Echtpaar Caminada spaart Caminada Interview Eric en Hannie Caminada-Schols uit Zeist sparen producten en documenten van de instrumentenmakers Caminada.'Carel Cammenada, geboortig van Milan in Italien'kreeg van de bestuurders van Delft in 1788 consent om in die stad te wonen. Eric Caminada heeft het stuk nu.Tussen Carel en hem zaten generaties van passer- en instrumentmakers, maar daar kwam hij pas in de laatste twintig jaar achter. Rotterdam 1856 Carel Antonius en Johannes Antonius Caminada richtten op 12 mei 1856 de firma Gebr. Caminada op. Hun doel was de vervaardiging van en handel in instrumen ten voor wis-, natuur- en zeevaartkunde. Ze deden dat na een eerste opleiding bij hun vader, ooit passerfabrikant te Delft en zelf weer leerling van de bekende Bayens. (Die werd in overleg met de directeur was mijn overgrootvader 1861 1883 staat het "Oprichter Carel van 1856 Zelf ook instrumentmaker Tegeltableau in de gang met uurwerk Laurenskerk, waterpasinstrument en Caminada-mensen. Hannie en Eric Caminada-Schols met instrument op tafel. Bij bezoekers aan de Nijenheim is dat nu wel anders. Wie op de bel drukt krijgt een Caminada-stationsbel te horen. Daar naast prijkt een Caminada-barometer en pronkstuk van de gang is een tegeltableau uit 1906 van het 50-jarig jubileum van de fabriek van de gebroeders Caminada uit Rotterdam. Het werd in stukjes in een schoenendoos verkregen van een opge spoord ver familielid uit de opticiënstak, maar gerestaureerd door het Tegelmu seum in Otterlo.Van dat fabrieksjubileum heeft het echtpaar een boekje, ook al van een ver familielid verworven. Volgens het Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde van 1906 was het'keurig uitgevoerd en met tal van afbeeldingen versierd'. En dat klopt, net zoals nadien het predikaat 'Koninklijke'voor de naam. van de Cadettenschool de eerste Delftse passervervaardiger.) De eerste Caminada vennoten hadden zich verder in het vak bekwaamd bij buitenlandse fabrieken en vestigden zich op de Noord-Blaak in de Maasstad. (Andere adressen volgden.) Uit de periode boekje vol met binnen- en buiten landse bekroningen. Een voorbeeld:'1873 Twee Bronzen Medail les te Weenen. De een voor een ingezon den Torenuurwerk en de ander voor een ingezonden Waterpasinstrument.'Na 1883 hield men daar mee op'...wijl de groote kosten, daaraan verbonden, geen gelij ken tred hielden met het resultaat'. Van pagina 10 past hier ook een citaat: 'Door den WelEd. Zeergel. Heer Dr. L. Cohen Stuart, Directeur aan de Polytechnische School te Delft, werden ons in 1875 de eerste Waterpas instrumenten opgedragen, met zelfaflezende baken en toebehooren voorde nauwkeurige waterpassing hier te lande. Eene bestelling, die door anderen gevolgd werd, zelfs uit het Buitenland.'Het Caminada waterpasin strument NWP nr 2 van Ben van der Steen (zie De Hollandse Cirkel 2009-2) is nu te bekijken in het NAP-Bezoekerscentrum in Amsterdam! NWP nr 1 prijkt bij Rijkswater staat DID en NWP nrs 5 en 7 bevinden zich in de bijzondere collectie van TUD Library: drie exemplaren zijn dus in Delft. De oudste zoons van de firmanten namen de zaak in 1900 over. Volgens Eric, wiens grootvader een broer van een van die opvolgers was, is tot rond 1930 zelf geproduceerd, terwijl een'winkel op hun naam'tot rond i960 open bleef. Oprichter Carel van 1856 is in elk geval ook een overgrootvader van de huidige verzamelaar. Eric was zelf, zij het in loondienst, ook instrumentmaker voordat er een loopbaan met computers volgde, alsof het eerste in de genen zat.... Die start was bij Julian H. Becker in Delft en die achternaam is ook al bekend bij freaks van landmeetkundige instrumenten. Boeken met instrument makersgeschiedenis mankeren niet in de wandkast vol instrumenten in de woonka mer. (Al is de kamer niet museaal: naast de kast prijkt nog wel een torenuurwerk van Hoek, Gebr. Caminada Dupont!) Op zolder staat een draaibank, waarop de nu gepensi- 16 Geo-lnfo 2011-5

Geo-Info | 2011 | | pagina 18