Opening door Marco van Egmond GEOMETRIA 'De conste van geometria' tijdelijk ook op de glazen museumdeur. het daar niet het geval was. Blaeu kwam er maar bekaaid vanaf met alleen zijn stadskaart van Montfoort.Van Egmond veronderstelde zelfs een wraakneming, omdat Blaeu in zijn stedenatlas Woerden en Oudewater maar halve pagina's gaf. Hij waardeerde dat er ook aandacht was besteed aan de achterkanten van de tentoongestelde kaarten, omdat die infor matie normaal gesproken een onderge schoven kindje was. (Die achterkanten zijn op de ingelijste tentoongestelde kaarten niet te zien, maar de conservator bleek al een pdf van de catalogus te hebben gekregen....) De expositie leek hem zelfs nuttig als introductie voor studenten: "Je moet altijd originelen zien voor de histo rische sensatie, dat gaat niet op internet". Met citeren van het motto 'Geographia ocuius histöriae'dn de geografie krijgt de geschiedenis ogen) van Ortelius raakte en Gelders Archief, de Universiteitsbiblio theken van Leiden en Utrecht, het RHC Rijnstreek en Lopikerwaard uit het eigen Woerden, maar ook het Fries Scheep vaartmuseum (voor een ANWB-kaart van de vaarwegen uit 1919). Dank was er voor de vele ondersteunende fondsen, (weer) het hoogheemraadschap van Rijnland en de gemeente Woerden voor het Stadsmuseum als basisvoorziening- met-nieuwe-huisvestingsplannen. De titel van de tentoonstelling werd ontleend aan een kadertje op een kaart van landmeter Jan Pieterszoon Dou (1573-1635) van het huidige Nieuwkoopse plassengebied voor de vervening. Het was 'alles naar de conste van de geometria afgemeten', zo schreef Dou in 1631 op deze kaart voor Rijnland (nu nummer 18 in de expositie). Het'FluitHarp Duo'van Vera Kool en Egbert Jan Louwerse zorgde voor muzi kale intermezzo's. Marco van Egmond, conservator kaarten en atlassen van de Universiteitsbiblio theek Utrecht, verrichtte de eigenlijke opening door een toespraak. Hij begon Dick Blonk dankt directeur Floor de Graaf voor presentexemplaar van catalogus. met de publieksvraag aan wie men dacht bij oude kaarten. Het was zoals verwacht Joan Blaeu. Volgens hem was er meer en illustreerden zijn toehoorders weer de te grote hang naar de Hollands Gouden Eeuw. Hij complimenteerde de samen steller van 'De conste van geometria' dat Marco van Egmond (s)preekt. Geo-lnfo 2011-4 11

Geo-Info | 2011 | | pagina 13