Infographics Congres 2011 Verslag 000 Onder de bezielende leiding van Jan Bonjer - oud-hoofdredacteur van het Algemeen Dagblad - vond op 4 maart 2011 voor de vierde keer het Infographics Congres plaats in theater Figi te Zeist. De zaal was met 370 bezoekers, direct of indirect betrokken bij het vervaardigen van zowel statische als interactieve en dynamische infographics, goed gevuld. De voordrachten waren kort en krachtig en uiteraard ruimschoots gelardeerd met visuele voorbeelden. In de marge bood het congres ook plaats aan het uitreiken van de BNO-NVJ-jaarprijzen en aan een'design-battle'tussen twee ontwerpers. De knuppel werd meteen in het hoen derhok gegooid door de Deense info- graphics-ontwerper Gert Nielsen onder de titel 'The ugly truth'. Nielsen bespeurt een spanningsveld tussen schoonheid en waarheid, waarbij de eerste te vaak de overhand heeft. Te vaak worden indrukwekkende visualisaties gebouwd op gebrekkige data, waardoor weliswaar een mooi plaatje ontstaat maar waarvan de zogenaamde 'insight ratio' minimaal is. Mooie vormgeving kan de waarheid versluieren. Daarnaast stelt Nielsen, dat veel visualisaties de werkelijkheid 'ontmenselijken'en daarmee verdoezelen. Hij illustreerde dit met uiterst expliciete filmpjes van bomaanslagen en zelfmoor dacties. Een simpel kaartje met een stip 'hier gebeurde het' roept inderdaad min der emotie op. Concluderend pleitte hij ervoor om de complexe waarheid in niet al te simpele beelden te vangen. Maar niet de hele zaal schaarde zich achter de door hem gekozen invalshoek. Ook in de voordracht van Francien Malecki speelden 'aanslagen' een grote rol. Maar hier ging het om belastingaan slagen, dus een stuk minder bloederig. Kernpunt van haar betoog was, dat visuali saties een belangrijke rol kunnen spelen in het spelenderwijze communiceren van (belasting)regelingen. Bij het invullen van dit soort formulieren gaan een gebrekkige motivatie, weerstand, angst om fouten te maken en onzekerheid hand in hand. Een en ander werd geïllustreerd met een soms hilarisch verhaaltje over de fictieve aanslag 'C02-belasting', waarvoor elke burger zijn kamerplanten moet registre ren. Door context te creëren, formulieren minder'formulierig'te maken en in te spelen op de zelfbedieningsmaatschap pij neemt de weerstand en de angst om fouten te maken af. Malecki noemde als voorbeeld een teruggaveformulier waar van de respons na vormgeving met foto's en verhaaltjes steeg van 10% naar 70%! Bas Broekhuizen, onderzoeker aan de Universiteit Leiden presenteerde de eerste resultaten van zijn onderzoek naar de effectiviteit van interactieve infographics. Centrale vraag daarin is: "Voegt interactie iets toe aan effectiviteit?". Dat zijn onder zoek nog maar net begonnen is, mag blijken uit het feit, dat Broekhuizen nog zoekt naar bevredigende definities van de begrippen 'interactie' en 'effectiviteit' in voorgaande. Echte resultaten zijn er dan ook nog niet. Broekhuizen gaat uit van het model zender - boodschap -'device'- ontvanger (Fig. 1). Hierbij spelen op boodschapniveau de begrippen'representatie'en'manipulatie' een grote rol. Op device-niveau gaat het om 'input'en 'output', en 'interactie' is belangrijk tussen device en ontvanger. Hoewel interactieve infographics nog in de minderheid zijn, verwacht hij een grote vlucht in de toekomst. Het spanningsveld tussen heldere simpele representatie (de 'Tufte benadering') enerzijds en'leuk'en 'betrokkenheid creëren'anderzijds gaat daarin een grote rol spelen. De ochtendsessie werd afgesloten door een oude bekende op het Infographics Congres, John Grimwade. Voor hem was niet Nielsens'insight ratio'het belang rijkste, maar de vraag "Will it make me happy?" De iPad lijkt daarvoor het perfecte vehikel te zijn met meer dan 7,3 miljoen verkochte exemplaren in een kwartaal en 400.000 verschillende apps! Het religieuze beeld van de nabije toekomst is dan volgens Grimwade ook Mozes die van de Djebel Musa afdaalt met in plaats van de Tien Geboden twee iPads in z'n armen. Dat was nog maar een van de vele aantrek kelijke voorbeelden die hij de revue liet passeren. Essentieel hiervoor is wel, dat inhoud belangrijker blijft dan interactie. Kernpunt hierbij is de data. Noch ontwer pers, noch journalisten hebben hier goed zicht op. Grimwade pleit dan ook voor een 'data police', een beroepsgroep die naast de twee andere staat en de kwaliteit en vol ledigheid van de data in de gaten houdt. Model voor Interactieve Communicatie Bas Broekhuizen, 2011 representatie output boodschap Ëk device I ontvanger doel manipulatie input doei Fig. 7. Model interactieve communicatie (bron: Bas Broekhuizen). 22 Geo-lnfo 2011-4

Geo-Info | 2011 | | pagina 24