De nieuwe trends in Geografische Informatie Column 1. Wet Informatie-uitwisseling Ondergrondse Netten (WION) 2. Landelijk Crisis Management Systeem (LCMS 2.0) in het najaar van 2010 vond de Europese aanbesteding plaats voor de verwerving van het Landelijk Crisismanagement 3. Mission codename: DeforestAction Willie Smits, afgestudeerd in Wageningen, is een zeer bekende geo-collega. Hij heeft ons op vele'geo-dagen'verteld over zijn visie op bossen in tropische gebieden. Ontbossing en monocul turen (palmolie) hebben de mooiste plekken op aarde veran derd in zwart geblakerde gebieden waar leven nauwelijks nog mogelijk is. Met de orang-oetan als symbool voor de ecologi sche keten laat hij zien dat in deze gebieden het nodige moet veranderen. En het is niet gebleven bij visionaire teksten. Op Henk Scholten Aan de hand van drie voorbeelden illustreer ik graag de omwen teling in het gebruik van geografische informatie waarin wij ons momenteel bevinden. Uit deze voorbeelden blijkt dat ons doel is bereikt. Geografische informatie is een erkend onderdeel geworden van de informatiehuishouding. DeWION regelt de informatie-uitwisseling tussen netbeheerder en grondroerder over ruim 1,7 miljoen kilometer water-, electri- citeits- en gasleidingen, telefoon- en televisiekabels en allerlei andere ondergrondse infrastructuur. De wet richt zich primair op het verminderen van graafschades. Op 1 juli 2008 trad de WION in werking. Maar de wet was toen nog niet volledig uitvoerbaar door het ontbreken van een informatie infrastructuur. Pas vanaf 1 juli 2010 is de WION volledig operationeel. Vanaf die datum zijn netbeheerders wettelijk verplicht de liggingsge- gevens van kabels en leidingen elektronisch uit te wisselen. En wan neer er fouten in deze gegevens worden aangetroffen, zijn netbe heerders verplicht deze gegevens aan te passen. Het gaat om zeer intensief dataverkeer, met honderden meldingen per dag. Dit bespaart de maatschappij enorme schadekosten. Waarom is dit een nieuwe trend? Overheid, netbeheerders en grondroerders werken verplicht samen om graafwerkzaamhe den optimaal en veiliger te laten veriopen. Standaardisatie van gegevens maakt het mogelijk om informatie tussen totaal ver schillende systemen uit te wisselen en waar nodig, gegevens aan te passen. Geo-deskundigen (overheid, netbeheerders) en niet geo-deskundigen (grondroerders) hebben elkaar in dit proces gevonden, leren kennen en waarderen. We spreken hier over een 'killer app'; een wonderschoon voor beeld waarbij we dankzij geo-informatie en de bijbehorende infrastructuur in staat zijn om cruciale processen in onze maat schappij beter te laten verlopen. Geen discussie over de nood zaak van standaarden, kwaliteit, certificering, data-uitwisseling en vult u het rijtje verder maar in. Nederland als topland in efficiënt beheer van de ondergrondse infrastructuur; een exportproduct Systeem, Op 14 maart 2011 is het contract ondertekend. Het bij zondere is dat het winnende consortium van vier bedrijven voor de helft uit GIS-bedrijven bestaat. Veel belangrijker is dat de winnende aanbieding volledig is gebaseerd op geo-informatie. De kaart vormt het uitgangspunt bij de bestrijding van iedere ramp. Geo-informatie maakt het mogelijk om snellere en betere beslissingen te nemen voor de inzet van mensen en middelen bij rampenbestrijding. Nederland kiest daarmee als eerste land om geo-informatie volledig te integreren in rampenbestrijding. De terechte vraag daarbij is:'Is er dan ook een Wet Informatie uitwisseling voor Rampenbestrijding, geen WION maar WIR?' Helaas, daar hebben de beleids makers niet op tijd aan gedacht. Maar dat hoeft geen ramp te zijn. Dankzij de geleerde lessen uit de WION moet het mogelijk zijn om ook hier vraag en aanbod bij elkaar te brengen. Ook voor deze primaire processen beschikken we over voldoende standaarden om de uitwisseling technisch vlekkeloos te laten verlopen. Ben ik er dan geheel gerustgesteld op dat er geen wet geving nodig zal blijken te zijn? Nee. Maar we staan als geo-community wel in ons hemd als we dit voor de vraagzijde niet kunnen regelen. DeWION heeft laten zien dat we het kunnen. Nu nog de noodzakelijke slagvaardigheid vanuit de vertegenwoordigers van vraag en aanbod om het ook te realiseren. Ook hier spreken we over een'killer app'; een wonderschoon voorbeeld waarbij we dankzij geo-informatie en de bijbeho rende infrastructuur in staat zijn om cruciale processen in onze maatschappij beter te laten verlopen. Hier nog wel discussie over de noodzaak van standaarden, kwaliteit, certificering, data- uitwisseling... Nederland als topland in het efficiënt uitvoeren van veiligheidsvraagstukken, een exportproduct waar grote behoefte aan is. 10 Geo-lnfo 2011-5

Geo-Info | 2011 | | pagina 12