Online kaartdiensten voor de overheid Als onderdeel van de opbouw van de Nederlandse geo-informatie infrastructuur werken verschillende overheidsdiensten samen aan de totstandkoming van een platform voor het aanbieden van een basisset van online kaartdiensten en voor het ontsluiten van geografische gegevens. Terwijl in andere landen met name de topografische en kadastrale diensten het voortouw nemen in dergelijke initiatieven, is dit in Nederland een samenwerking tussen vier overheidsorganisaties, te weten de ministeries van Economische Zaken, Landbouw en Innovatie (EL&I), Infrastructuur en Milieu (l&M),TNO en het Kadaster. Een van de voordelen van deze benadering is de bredere ondersteuning en toepassing van de resultaten binnen de Nederlandse overheid. Aan de andere kant liggen de uitdagingen in de complexiteit van een dergelijke samenwerking. Alle partners moeten overeenstemming bereiken over een breed scala aan ontwikkelingsaspecten, variërend van de technische architectuur tot financiële voorwaarden. INSPIRE Basisregistraties Commerciële kaarten websites Edward Mac Gillavry, Geo-ICT consultant, Webmapper Haico van der Vegt, innovatie-adviseu r. Kadaster Dit artikel is tot stand gekomen met medewerking van Thijs Brentjens, zelfstandig adviseur, Brentjens Geo-ICT Dit gemeenschappelijk initiatief. Publieke Dienstverlening op de Kaart, afgekort tot'PDOK', is niet alleen ingegeven door de nood zaak tot vermindering van overheidsuitgaven, maar ook om de nationale geo-informatieservices breed toegankelijk te maken voor de samenleving, en om te voldoen aan de eisen van de Europese INSPIRE-richtlijn, Een andere driver voor het PDOK-initiatief is de ontwikkeling van het stelsel van basisregistraties in Nederland. Ten slotte heeft de toenemende bekendheid van het grote publiek met commerciële kaartenwebsites de weg bereid voor overheden om de burger via online kaarten over allerlei zaken te informeren, Vanuit een Europees perspectief, is de INSPIRE (Infrastructuur voor ruimtelijke informatie in Europa) richtlijn van de Europese Commis sie een van de belangrijkste drivers van het PDOK-initiatief. Het doel van INSPIRE is om een infrastructuur op te bouwen voor de levering van geharmoniseerde geo-informatie van de lidstaten binnen de Europese Unie (EU) ter ondersteuning van het opzetten van het Europese en nationale milieubeleid. Echter, geografische datasets uit de Europese lidstaten verschillen op dit moment qua inhoud, refe rentiesystemen en semantiek. Aangezien Europa-brede problemen als milieuvervuiling en overstromingen niet stoppen bij de nationale grenzen van de lidstaten, vergemakkelijkt harmonisatie van geo- informatie de toepassing ervan in het oplossen van deze problemen. Daarom moeten lidstaten de toegang tot bestaande geo-informatie en kaartdiensten inregelen volgens zogenoemde invoeringsregels. Deze regels bepalen de standaarden voor de specificaties van de datasets, de metadata, de service-architecturen en de voorwaarden om het inrichten, zoeken, verstrekken en het delen van deze verza melingen geografische gegevens te vergemakkelijken. Ten slotte definieert INSPIRE welke gegevens ter beschikking worden gesteld. Tot voor kort werden gegevens over personen en hun inkomen, over wegen, adressen en gebouwen op vele verschillende plek ken en systemen opgeslagen. Afgezien van het probleem van dubbel werk, betekent dit ook, dat al deze gegevens moeten worden bijgehouden. Daarom heeft de Nederlandse regering besloten tot het inrichten van een systeem van zogeheten authentieke registraties. Het inwinnen en bijhouden van elk authentiek gegeven is de verantwoordelijkheid van slechts één overheidsorganisatie. Andere overheidsorganisaties zijn verplicht dit authentieke gegeven te gebruiken in hun werkprocessen. PDOK bouwt voort op dit systeem van authentieke registraties, door het bouwen van een centraal distributieplatform voor geo-informa tie van de overheid voor haar partners, in plaats van dat alle partners hun eigen oplossingen implementeren, Op deze manier is PDOK de hub voor alle authentieke registraties die een geografische compo nent hebben, waaronder de Basisregistratie Topografie (BRT). Sinds de start in februari 2005 heeft Google Maps een enorm effect gehad op online kaarten, met name als het gaat om gebruiksvrien delijkheid en het gemak om het samen te voegen met andere data [Musser et al, 2007]. Webontwikkelaars kunnen eenvoudig de kaartfunctionaliteit integreren via de JavaScript-gebaseerde API (Application Programming Interface) die werd uitgebracht in juni 2005. Deze nieuwe aanpak is inmiddels de factostandaard geworden voor het leveren van online kaartdiensten. 12 Geo-lnfo 2011-5

Geo-Info | 2011 | | pagina 14