geoinfo.nl stopt Geen gemeentelijke herindeling in MCL Afstandsmeter pronkstuk Bunkermuseum Tot slot Wall surface (exterior) Bij de verschillende tests die binnen het 3D-testbed zijn uitgevoerd ging de gedachte onwillekeurig uit naar het beroemde schilderij van René Magritte met de afbeelding van een pijp, met daar onder de tekst:'ceci n'est pas une pipe'. Het gaat niet om de afbeelding, het gaat om de toepassing en daarom om afspra ken over het vastleggen van geometrie en semantiek om die toepassingen mogelijk te maken. Gebouw object gemodelleerd in City-GML my polyhedra?'3. Zodra een 'solid' (volume) voorzien wordt van texturen valt deze uiteen in een aantal losse deelvlakken. Voor veel analyses is het noodzakelijk dat deze deel vlakken een gesloten, waterdicht, geheel vormen. CityGML dwingt deze geometrische eis echter niet af. Binnen Oracle Spatial bestaat de mogelijkheid op deze geome trische validiteit te toetsen. Een andere optie die binnen het testbed is bekeken is gebaseerd op het idee van een tetrahedra- lisatie. De deelvlakken bakenen dan een ruimte af die wordt opgedeeld in tetraeders. Als deze allen onderling verbonden zijn, dan zijn de deelvlakken ook onderling met elkaar verbonden en is er sprake van een solid3. 2 Branko Grünbaum,"Are your polyhedra the same as my polyhedra?" Discrete and computati onal geometry: the Goodman-Pollack festschrift (2003), pp. 461-488 3 Hugo Ledoux, Edward Verbree and Hang Si, Geomatric Validation of GML Solids with the Constrained DelaunayTetrahedralization, in: De Mayeer, Neutens, De Rijck (Eds.); Proceedings of the 4th International Workshop on 3D-Geo- Information, November 2009, Ghent, pp. 143-148 Het forum www.geoinfo.nl (niet gerelateerd aan Geo-lnfor- matie Nederland of het tijdschrift Geo-lnfo) stopt na vijfjaar actief te zijn geweest. Eigenaar Marco Boogaard geeft aan dat er te weinig activiteit op het forum is, hij constateert een verplaatsing naar sociale netwerksites zoals Linkedln. Terschelling hoeft er niet op te rekenen dat het eiland een stukje grondgebied krijgt in de verloskamers van het Medisch Centrum Leeuwarden (MCL). Er zou dan een deel van een gebouw van gemeente moeten veranderen. Daar voorzien de regels voor gemeentelijke herindeling niet in. Minister Piet Hein Donner (Binnenlandse Zaken) vindt het voorstel van Terschel ling daarom niet werkbaar, heeft hij vrijdag geantwoord op vragen van de PvdA. Het eiland had om een lapje grondgebied in Leeuwarden gevraagd om baby's die in het ziekenhuis worden geboren de mogelijkheid te geven Terschelling als geboorteplaats in hun paspoort te krijgen. (www.skipr.nl, 4 maart 2011) Een museum met Rijkswaterstaat als partner, is het Bunker museum in IJmuiden. 'Hetpronkstuk van de expositie is een vier meter lange Entfernungsmesser, een afstandsmeter om de afstand tot de vijand te bepalen', aldus hun folder. Een tanklief- hebbersclub bracht er een bezoek en zette zelfs voor dit tijdschrift relevante plaatjes op internet, dank daarvoor. (www.battletanksnederland.nl). Adri den Boer Building installation (donner) 3D-Model: City of Cobui Building^ Building Building pa 22 Geo-lnfo 2011-5

Geo-Info | 2011 | | pagina 24