Nederland opgedeeld in woonplaatsen TNT Post en gemeenten schonen adressen op De afgelopen tijd zijn gemeenten druk geweest met het opzetten van de basisregistratie adressen en gebouwen (BAG). Om de kwaliteit te borgen, gelden hierbij strikte voorschriften voor de formele onderbouwing van de opgenomen gegevens. Voor woonplaatsen, als onderdeel van het adres, betekent dit dat deze gebaseerd moeten zijn op een formeel woonplaatsbesluit. Slechts een handjevol gemeenten bleek al over een dergelijk besluit te beschikken. Alle overige gemeenten hebben daarom de afgelopen vier jaar alsnog een formeel besluit moeten nemen over de indeling in woonplaatsen. Inmiddels is dat traject afgerond en is heel Nederland opgedeeld. Terughoudendheid bij het benoemen van een nieuwe woonplaats is gewenst Woonplaatsbeginsel Betrokkenheid TNT Post In de jaren 70 is de postcode ingevoerd. Destijds heeft de toenmalige PTT contact gehad met alle gemeenten over de gehanteerde woonplaatsen en op Robin Wevers (inhoudelijk adviseur bij het Ministerie van l&M) Johan Kapteijn (ProjectmanagerTNT Post) De eisen die vanuit de BAG aan een woonplaatsbesluit worden gesteld zijn beperkt. De namen van de woonplaatsen moeten eenduidig zijn vastgelegd en het grondgebied van de gemeente moet volledig zijn opgedeeld in woonplaatsen. Hiervoor moet een kaart deel uitmaken van het woonplaats besluit, tenzij de gemeente slechts één woonplaats telt. Uitgangspunt is de buitengrens van de gemeente zoals deze bij het Kadaster staat geregis treerd. Voor het vaststellen van de bin nengemeentelijke woonplaatsgrenzen kan de gemeente een aantal overwe gingen hanteren. Het meest voor de hand liggende hulpmiddel vormen de woonplaatsen zoals die in postadres sering worden gebruikt. Met behulp van eigen gegevens of aan de hand van een gekocht bestand van Adres Coördinaten Nederland (ACN) kunnen adressen op de kaart worden weergegeven en ont staan puntenwolken waarin de woon plaatsen te herkennen zijn. In gebieden met veel bebouwing geeft dit al een aardige afbakening. Bij de introductie van het postcodesysteem is destijds gekozen voor een systematiek, waarbij een viercijferige postcode bij precies één woonplaats en één gemeente hoort. Dit is het zogeheten woonplaatsbeginsel. Door deze benadering is uit de postcode al af te leiden bij welke woonplaats en gemeente een postcode hoort. In een tijd waarin computers nog geen noemenswaardige rol speelden, was dit een voor de hand liggende keus. in de huidige tijd met computers is deze systematiek voor de automatische postsortering niet meer noodzakelijk, maar voor administratieve toepassingen kan het nog steeds zinvol zijn. In de markt bestaan ook diverse toepassingen die gebruikmaken van postcodegebieden. Het oorspronkelijke woonplaatsbeginsel wordt dan ook nog steeds gehanteerd. Voorgebieden met weinig bebou wing kan soms worden teruggevallen op oude kaarten of beschrijvingen. Bij samengevoegde gemeenten kun nen de oude gemeentegrenzen een aanknopingspunt bieden. Deze oude gemeentegrenzen zijn veelal terug te vinden in de kadas trale aanduidingen van percelen. Historisch onderzoek kan mogelijk oude documenten met oude begrenzingen boven water brengen. Deze oude woonplaatsen en woonplaatsnamen zijn tevens door TNT Post vastgesteld. Nieuwe infrastructuur, zoals snelwegen of spoorlijnen, kan bij het nemen van een woonplaatsbesluit worden mee genomen om te komen tot praktische woonplaatsafbakeningen. Ook ruimte lijke plannen kunnen een rol spelen, om te voorkomen dat kort na de vaststelling van woonplaatsgrenzen deze als gevolg van planologische ontwikkelingen weer moeten worden aangepast. 4 Geo-lnfo 2011-4

Geo-Info | 2011 | | pagina 6