Jaap Z. Shared Serviced bij Kadaster Afscheidsrede Besemer Slechts gescheiden door de VROM/ Geonovumfilm 'Slim' uit 2008 vonden de afscheidsredes plaats van prof.mr. Jaap Besemer en mw prof.dr. Jitske de Jong van de faculteit Techniek, Bestuur en Zorgen over postcodebestand ook op 2 oktober 1998?' Die datum was er een seminar over haar onderzoek'Free accessibility of Geo Information in the Netherlands, the USA and the European Community'. Toen was er geen overheids- data vrij beschikbaar en nu was dat wel veel beter, maar haar vraag was of dat ook gold voor basisregistraties. "Bedrijven waren niet in beeld bij het bedenken van het stelsel, hoogstens qua administratieve lastenverlichting", zo wist ze. Toch begreep ze dat 25% van de 150 aanwezigen uit bedrijven kwam. Ze erkende dat die niet op één lijn zaten en noemde ook TNT met haar postcodes als hét voorbeeld van niet-vrijgevigheid. Ze riep bedrijven toch op om aan de slag te gaan om toegan kelijkheidsregimes van basisregistraties te harmoniseren en in overeenstemming zien te krijgen met de WOB. En bedrijven moesten ook maar BasisApps bedenken... Henk Koerten (TUD) gaf voorbeelden van ellende in landen zonder basisregistra ties. Hij legde sociologische gedachten uit en toonde de omslag van het boek 'McDonaldization of Society'van George Ritzer. Zijn brede blik bleek ook uit het weergeven van Open Source op een sheet als'gratis uitwisse ling van verouderde software'en daarmee werd volgens hem het tegendeel van het ooit innovatieve doel bereikt. (Het dagpro gramma van OTB gaf trouwens Koerten nog als promovendus weer, terwijl hij in dezelfde Senaatszaal op 21 januari al promoveerde!) 'Jaap Z. en de basisregistraties'was het onderwerp van hoogleraar Jaap Zevenber gen van de Universiteit Twente (ITC), maar toch nog met een TUD-logo op zijn sheets. Wat de kenbaarheid van publiekrechte lijke beperkingen betreft'zouden we het nu misschien anders doen', maar hij vond de visie van Ad van der Meer uit Geo-lnfo 2010-2 ('Registreer de Wkpb-beperkingen geometrisch') toch te ver gaan. Percelen werden daarin volgens Zevenbergen 'heilig verklaard', terwijl die niet op orde kunnen zijn door verjaring, meetfouten en inpassing van oud kaartmateriaal. Inzake de BRK zag hij verplicht gebruik van de kadastrale registratie al in veel wetten zitten. De kadastrale kaart echter was een Afscheid van Jitske de Jong als hoogleraar. indexkaart en voor grensreconstructie bleef het veldwerkarchief nodig."En dit is nu authentiek", zo sneerde hij bij een sheet met kadastrale binnenstadsgrenzen, die niet spoorden met eigentijdse topo grafie. Het gebeurde toch niet veel dat dit aan het Kadaster werd gemeld, wat wel wordt verwacht en behoort te gebeuren. Hij vroeg zich dus af of de voorbereiding van de BRK niet te snel was gegaan. Dat de kadastrale kaart en kadastrale grootten nu publiekrech telijk authentiek zijn en privaatrechtelijk niet, leidde er volgens hem toe dat lagere rechters de kadastrale kaart overwaar deerden. Bij de afsluiting van het symposium was er een OTB-afscheids- feestje voor hem met toespraken van de professoren De Jong en Bezemer alsmede een animatie'27 jaar Jaap in 3 minuten'. (De PowerPoint-presentaties van het symposium staan opwvw.otb.tudelft.nl.) Management/Onderzoeksinstituut OTB. Vele hoogleraren van ook andere univer siteiten maakten deel uit van het cortège en gaven gehoor aan de slotzin van de uitnodiging:'Het wordt op prijs gesteld dat de hoogleraren de toga/baret van hun universiteit dragen.' Primair wordt hier verwezen naar de integraal te verschijnen redes. Besemer had als titel van zijn rede 'Basisregistraties, regulering of dienstver lening'. Ook hij vond het als authentiek gegeven meenemen van de kadastrale kaart en grootten vreemd. "Tot wat voor verrassingen dit in de toekomst gaat leiden weet ik niet", zo zei hij. Voor de BRT vond hij voor een deel van de topogra fie de authenticiteit ook merkwaardig. Dat BRK, BRT en BGT niet optimaal zijn afgestemd geeft als de fysieke werkelijk heid verandert een stroom van meldingen bij het Kadaster. Bij de BAG had hij zich tot die morgen toe geërgerd aan de aansluiting van zijn woongemeente Apeldoorn als laatste in Nederland. Illustratief was de pre sentatie van resultaten van een eigen WABO-loketonderzoekje. (De selectie van gemeenten zou naar een in de familie bekende zijn, maarVorden lag op een gepresenteerde kaart wel aan de verkeerde kant van de IJssel!) Zijn con- 8 Geo-lnfo 2011-5

Geo-Info | 2011 | | pagina 10