Gebouw Nationale Nederlanden .QZ7S41-A Fig. 1. Een selectie van de opstaltekeningen (voor verschillende verdiepingen) van het Bruggebouw over de Au in Den Haag. opstalhouder van het gedeelte van het gebouw dat over de A12 is gebouwd. In de akte waarin dit opstalrecht is gevestigd, is de 3D-ruimte van het opstalrecht nader gespecificeerd. Dit is gedaan door voor iedere verdieping op een 2Ü-tekening de ruimte aan te geven waar dit recht betrekking op heeft. Dit betreft een geval, waarin de'opstaltekeningen'in de openbare registers niet overeenkomt met de kadastrale kaart van de betreffende locatie (vergelijk fig. 1 en fig. 2): de ruimte van het opstalrecht volgens de openbare registers overlapt de percelen waar het gebouw de grond raakt die uitgegeven zijn in erfpacht. Blijkbaar hebben de twee processen die de situatie in de ruimte nader duiden (voor inschrijving in het openbare register en visualisatie op kadastrale kaart) onafhankelijk van elkaar geopereerd. In deze situatie zal de uit de akte afgeleide bedoeling van partijen beslissend zijn. Deze prevaleert volgens jurisprudentie boven de grenzen die op een ander tijdstip aan de landmeter zijn aangewezen. Fig. 2. Kadastrale kaart waarin is aangegeven op welke percelen het Bruggebouw de grond raakt. De tweede case is het gebouw van Nationale Nederlanden, eveneens over de Ai2 in Den Haag (zie fig. 4, boven). Ook hier is de eigendom van het gedeelte van het gebouw dat over de A12 gebouwd is, geves tigd met een opstalrecht. Interessant is dat de notaris de ruimte van het opstalrecht nader gespecificeerd heeft in de akte door een beschrijving te geven van de boog, ook met hoogte in NAP (fig. 3). Door de boog vorm kon het dit keer niet met overzichten per verdieping worden opgelost. In de kadastrale kaart (fig. 4, onder) zien we dat op de locatie van de boog ook in 2D nog een opdeling is gemaakt om de ruimte voor het opstal nader te specifice ren. Dit in tegenstelling tot het Brugge bouw in de eerste case. Ondergrondse parkeergarage op de Amster damse Zuidas Een ander voorbeeld van een 3D-eigen- domssituatie is de splitsing van eigendom tussen een bovengronds gebouw en de ondergrondse parkeergarage op de Amster damse Zuidas. Voor beide zijn erfpachtrech ten gevestigd, terwijl de gemeente de eigen dom houdt van het maaiveld. Het gebouw is ingeschreven aan de hand van de funde ringspalen die de basis zijn geweest voor de ongeveer 80 mirtipercelen in fig. 5, links. Deze case laat zien dat één 3D-rechtsobject is verdeeld over meerdere grondpercelen wat nadelen kan hebben voor de registratie (zie hieronder conclusie van de cases). 6 Geo-lnfo 2011-3

Geo-Info | 2011 | | pagina 8