Win eens een GIN-lid! Redactioneel Cijfers Benchmark (meetspijker) Adri den Boer Win eens een GIN-lid! Die oproep is hard nodig. Toch wordt deze nooit in deze verenigingsuitgave gedaan. De advertentieboy cot door het bedrijfsleven wilde ik al eerder doorbreken: zie in nummer 2010-7/8 mijn 'Vragen aan Ed Nijpels', maar de reactie daarop viel nog tegen. Geo-lnfo is geen gratis advertentieblad. Het ledental is dus van groot belang.'Zieners'wisten in 2003 van groei door de fusie en verkondigden dat. De feitelijke cijfers kwamen nog niet gedrukt in dit blad, maar je hoefde er ook niet voor op WikiLeaks te wachten. Ze staan bij de ALV-stukken sinds november publiekelijk op internet. Hoewel uit een enquête zou blijken dat de leden massaal internet benutten, zou er ook uit blijken dat ze naar andere sites kijken dan naar www.geo-info. nl. Dat bleek ook uit het innovatieve bestuursexperiment om de leden voor die ALV van 8 december niet via dit blad, per brief of per GIN-flits uit te nodigen, maar alleen via de site. (De GIN-flits is een nooit afgeschafte digitale nieuwsbrief, in 2008 voor het laatst verschenen.) De aanbieder is trots op de nieuwe vorm en heeft de ambitie om de site van actuele content te voorzien. De bezoekersfrequentie gaat dan vast omhoog. Kijk maar eens naar de site en zie nieuws over regiobijeenkomsten! Bedenk dat bijvoorbeeld de'oude wijn in nieuwe zakken'onder'Gerelateerde tijdschriften'onder'Geo-lnfo'óók zal worden geactualiseerd, tot en met het verdwijnen van geodesia.nl en het verschijnen van De Hollandse Cirkel (1998) en haar tijdschriftendatabank (2009) toe! En al staat de nieuwe webmaster net zo klaar als zijn voorgan ger (dank!): waak voor veroordeling van de boodschapper! Hij bepaalt evenmin de actualiteit van de verenigingscontent als de redactie dat in dit blad doet. (Die redactie bepaalde ook niet dat de contributie voor 2011 niet voor april in de colofon kon.) Het is maar een voorbeeld, want de webstek is niet van het bestuur, maar van alle leden! Dit blad is ook niet de enige piekwaar ik tips gaf. In een redactievergadering vroeg ik al om terugkeer van de circa 50 nummers van Geo-lnfo 2004-2009 en van de GIN-werkgroep Geschiedenis van de Kartografie op de site. Of zaken dus echt altijd aanwezig blijven op cyberspace - collega Ormeling in het vorige nummer - weet ik niet (kaart van Palin wel, Geo-lnfo niet?). Die ledencijfers? GIN telde in 2003 4077 leden en eind 2009 nog 3338, maar intussen ging de daling door. Het contributievoorstel van het bestuur voor 2011 had het over 3065 leden. De ALV- besluiten van 8 december waren tot het mailen van dit stukje toe nog in geen medium gepubliceerd. Intussen moeten leden er voor het verschijnen van dit blad wel een analoge brief over gekregen hebben. Onder meer het voorstel tot contributiever hoging werd aangenomen op die door één niet-bestuurslid bijgewoonde ALV. Zodoende is zelfs in 2012 enige versnelling van de afname van het ledental denkbaar (opzeggen moest voor 30 november en dus voor dat ALV-besluit). De statistiek kan en mag niet lineair worden geëxtrapoleerd, anders zou het een eindig verhaal zijn. Vandaar dus nogmaals de oproep: win eens een GIN-lid. Voor nieuwelingen is er evenmin sprake van contributieverhoging als bij de veertien ere-leden. Ondergete kende is dat (nog?) niet en aanvaardt als gepensioneerde een dubbele verhoging. De €20 van alle leden én de afschaffing van €13 korting per jaar. Nou was die korting hem ook niet zomaar 'overkomen'. GIN-bestanden zijn niet gekoppeld aan de GBA en hij was op rijksverzoek nog met vervroegd pensioen ook. Ik denk dat zoiets voor meer senioren geldt en de trouwe gepensio neerden zeker meer waren dan de 236 kortinghouders. Bij Caert- Thresoor en De Hollandse Cirkel was er toch ook maar een tarief? Ledenspecificaties in de toekomst pretenderen ook niets meer te weten over eventuele vergrijzing. Toch: win eens een jongere (m/v)! Op de laatste redactievergadering nam ik Heft 3/2010 mee van het Oostenrijkse VGI (Vermessung und Geoinformation). Dat zit in de 98e jaargang en viert net '750 Jahre Ziviltechniker, fokussiert aufdas Vermessungswesen'. Een redactie van drie man zorgt voor een kwartaalblad in een oplage van 1200 met nog minder adver tenties dan Geo-lnfo. (Voor reviews is er wel een 'Redaktionsbei- rat') Elk nummer heeft circa 60 pagina's in een kleiner formaat. De plaatjes zijn stukken kleiner en de lay-out is minder speels, maar het is ook geen blad voor de kiosk of de super. Streamers en columns mis je, maar voetnoten zijn er zat. De abonnements prijs is in Oostenrijk €50 per jaar. (Het Duitse ZfV van DVW komt zes maal per jaar uit, maar kost ook €70.) De actuele verenigings website www.ovg.at leert dat het blad gratis is voor de (academi sche) leden van de OVG. De contributie daarvoor is €45 per jaar met alleen een korting voor onder de 30 jaar. Geo-lnfo is een fors maandelijks vakblad dat nog tien keer per jaar uitkomt (die beide frequenties staan hiernaast en volgens de nieuwe website werd het weer elf keer). Zou een toekomst scenario niet met wat minder, maar dikkere, nummers per jaar kunnen zijn? Zoals bekend kan zijn vind ik persoonlijk zelfs de kwartaalfrequentie van het tijdschrift De Hollandse Cirkel prima, mede door een goede webstek. In elk geval blijven de kolom men van dit verenigingsblad beschikbaar voor uitnodigingen en verslagen van ALV's. Bij De Hollandse Cirkel kan dat zelfs bij haar kwartaalfrequentie toch ook met de Donateursdagen? In het ene nummer staat de uitnodiging en in het volgende het verslag. Hoe de prijs-prestatieverhouding van Geo-lnfo vergeleken met VGI of ZfV uitvalt mag de lezer zelf beoordelen. Reacties zijn welkom! Adri den Boer Geo-lnfo 2011-3 3

Geo-Info | 2011 | | pagina 5