•KEUKGHK20U Geo en Gl in de Keuzegids Hoger Onderwijs Boekbespreking Zou de Keuzegids voor studenten een stimulans zijn om een geo-master te volgen? In februari verscheen de editie 2011 met een kwaliteitsvergelijking van bijna zeshonderd masteropleidingen, zowel universitair als beroepsgericht. Waar wat studeren? Gewaardeerde opleiding? Een ander aspect van onderwijs is de mate van waardering voor een oplei ding. De gids geeft een rangorde die is gebaseerd op enerzijds de uitkomsten van de Nationale Studentenenquête en anderzijds op de visitatierapporten die zijn gemaakt voor de accreditatie van elke opleiding. En zo te zien woog het studentenoordeel zwaarder dan wat de gids aanduidt als het 'expertoordeel'. Deze rangorde bestaat uit drie aparte ranglijsten van masters: een voor Pla nologie, een voor Aardwetenschappen, Waterbeheer en Klimaat en een voor Milieuwetenschappen. Die drie lijstjes noemen samen echter maar 30 van de 51 masters die in het overzicht stonden. Nuttige gids? Geo-informatie is uitgegroeid tot een eigen tak van wetenschap Voorin de gids, onder het kopje'Wat is die master waard?', staan twee lijstjes: startsalarissen en een prognose van baankansen tot 2014. Zowel de hoogste acht als de laagste acht salarissen worden genoemd. Maar een baan voor een geo- master staat er niet bij, dus een salaris ook niet. De wo-master Tandheelkunde voert de lijst aan en een wo-master Engelse taal en cultuur verdient het minst. Het bruto startsalaris voor een geo-master ligt dus vermoedelijk tussen €2175 en €2929 per maand. Maar dat staat er niet. De grootste kans op een baan in de periode tot 2014 ligt volgens de prognose bij de hbo-master'Advanced Nursing and Fysio', terwijl een wo-master Bedrijfskunde de minste vooruitzichten heeft. De baan- kans van een geo-master is evenmin vermeld. Die valt in de categorie matig tot goed, moet je dan aannemen. Een student die misschien wel een geo-master zou wil len volgen, vindt dus niets in deze lijstjes dat hem of haar daarin kan aanmoedigen. In de Keuzegids Masters zijn 51 master opleidingen in de geo-sector bijeengezet onder de vlag 'Wo-Aardwetenschappen, Milieu Geografie'. Ze zijn onderverdeeld in acht groepen, gevormd door het type master in combinatie met een vakgebied. Zo zijn er'doorstroommasters'in de Planologie, de Geografie en in Milieu kunde, Landschap en Natuur. Daarnaast zijn er'onderzoeksmasters'Geografie Planologie en'Post-initiële masters'voor Geografie Planologie en voor Milieu- en Waterbeheer. Ten slotte is er nog een groep 'hbo-masters'Landschapsontwerp en -beheer. Een lichtpuntje voor wie nu al de draad kwijt is: de gids geeft twee pagina's uitleg over de betekenis van deze en andere termen. Niet alleen is dus het geo-veld breed, maar er zijn ook nogal wat mastervari anten. Daarom wordt in dit stukje voor 'geo'in de zin van geo-informatie hierna de aanduiding 'Gl'gebruikt. De bekende Nederlandse Gl-masteropleidingen in Amsterdam, Delft, Enschede, Wagenin- gen en Utrecht zijn verdeeld over drie van de acht groepen masters. Geomatics in Delft en Geo-information Science in Wageningen zijn geplaatst onder de doorstroommasters Planologie. Geo graphical Sciences in Utrecht valt in de categorie Onderzoeksmasters Geografie Planologie. De Gl-masters in Amster dam (Geographical Information Sciences) en Enschede (Geoinformation Sciences Earth Observation) zijn aangeduid als Post-initiële masters Geografie Planologie. Opvallend is dat de gids niet GIMA noemt, de gezamenlijke MSc-opleiding van Delft, Enschede, Utrecht en Wageningen: Geographical Information Management and Applica tions. In dit rijk geschakeerde palet van geo- opleidingen zijn de Gl-opleidingen niet erg zichtbaar. Misschien is dat de reden dat in de gids onder het overzicht van de 51 opleidingen een kadertje staat met de tekst:"Geo-informatie begon ooit als hulpwetenschap bij de geografie, maar is in onze informatiemaatschappij inmiddels uitgegroeid tot een eigen tak van weten schap. Tweejarige reguliere masters op dit gebied worden aangeboden in Wagen ingen, Utrecht (researchmaster) en Delft (Geomatics, ingenieursopleiding). Ook zijn er twee post-initiële opleidingen in dit veld, gericht op professionals." Zou dit een opmaat zijn voor een apart overzicht van Gl-opleidingen in de gids van 2012? Mét GIMA? Van de Gl-oplei dingen ontbreekt een score voor de post-initiële mas ters in Enschede en Amsterdam. En opnieuw ontbreekt GIMA. Wél genoemd zijn de Gl-opleidingen in Delft, Utrecht en Wageningen. Die scoren goed: in de top 4 van de ranglijst voor Pianologiemasters. Deze ranglijsten zouden een wervende wer king kunnen hebben, vooral door de over- Geo-lnfo 2011-4

Geo-Info | 2011 | | pagina 9