De armen hebti Cf ij Heden altijd Forse catalogus blijft Expositie hij de juiste snaar bij de museumdirec teur. In zijn slotzinnen uitte Van Egmond vooral bewondering voorde landmeters en kaartenmakers van weleer (die laatste beperking wel). Met dank aan Daniël Vis van uitgeverij Canaletto/Repro Holland reikte directeur Floor de Graaf na weer een muzikaal intermezzo het eerste exemplaar van de gedrukte catalogus uit. In het boek is elke tentoongestelde kaart afgebeeld en besproken door Karei Maartense. Het gebonden werk telt 104 forse pagina's en kost weer mede dankzij fondsen maar €17,95- De begunstigde voor dat eerste en gratis exemplaar was Dick Blonk, geboren en getogen Woerdenaar en kaartenverzamelaar. (Het symposium rond zijn tweede kartobibliografie Zelandia Comitatus is verslagen in Geo-lnfo 2011-2 Zelf memoreerde hij van voor de preek stoel niet alleen in de Pannebakkerijen te zijn geboren, maar ook in de Petruskerk te zijn gedoopt. "Hoe raak je verslingerd aan kaarten?" was de vraag die deze gepensi oneerde medicus na de Woerdense herin neringen voorbeeldig beantwoordde. Hij moest ooit voor een collega een prent van Rotterdam kopen entoen is het gebeurd, ik raakte verslaafd aan kaarten". Vervolgens werd die zaterdag de expositie bewonderd en intussen deden velen dat al na. De hokkerigheid van het pand werd door het museum zelf erkend door pijlen op bordjes met'vervolg expositie'. De oud ste kaart is een ise eeuwse rivierenkaart uit het Nationaal Archief. De catalogus zegt: 'Jammer genoeg is dit een veelge bruikte, beduimelde kaart', maar kaarten zijn om te gebruiken! Op een na zijn alle tentoongestelde manuscripten origineel Van de handschriftkaart van Woerden van Jacob van Deventer uit 1560 moest helaas worden vermeld: 'Het origineel bevindt zich in de Spaanse nationale bibliotheek en kan niet worden geleend.' Een fleurig Rijnlands kaartje van een onbekende uit 1616 werd uitverkoren voor de uitnodi ging, de catalogus, de folder en wat al niet. De breedste strokenkaart is er een van drie meter van de Rijndijk uit 1650, maar blijkt slechts een stuk uit een kaart van acht meter te zijn... Uit de laatste Aandacht voor 3 m-fragment van strokenkaart van Rijndijk uit 1650 (zonder flits). Kaart van Woerden van boekhandel Kraaijen- brink uit 1941. eeuwen dateren bijvoorbeeld wel een choropleetkaart van het analfabetisme en een blad uit een sterfte-atlas, maar een Topografische kaart met een hoofdletter T van het ministerie van Oorlog/Defensie ontbreekt (ook afgeleiden daarvan als de Waterstaats- of Bodemkaart). Waar zou dat een wraak voor zijn, of worden die als al te bekend verondersteld? Een apart kaartschilderij is nog dat van het Beleg van Woerden, in olieverf op een paneel en van een onbekende primitieve schilder. Op de lijst staat een bijbeltekst uit Psalm 27: 'Soo de Heere de stadt niet en bewaertsoo waeken de wachters tevergeefs.' Op de Woerdenseschans na prijken op alle schansen te midden van het water de Spaanse vlaggen. (De stad doorstond het beleg goed, mede omdat door de hoge waterstand in de Rijn een wonderbare visvangst aan snoeken mogelijk werd, Plaatje uit vitrine in Petruskerk, toen sommige kaarten nieuw waren nog hangend boven een offerblok. bezoekers. Het werk is dus eigendom van de gemeente Woerden en aan die instan tie dacht ik bepaald nfet bij het maken van mijn eerste stichtelijke foto die morgen in de Petruskerk: een plaatje met 'De armen hebt gij lieden altijd met u'. Na restaura tie van dit paneel met geo-informatie volgt meer aandacht in dit tijdschrift. Nu worden tentoonstellingsbezoek en catalogusaanschaf van harte aanbevolen. Het eerste is mogelijk tot 13 juni 2011, ziewww.stadsmuseumwoerden.nl. Adri den Boer ruitjes in de Petruskerk herinneren er nog aan.) Hangt het werk nu weer in het pand waarin het eeuwen hing, het oude raadhuis, tegenwoordig staat het paneel meestal in het depot. 'Het schilderij is dringend aan restauratie toe. Bijdragen hier voor zijn van harte welkom in de koperen collectebus in de koffiekamer', aldus een voetnoot in de mini-tekstcatalogus voor 12 Geo-lnfo 2011-4

Geo-Info | 2011 | | pagina 14