Wilt u weten hoe Nederland tot een generieke aanpak van 3D komt? Bent u nieuwsgierig naar waar 3D geo-informatie de komende jaren een rol gaat spelen? Wilt u te weten komen wat ook uw orga nisatie kan met beschikbare 3D data en technieken? Meldt u dan kosteloos aan op www.geonovum.nl/dossiers/3d-pilot Hoe Borneo rond 1840 middels chro- nometerreizen op de trigonometrische wereldkaart verscheen, door Jeroen Mohrmann Informatie: www.hollandsecirkel.nl. POL geotechniek BV gaat nu door het leven als Boels Geo Safety. Met de naamswijzi ging is de integratie met het Boels-concern, die begon in 2008, afgerond. POL Geotech niek is gespecialiseerd in (land)meetkun- dige instrumenten en toebehoren. De verhuur gaat vanuit elf vestigingen in Nederland, België en Duitsland. Bron: Cobouw 7 januari 2011 Op donderdag 27 januari jl. heeft Leon Hendriks, directeur van AeroVision, een partnerovereenkomst met Stichting GeoFort getekend. In deze overeenkomst heb ben beide partijen vastgelegd dat ze het komende jaar nauw gaan samenwerken bij het verkrijgen en uitwerken van LivingLab- projecten op GeoFort. Meer informatie: www.geofort.nl en de bouw van het onbemande vliegtuig en alle bijkomende programmeer- en configureerwerk. Deze vliegtuigjes nemen honderden digitale foto's die met geavan- Uitgave 2010-4 van het tijdschrift De Hollandse Cirkel bevat onder andere de volgende artikelen: Wel en wee van Kadaster-landmeters, door Zacharias Klaasse Op 16 juni organiseren Kadaster, Geon- ovum, de Nederlandse Commissie voor Geodesie en het Ministerie van Infrastruc tuur en Milieu de slotbijeenkomst van de 3D-pilot. Locatie is de Cruise Terminal Rotterdam: gelegen in het hart van het 3D-pilot testgebied. Meer dan 60 organisaties hebben het afgelopen jaar samengewerkt om toepas sing van 3D geo-informatie een impuls te geven. Aan de hand van use cases zijn Geo-lnfo 2011-3 31

Geo-Info | 2011 | | pagina 33