3D-Kadaster in Nederland Objecten van rechten op vastgoed hebben betrekking op een ruimte boven of onder het grondoppervlak. Over de vraag of zo'n rechtsobject het grondoppervlak moet raken bestaan verschillende visies. Los daarvan kan het enkele feit dat ruimten van meerdere rechtsobjecten zich boven, op of onder een zelfde grondstuk bevinden in de praktijk tot onduidelijkheden leiden. Dat komt door de in Nederland gebruikelijke 2D-weergave in gevallen waarin de situering van rechtsobjecten in feite alleen in 3D behoorlijk kan worden gepubliceerd. Dergelijke, hierna als 3D-eigendomsverhoudingen aangeduide, gevallen hebben kadasters over de hele wereld gedwongen oplossingen te vinden voor een soort 3D-registratie. In de vorige Geo-lnfo hebben we de wereldwijde status van 3D-kadasters beschreven waarin we concludeerden dat er in geen enkel land een echte 3D-kadastrale registratie bestaat. In dit artikel zullen we inzoomen op de specifieke stand van zaken en ontwikkelingen binnen Nederland. In Nederland gebruikelijke 3D-eigendomsverhoudingen Een recht op een stuk lucht kan geregeld worden via een erfdienstbaarheid Dr. Jantien Stoter, TU Delft Kadaster Mr.Wim Louwman, Kadaster Prof.mr.Hendrik Ploeger, TU Delft Vrije Universiteit Amsterdam Prof.dr.ir. Peter van Oosterom, TU Delft -.sm, ft* In Nederland worden rechten op vastgoed gerelateerd aan een 2D kadastraal perceel op het grondoppervlak. Dat laat onver let dat het mogelijk is eigendom in de verticale dimensie te splitsen. In dit artikel gaan we eerst in op de juridische moge lijkheden en de BD-publiciteit hiervan. Vervolgens beschrijven we aan de hand van enkele cases de huidige praktijk in openbare registers en de basisregistratie kadaster. Aan het einde van dit artikel zullen we mogelijke verbeteringen door 3D-registratie verduidelijken. De meest gebruikte methoden om rech ten in de verticale dimensie te splitsen hebben betrekking op appartements- recht, opstalrecht, erfdienstbaarheid of erfpacht. De manier om het gebruik van gebouw complexen te verdelen over meerdere eigenaren is het splitsen in appartements rechten. Hierdoor verkrijgt elke apparte mentseigenaar een exclusief gebruiks recht op zijn appartement. Het eigendom van het hele complex is in handen van de gezamenlijke eigenaren en men is verplicht lid van een Vereniging van Eigenaren. In de praktijk wordt dit soms als een groot nadeel gezien en kan het gebruik van appartementsrechten voor eigendomssplitsing binnen multifunctio nele gebouwen remmend werken op de verkoop van afzonderlijke eenheden en de financiering hiervan. Eigenaren die feitelijk niets met elkaar van doen hebben worden namelijk gedwongen een relatie met elkaar aan te gaan. Ook wordt deze rechtsfiguur niet altijd geaccepteerd in het buitenland. Met name Duitse financiers willen een recht van zekerheid op een eigen, niet gemeenschappelijk eigen domsrecht. Alternatieven zijn het gebruik van opstal recht, erfpachtrecht of erfdienstbaarheid voor een 3D-verkaveling van rechten op onroerende zaken. Opstalrecht is een recht om in, op of boven een onroerende zaak van een ander, gebouwen, werken of beplantingen in eigendom te hebben ofte verkrijgen. Het gaat hierbij dus om fysieke objecten en constructies. Bij erfpacht wordt men geen eigenaar van de grond, maar krijgt men deze in gebruik, bijvoorbeeld van de gemeente. De erfpachthouder heeft een positie die nagenoeg gelijk is aan de positie van de eigenaar. Hoewel in de meeste gevallen het gebruiksrecht geldt voor de gehele onroerende zaak (grond met gebouwen) kan het ook gaan om een afgebakende ruimte. Bijvoorbeeld ten behoeve van een tunnel, zoals bij de Amsterdamse Noord/ Zuidlijn. Erfdienstbaarheid is een last waarmee het dienende erf (stuk grond) bezwaard is ten bate van een (meestal naburig) erf van een andere eigenaar (het heersende 4 Geo-lnfo 2011-3

Geo-Info | 2011 | | pagina 6