Een zonnige toekomst voor IMGeo en BIM tC Op mijn kantoor hangt een oude Rotterdamse kaart van groot formaat. Het is een kaart van De Vou en De Hooghe uit 1694 en een juweeltje om te zien. De kaart werd in opdracht van het gemeentebestuur van Rotterdam vervaardigd. Ik heb hem van mijn voorganger Cor Zeillemaker bij wijze van overdracht gekre gen en sinds die tijd hangt hij bij mij op de kamer. Bij ontvangst van mijn bezoek is het menigmaal een eerste gespreksonder werp en genieten we samen van de enorme gedetailleerdheid van de kaart. Het kaartbeeld geeft het gebied van de huidige stadsdriehoek van Rotterdam weer en enkele gebouwen staan nu nog steeds in het stadsbeeld hoewel veel gebouwen zijn verdwenen na het bombardement in de Tweede Wereldoorlog. De De Vou kaart is heel fijntjes ingekleurd en geeft een prachtige 3D-presentatie van alle gebouwen met een duidelijke weergave van de vorm van daken en locatie en vorm van ramen. In 1884 kreeg Gemeentewerken Rotterdam van het gemeentebe stuur de opdracht zelf een topografische kaart te vervaardigen. Tot op de dag van vandaag wordt deze kaart door Gemeente werken bijgehouden. De kaart kent, in afwijking van de kaart van De Vou, geen 3D presentatie maar is echt een plattegrond. De kaart heeft een enorme technologische ontwikkeling doorge maakt. In de jaren 80 van de vorige eeuw vond een conversie plaats van analoog naar digitaal. De papieren kaart werd een digitaal bestand en werd in het SUF-formaat aan onze gebrui kers geleverd. In de afgelopen jaren heeft er een opwaardering plaatsgevonden van een tekenbestand van punten en lijnen naar een database van geometrische vastleggingen van objec ten. Hierbij is direct een relatie gelegd met de administratieve vastleggingen van gebouwde objecten. Ofwel, er is een relatie gelegd tussen de BGT en de BAG. Bij gebrek aan een model waarin de geografische objecten wer den beschreven zijn vier gemeenten uit deTPG groep (Amster dam, Almere, Vlaardingen en Rotterdam) in november 2006 gestart met de ontwikkeling van het Informatiemodel Geografie (IMGeo). In 2009 is de eerste stabiele versie van IMGeo in beheer overgedragen aan Geonovum. IMGeo is nu een breed gedragen overkoepelend geografisch informatiemodel waarin objecten in de buitenruimte een plaats hebben gekregen. Het informatie model BGT is een subset van IMGeo en bevat alleen die objecten die in de BGT voorkomen en dat is aanmerkelijk minder dan bijvoorbeeld de gemeente Rotterdam of Rijkswaterstaat vastlegt. Dit soort plus-topografie of beheertopografie kent een hogere mate van detaillering dan de BGT en past bijzonder goed in IMGeo en met behulp van automatische generalisatie-procedu res is hieruit IMBGT te vervaardigen. 125 jaar na de eerste kaart van Gemeentewerken heeft wethou der Bolsius van Rotterdam in 2009 de opdracht aan Gemeen tewerken gegeven om het digitale 3D-stadsmodel van Rot terdam te vervaardigen waarbij de vorm van de daken duidelijk herkenbaar is net zoals in de kaart van 1694. De opdracht was om de gebouwde objecten in het 3D-model te relateren aan de BAG. De mate van detaillering is op het niveau van LOD2, ofwel dakvormen, gebouwvormen en textuur. LOD4 gaat zover in detail dat de afzonderlijke ruimten in het 3D-model zijn vastge legd, dus dat er binnen het 3D-object genavigeerd kan worden. Rotterdam heeft deze opdracht onlangs afgerond en Rotterdam 3D staat op het punt in gebruik te worden genomen. Een volgende stap is de aansluiting van de twee werelden bouw en geografie. Dat betekent aansluiting van IMGeo en BIM (Bouw informatie Model). In BIM wordt een bouwwerk zodanig gedetailleerd vastgelegd dat alle betrokkenen bij de bouw van dat object met een en hetzelfde model informatie kunnen vast leggen en uitwisselen tot op het grootste detailniveau. Het zou prachtig zijn indien BIM met automatische generalisatieprocedu res een bestand met IMGeo objecten kan opleveren in 3D en in LOD4. Ik heb het volste vertrouwen dat dat gaat lukken. Louis Smit Geo-lnfo 2011-4 3

Geo-Info | 2011 | | pagina 5