Grensproblematiek Nederland verdeeld in woonplaatsen Het woonplaatstraject is inmiddels in alle gemeenten doorlopen, zodat heel Nederland in woonplaatsen is opge deeld. Er resteert nog een handjevol knelpunten, waar nogmaals naar geke ken zal worden. Maar in de loop van het traject zijn vele lastige punten die vaak ongemerkt waren ontstaan naar boven gekomen en opgelost. Bovendien wordt nu landelijk op uniforme wijze omge gaan met grensgevallen. Deze hobbel voor invoering van de BAG heeft meer hoofdbrekens gekost dan voorzien, maar is succesvol afgerond. Woonplaatsstatistiek In december 2010 zijn de laatste woonplaatscodes toegekend.Toen kon ook worden bepaald hoeveel woonplaatsen Nederland telt. Dat blijken er 2497 te zijn. Dit aantal kan veranderen door het samenvoegen of splitsen van woonplaatsen. De gemeente zal voor een wijziging altijd een nieuw formeel besluit moeten nemen. Een fusie van gemeenten heeft geen invloed op de begrenzing en benoeming van woonplaatsen. Bij wegen die aan de rand van een woonplaats liggen komt het soms voor dat de weg in woonplaats A ligt, terwijl een gebouw aan die weg in woonplaats B ligt (fig. 2). De woonplaatsgrens loopt over de oprit. Vraag is wat in dit geval de woonplaats is en wat de postcode is. In de BAG staan beide woonplaatsen geregistreerd. Zowel de woonplaats waarin het gebouw ligt als de woonplaats waarin de weg ligt. Het is aan de gebruiker om de woonplaats te kiezen die voor de specifieke toepassing nodig is. Als gesproken wordt van 'het adres' wordt daar vaak het postadres mee bedoeld. Voor het postadres wordt uitge gaan van de woonplaats waarin het gebouw ligt en niet van de woonplaats waarin de straat ligt. Ook de toekenning van de postcode gebeurt op basis van de ligging van het gebouw. Door deze benadering heeft het postadres altijd een 'geldige' combinatie van woonplaats en postcode, zodat wordt voldaan aan het elders beschreven woonplaatsbeginsel. Bij het al dan niet automatisch adresseren van poststukken is het dus zaak gebruik te maken van de juiste woonplaats. In de BAG is dat de woonplaats waarnaar vanuit de nummeraanduiding wordt verwezen. Fig. 2. Voorbeeld van een gebouw gelegen aan een straat in een naastgelegen woonplaats. Bron: gemeente Lopik. die in de eigen gemeente nooit formeel benoemd was. Vrijwel altijd ging het hierbij om slechts een of enkele post adressen. De veel geopperde oplos sing deze woonplaats ook in de eigen gemeente te benoemen was, juist door het kleine aantal adressen, strijdig met de in het convenant genoemde terug houdendheid. In overleg met de bewoners is dit meestal opgelost. In een klein aantal gevallen heeft de gemeente ervoor gekozen het advies van TNT Post niet te volgen en wel een woonplaats met slechts een handjevol adressen te benoemen. Aan het eind van het woonpiaatstraject beoordeelt TNT Post nogmaals of er nog ruimte zit in de beschikbaarheid van postcodes om deze benoemingen in haar bestanden over te nemen. Zo niet, dan is het mogelijk dat er blijvend verschillen zul len bestaan in de woonplaatsen die de gemeente hanteert en de woonplaatsen die TNT Post hanteert. Er zijn vier woonplaatsnamen in Nederland, die elk drie keer voorko men: Alteveer, Beek, Nes en Spijk. De woonplaats Ee in de gemeente Dongeradeel is met twee letters de kortste in het land, koploper met 28 karakters is Westerhaar- Vriezenveensewijk in de gemeente Twenterand. Het Drentse Aa en Hunze telde in december 2010 de meeste woonplaatsen: 35, maar op 1 januari 2011 is de gemeente ingehaald door de Friese fusiege meente Sudwest Fryslan die nu met maar liefst 69 woonplaatsen aan kop gaat. 6 Geo-lnfo 2011-4

Geo-Info | 2011 | | pagina 8