Burgers hebben hogere verwachtingen door commerciële kaartdiensten Waarom online kaartdiensten voor de overheid? Wat is een online kaartdienst? Juridische en commerciële aspecten Bruikbaarheid en kwaliteit Ontwikkeling van het PDOK-platform De overvloed aan geografische gegevens, beschikbaar via commer ciële kaart-API's en de gebruiksvriendelijkheid, hebben niet alleen geleid tot grotere bekendheid en populariteit van online kaarten, maar ook tot hogere verwachtingen bij de burger als het gaat om geografische webtoepassingen. Online kaartdiensten zijn inmiddels verankerd in onze informatie maatschappij. Het is daarom essentieel, dat deze diensten eenvou dig te implementeren en te gebruiken zijn. Een kaart-API is een dergelijke oplossing. Het vereenvoudigt de manier waarop online kaartdiensten kunnen worden gebruikt door internetbezoekers en kunnen worden geïntegreerd door webontwikkelaars. Eerst zal worden ingegaan op de positionering van de Neder landse kaartdienst als een alternatief voor bestaande imple mentaties van commerciële kaart-API's op overheidswebsites. De eerste toepassing hiervan is GEOZET (Geografische Zoek-en Toondienst), binnenkort te zien op de website van Overheid, nl. Dit artikel sluit af met een evaluatie van de projectresultaten van PDOK en GEOZET, aangevuld met aanbevelingen voor de verdere ontwikkeling van een Nederlandse mapping API. Er bestaan al commerciële kaartdiensten en API's. Ze zijn makke lijk te gebruiken en te implementeren en ze zijn gratis beschik baar. Dit roept de vraag op waarom de Nederlandse overheid, via het PDOK-programma, haar eigen kaartservice wil bouwen. De redenen hiervoor worden in de volgende paragrafen beschre ven, waarbij naast juridische en commerciële aspecten, ook de bruikbaarheid en kwaliteit aan de orde komen. Voordat verder wordt ingegaan op de ontwikkeling van een kaart dienst voorde Nederlandse overheid, is het belangrijk te begrij pen, dat een kaartdienst meer is dan een API, softwarecode en online kaarten. De volgende onderdelen worden onderscheiden: een set basiskaarten, maar ook luchtfoto's en satellietbeelden; de Application Programming Interface (API) zelf; een geocodeerdienst of gazetteer om adressen een locatie te geven; documentatie om ontwikkelaars te ondersteunen in de imple mentatie van de API; een community, waar ontwikkelaars met hun vragen en ervarin gen terecht kunnen; een juridisch kader waarin eigendomsrechten, service levels, licenties enz. zijn beschreven; een servicedesk voor het oplossen van technische problemen; een back-office waar het gebruik van de services wordt bijgehou den en eventueel facturen worden aangemaakt. Anders dan commerciële websites, heeft een overheidsorganisatie als doel om het maatschappelijk belang te dienen. De specifieke juridische en commerciële redenen voor de ontwikkeling van een Nederlandse kaartdienst voor de overheid zijn hieronder beschreven: Privacy. Commerciële kaartdiensten registreren het zoekge drag en het gebruik van de bezoekers. Advertenties. Commerciële kaartdiensten integreren locatie- specifieke advertenties om inkomsten te genereren. Betrouwbaarheid. Commerciële kaartdiensten geven expliciet geen garanties over de beschikbaarheid tijdens crisissituaties wanneer overheidsorganisaties juist over geografische infor matie moeten beschikken. Principe van één keer bouwen, meervoudig gebruik: veel overheden bouwen hun eigen oplossingen, resulterend in verschillende versies van dezelfde kaart. Het is efficiënter deze basiskaart centraal te ontsluiten, waardoor besparingen bereikt worden op het bouwen en onderhouden van kaartdiensten. Aansprakelijkheid. Omdat commerciële kaartdiensten de nieuwe versies van kaarten naar eigen inzicht beschikbaar stel len, kan de overheid niet aansprakelijk worden gesteld voor de actualiteit en kwaliteit van deze kaarten. Naast juridische en commerciële aspecten, is er ook een aantal issues rond de bruikbaarheid en kwaliteit van de aangeboden kaartdiensten: Nauwkeurigheid. Commerciële toepassingen bieden vaak niet de vereiste geometrische nauwkeurigheid, met name als het gaat om het combineren van gegevens in RD met bijvoorbeeld het WGS84 systeem van Google Maps. Toegankelijkheid. Alle overheidswebsites moeten voldoen aan de Nederlandse webrichtlijnen. Deze richtlijnen zijn gebaseerd op de Web Content Accessibility Guidelines van het World Wide Web Con sortium. Voor commerciële websites geldt deze verplichting niet. PDOK: overzicht van de architectuur Naast het leveren van online kaartdiensten, biedt het PDOK platform ook de oorspronkelijke vectordata en de metadata aan. Om herge bruik van componenten te bevorderen, is standaardisatie van groot belang. Het gebruik van Open Standaarden (OGC en ISO) is dan ook een vereiste [Maus, 2011]: het Nationaal GeoRegister is het portaal om geo-informatie te kunnen zoeken en vinden, en voldoet aan de Catalogue Service for the Web (CSW) standaard van het OGC; een centrale toegangscontrolelaag regelt de toegang tot kaartdiensten; Overheid. Website GEOZET Viewer PDOK Platform Service-architectuur van Publieke Dienstverlening op de Kaart. Geo-lnfo 2011-5 13

Geo-Info | 2011 | | pagina 15