Vergelijkende atlas van de Vijfheerenlanden 1741 11822 21e eeuw Ferrariskaart weer compleet 't Was anders... 't Is nü anders... In deze atlas worden kaarten uit 1741 en 1822 vergeleken met de huidige situatie. Zo wordt duidelijk hoe snelwegen, spoorwegen en kanalen het oude landschap doorkruisen en hoe de kernen zijn gegroeid. Maar ook is prachtig te zien welke structuren nog onge wijzigd zijn: oude verkavelingspatronen, dijkdoorbraken en andere landschapselementen. Aan de start van elk hoofdstuk wordt de infra structuur van 1741 vergeleken met die van nu. Vervolgens wordt in detail ingezoomd op alle dorpen en steden in het gebied. Van iedere kern is de situatie in 1822 nauwkeurig weergeven door het afbeelden van een uitsnede uit de allereerste kadasterkaart. Deze wordt telkens geflankeerd door een recente luchtfoto in exact dezelfde schaal en dezelfde uitsnede. Aan het eind van het boek wordt nog op detail inge zoomd op bijzondere plaatsen, bijvoorbeeld de locatie van verdwenen kastelen en landhuizen. De steden en dorpen die in dit boek worden behandeld zijn: Ameide, Meerkerk, Lexmond, Nieuwland, Schoonrewoerd, Everdingen, Hagestein, Vianen, Zijderveld, Kedichem, Leerbroek, Hei- en Boeicop, Leerdam en Oosterwijk. Bron: www.atlasvijfheerenlanden.nl Op woensdag 2 februari zijn twee ontbrekende bladen die bij de Bijzondere Collecties van de Universiteit van Amsterdam zijn teruggevonden overgedragen aan het Nationaal Archief in Den Haag. De Ferrariskaart, een zeer belangrijk en grootschalig i8e eeuws kaartwerk bestaande uit 275 royale kaarten, is daarmee sinds 1984 weer compleet. De bladen zijn teruggevonden door de conservator Kaarten en Atlas sen van de Bijzondere Collecties. Ze bleken abusievelijk achtergeble ven in de kaartencollectie van de voormaligeTopografische Dienst in Emmen (tegenwoordig het Kadaster Geo-lnformatie in Zwolle). Een groot deel van deze collectie wordt sinds vorig jaar beheerd bij de Bijzondere Collecties. Bij het verder sorteren van de tiendui zenden kaarten uit deze collectie werden de twee bladen van de Ferrariskaart door conservator Jan Werner herkend. Werner geloofde zijn ogen niet en bracht meteen het Nationaal Archief, waar de Fer rariskaart thuishoort, op de hoogte. De Ferrariskaart werd in de jaren 1770 van het huidige Belgische ter ritorium - destijds de Oostenrijkse Nederlanden - gemaakt. De kaart staat daarom ook bekend als 'Kabinetskaart van de Oostenrijkse Nederlanden en het Prinsbisdom Luik'. Het kartografisch veldwerk voor deze kaartenset werd uitgevoerd onder leiding van generaal- majoor Joseph graaf van Ferraris. Er werden drie met de hand gete- In tegenstelling tot wat de iedenbrief van 28 februari 2011 ver meldde was de ALV van GIN niet op 10, maar op 8 december 2010. Moest in de Redactioneel van nummer 3 nog worden geschreven, dat de jaargangen 2004 2009 van Geo-lnfo sinds maanden op de website mankeerden, ze waren bij het verschijnen van dat blad weer als weleer present. Dank aan webredacteur Milo van der Linden van www.geo-info.nl, die ook meer verzorgde dan dat! Adri den Boer Blad m (Leuven), een van de twee bladen van de Ferrariskaart die werden overgedragen. Geheel en detail. kende sets vervaardigd, waarvan het exemplaar dat oorspronkelijk voor keizer Joseph II was gemaakt in bezit kwam van koning Willem I. Dit was in de jaren dat België deel uitmaakte van het Koninkrijk der Nederlanden. Het gehele kaartwerk werd toen ondergebracht in het archief van de voorloper van de Topografische Dienst. In de jaren 80 werd de Ferrariskaart overgebracht naar het toen malige Algemeen Rijksarchief, nu het Nationaal Archief. Op twee onvindbare bladen na, die nu tot ieders grote vreugde weer opge doken zijn en woensdag alsnog aan het Nationaal Archief worden overgedragen. Persbericht UvA Geo-lnfo 2011-4 27

Geo-Info | 2011 | | pagina 29