Meidendag vmbo-mbo-brug in Den Haag Verslag In het kader van VHTO (techniek en meisjes), is er een speciaal traject voor meisjes uit de derde klas vmbo- theoretische leerweg. Op een informatiemiddag is opnieuw gebruikgemaakt van het Ruiiverkavelingsspel, ooit ontworpen door René van der Schans. Martine Hoefsloot, die de Meiden van deTechniek toesprak, heeft ooit als eerstejaarsstudent geodesie dit spel ook gedaan. 'Boerenverdriet' Op dinsdagmiddag 8 februari 2011 zijn de vmbo-mbo brugmeisjes van diverse scholen op Mondriaan ontvangen door de opleiding Bouw waarvan zowel Bouw kunde, Infra (Weg en Waterbouw) en Landmeten onderdeel uitmaken. Vanuit de praktijk was duidelijk de wens geuit om zeker bij deze doelgroep het nieuwe vakgebied van de geo-informatie onder de aandacht te brengen. De Meiden werden ontvangen in de hal van het onderwijsgebouw Tinwerf 10 door Yvette Bom (vierdejaarsstudente Bouwkunde) en vervolgens meegenomen naar de lounge op de derde verdieping. Voor deze bijeenkomst waren Martine Hoefsloot, medewerker GEO Applicatie Support van Fugro-lnpark uit Leidschendam, en Jeanne Huizing, areaalmedewerkster van de Dienst Beheer Infrastructuur en bureau Geo-advies van de provincie Zuid-Holland, uitgenodigd om een presentatie over hun vakgebied te geven. Nadat bijna alle meiden aanwezig waren gaf docent Joop Gravesteijn een korte inleiding over de relatie tussen de bouw opleidingen en de geo-informatie. Martine Hoefsloot gaf in een presentatie van tien minuten een goed beeld van het werkveld van de geo-informant, maar ook van het werken als deeltijder bij een groot ingenieursbureau. Naast een beeld van haar werk gaf ze ook een goed beeld hoe het is als moeder van twee kleine kinderen. Martine is begonnen als geo- informant bij TV-West als voorbereider van alle kaartjes die op deTV getoond worden, zoals die van wegomleidingen. Bij Fugro-lnpark is zij verantwoordelijk om de informatie, die door landmeters buiten verzameld is, met gebruik van de compu ter op een kaart duidelijk weer te geven. Halverwege haar presentatie kwam er nog een aantal meiden binnen ('bus was te laat'). Jeanne Huizing van de provincie Zuid-Holland gaf een goed beeld van haar werkzaamheden in deeltijd bij de provincie, haar hobby's (motorrijden) en het opvoeden van kinderen. Maar zij stipte ook de kwaliteiten van vrouwen aan in organisaties, waar in het algemeen veel mannen werken. Onder andere de fijne motoriek.Tevens bleek dat Martine en Jeanne soms gezamenlijk projecten uitvoeren. (Doelmatig beheer en onderhoud van provinciale wegen is erg belangrijk.) Yvette Blom, vierdejaars studente Bouwkunde, gaf een beeld als assistent-werkvoorbereider in de bouw van een aannemer. In de bouwkeet is zij niet alleen verantwoordelijk voor de voorbereiding, maar ook voor de structuur in de vele digitale gegevens die bewaard moeten worden. De rondleiding over de tweede verdie ping werd verzorgd door Yvette Blom en Jordy Blom, derdejaars student landmeten (werkzaam bij Fugro-lnpark).Tijdens deze rondleiding gaven enkele meiden aan dat ze toch nog wel even digitaal wilden tekenen. Na een pauze werd er begonnen met het tweede deel van deze middag: het ruilverkavelingspel'Boerenverdriet'. In het algemeen worden er tijdens een ruilver kaveling weg- en waterbouwkundige werken uitgevoerd en gronden (kavels) geruild. Het meest bekende voorbeeld in hun buurt was de herinrichting Midden Delfland.Tijdens een ruilverkaveling, tegenwoordig landinrichtingsproject geheten, worden verschillende maatrege len uitgevoerd om een betere inrichting van het landelijke gebied te krijgen. Voorbeelden van maatregelen die worden uitgevoerd zijn de aanleg en verbetering van wegen, het uitdiepen van sloten, het aanbrengen van beplantingen en de uitvoering van herverkaveling. Het her- verkavelen is een belangrijk onderdeel van een landinrichtingsproject. In het landinrichtingsspel worden ook gronden herverkaveld. Dit betekent dat gronden onderling worden geruild. De bedoeling daarvan is dat iedere boer zoveel moge lijk van zijn eigendommen dicht bij de boerderij krijgt en de rest verdeeld over zo weinig mogelijk kavels. Het uitvoeren van een landinrichtingsproject kost veel geld. Voor een belangrijk gedeelte wordt dit door het rijk betaald. De boeren binnen het landinrichtingsproject moeten echter ook een gedeelte betalen. Om goed te kunnen bepalen hoeveel iedere boer in het landinrichtingsgebeid moet bijdragen wordt gekeken naar hoeveel 'nut' iedereen heeft gehad van het ruilen van gronden. Om dit nut te kunnen vaststellen wordt de uitgangssituatie vergeleken met de situatie na de herverkaveling. Een boer die bijvoorbeeld in plaats van vier nu twee kavels heeft na het ruilen, heeft meer nut gehad van de herverkaveling Fig. 1. Van (soms) de homepage van VHTO, landelijk expertisebureau meisjes/vrouwen en bèta/techniek. Geo-lnfo 2011-4 19

Geo-Info | 2011 | | pagina 21