Fred Meerdink In Herinnering (1928-2011) Op 5 februari is Fred Meerdink op 83 jarige leeftijd overleden. Veel lezers van dit blad zullen zich hem kunnen herinneren als een markante persoonlijkheid. Hij was jarenlang als docent verbonden aan de HTS voor de Bouwkunde in Utrecht waar hij doorzijn bijzondere optreden op velen van ons een onuitwisbare indruk heeft achtergelaten. Dat deze indrukken nu - na ruim dertig jaar - nog steeds levendig zijn zegt iets over de krachtige manier waarop Fred in het leven stond. Dat was voor zijn omge ving niet te missen! Zowel in de collegeruimte als daarbuiten was Fred Meerdink een opzienbarende verschijning. Altijd ietwat kromgebogen, geruit hemd met daarover een lamswollen pullover die uitging wanneer het erop aankwam. In het vuur van een betoog werden com plexe berekeningen op het bord getoverd, gevisualiseerd met ellipsen, gelineari- seerde vergelijkingen, geconverteerde matrices, sigma-dakje-kwadraats en veel gebroken krijtjes. Passie pal voor je neus. En plezierig chaotisch zo nu en dan. Wanneer het bord te klein bleek liet hij zich niet beperken door dat kader: hij schreef door op de achterliggende wand. Dat was een voor hem kenmerkende eigenschap. Hij liet zich niet beteugelen door compromissen of ondeugdelijke conventies. Voor mij was hij een toonbeeld van een welhaast onmogelijke combinatie: non- conformisme gepaard aan oerdegelijk heid. Artistieke rommeligheid gekoppeld aan zeer goed voorbereide colleges. Zijn - overigens door zijn vrouw uit getypte - collegedictaten waren een toonbeeld van zorgvuldigheid. Dit beeld blijft in mijn herinnering gebrand staan: nadat hij de deur op de Vondellaan achter zich dichtdeed fietste hij in zijn wapperende rode jekker wel haast als een bezetene naar zwembad De Hommel of naar zijn woonplaats Bunnik. Hem bijhouden was bijna onmogelijk. Hij had richting, afstand en snelheid. En ook, een sociaal betrokken mens. Daar kwam je pas achter wanneer je aan de praat kwam. Dan ontmoette je een heel andere, vaak glunderende Fred, die met passie kon vertellen over het studentenoproer van een aantal jaren daarvoor of de disputen en polemieken die hij heeft gevoerd met minstens zo begaafde vakbroeders. Zijn visie paste in die tijd goed in het verzuilde Nederland, maar sloot daarbij in het geheel niet aan. Ook wanneer je de resultaten van netwerk vereffeningsonderzoeken met hem besprak maakte hij altijd duidelijk onderscheid tus sen hen die het'eenvoudigweg' begrepen hadden en hen die moeite hadden met de complexiteit van zijn lesstof. Hij besteedde dan veel tijd aan de laatste categorie. Tijd voor de studenten was voor hem de normaalste zaak van de wereld: hij kwam rustig op zaterdagochtend de zaak nog eens rustig opnieuw uitleggen. Doorbijten kon je van Fred leren. Verwerpen van waarnemingen:'akkoord, akkoord', maar nooit van mensen. De invloed die hij op ons vakgebied heeft gehad met zijn levenswerk - de puntsbepa- ling is onmiskenbaar, en heeft in grote mate bijgedragen tot het begrijpen van foutendetectie en verbeterde netwerkop- bouw en -analyse. Wij herinneren Fred Meerdink als een mens van statuur en klasse. Zeldzaam. Daarom zal het voor de achterblijvers moeilijk zijn afscheid te nemen van zo'n persoonlijkheid. Daarmee wensen wij hen sterkte. Roelof Keppel, redacteur 32 Geo-lnfo 2011-3

Geo-Info | 2011 | | pagina 34