Biografisch Woordenboek Gelderland Boekbespreking GELDERLAND 8 Fig. 2. Meiden van de Techniek met het Ruilverkaveiingsspei Boerenverdriet. dan een boer die na het ruilen in plaats van vier kavels drie kavels heeft gekregen Eerst moet daarom worden gekeken naar de bestaande situatie in het gebied, daarna kunnen de gronden geruild gaan worden. Bij de beoordeling van het nut kijken we naar twee criteria: het aantal kavels dat een boer heeft en de grootte van de huiskavel, dit is de kavel waar de boerderij op staat. De meiden werden in vier groepen ingedeeld en ieder zat bij een spelbord. (In werkelijkheid is er een com missie van betrokkenen (boeren) die een zo goed mogelijke indeling moeten maken met hulp van landmeters, weg-en water bouwers.) Tijdens de scoreteliing bleek dat alle vier groepen konden aantonen, met behulp van eenvoudige rekentrucs, dat er een verbetering van de verkaveling was. Interessant was echter dat er verschillen in de uitkomsten bleken te zijn. Hierna ging een deel van de meiden met Yvette mee naar de tweede verdieping voor het computertekenen. Tijdens de vra genronde bleek dit vakgebied niet in het vmbo-onderwijs aan de orde te komen en daardoor relatief onbekend te zijn. Joop Gravesteijn, docent landmeten en geo- informatie ROC Mondriaan, Den Haag L Aard oom, Petrus Johannes Ashouwer 1920-2002, landmeter en maatschappelijk bestuurder, en Gerrith de Koningh 1875-1947, instrumentmaker en fabrikant, in: Biografisch Woordenboek Gelderland deel 8, 144 pagina's, ISBN 9789087042103, resp. p. 15-17 en 68-70, Verloren Hilversum 2011, €15 In het achtste deel van het Biografisch Woordenboek Gelderland zijn tegen de 50 personen beschreven. Ook in dit deel laten biografen uit Gelderland en daarbui ten hun licht schijnen over de levens van belangwekkende mannen en vrouwen uit de Gelderse geschiedenis. De beroepen en bezigheden van de beschrevenen zijn divers, maar er zit dankzij prof.dr.ir. Leen Aardoom dus een landmeter en een instrumentmaker bij. Het Biografisch Woor denboek Gelderland wordt afgesloten met cumulatieve registers op alle sinds 1998 verschenen delen. Ook daarin publiceerde Aardoom al, zie www.biografischwoorden- boekgelderland.nl. BIOGRAFISCH WOORDENBOEK De twee bewuste bijdragen zijn, zoals ook lezers van dit tijdschrift van de auteur gewend zijn, degelijk en van bronnen voorzien. De aandacht hier is dan ook meer een aankondiging dan een bespreking. Piet Ashouwer werd na de kweekschool kadasterambtenaar en ten slotte hoofd van een zelfstandige landmeetkundige afdeling van Gemeentewerken van Apel doorn. Dat zijn connecties en stimulansen ook leidden tot de ijkbasis in Loenermark en het Observatorium voor Satelliet- geodesie van de TH Delft in Kootwijk is opmerkelijk. Ashouwer werd een persoon lijk bekende van Aardoom. Ze publi ceerden samen in Geodesia en Aardoom schreef in nummer 2003-1 van dat blad een In Memoriam. Staat dat niet vermeld in het Woordenboek, bij de Werken van Ashouwer staat wel dat hij met anderen in 1982 in Geodesia schreef over'Herstel van de formele tuin van paleis Het Loo'. Bij de Arnhemse instrumentmaker Gerrit de Koningh, zoon van een kadasterland meter, is vermeldenswaard dat de bijdrage van diens kleinzoon Peter de Koningh in De Hollandse Cirkel 2002-1 tot de aangege ven literatuur behoort. Adri den Boer 20 Geo-lnfo 2011-4

Geo-Info | 2011 | | pagina 22