Kadaster vervroegt perceel vorming bij grondtransacties Introductie voorlopige kadastrale grenzen Het Kadaster heeft recentelijk een nieuwe dienst voor het splitsen van percelen geïntroduceerd. Hierbij wordt een kadastraal perceel vroegtijdig gesplitst op basis van eigen geometrie van de aanvrager zonder dat er door of namens het Kadaster al is gemeten. De kadastrale aanduiding van de nieuwe percelen kan de notaris gebruiken in de akte van overdracht van onroerend goed. Omdat de ligging van de nieuwe grenzen in het terrein nog niet is aangewezen door de rechthebbende(n) krijgen deze grenzen en de daaruit afgeleide oppervlakte de status voorlopig. Hiermee worden in de kadastrale registratie voorlopige kadastrale grenzen geïntroduceerd. Doel van de nieuwe dienst is om op termijn het gebruik van deelpercelen volledig te vervangen door perceelsplitsingen met voorlopige kadastrale grenzen. Voor de klant is er sprake van meer zelfbediening en van kostenverlaging binnen het ketenproces van het inschrijven van akten bij het Kadaster. Vervanging kadastrale kernsystemen Berry van Osch en Meindert Sterenberg (Kadaster, GEO Materiebeleid) In dit artikel gaan we in op de huidige werkwijze voor perceelsvorming, de aanleiding tot introductie van een nieuwe dienst en een uitleg van de nieuwe werkwijze. Probleemstelling De verkoop van een gedeelte van een perceel waarvan de grenzen nog niet zichtbaar zijn in het terrein is al sinds jaar en dag lastig. In de transportakte kan de notaris niet direct een unieke kadastrale aanduiding noemen als overgedragen onroerende zaak, maar dient hij het gedeelte van een of meer bestaande per celen tekstueel te omschrijven. Zolang de nieuwe grenzen niet zijn aangewezen en ingemeten blijft de identificatie van het nieuwe perceel 'fuzzy'. Ook kan de ligging van het verkochte gedeelte niet eenduidig op de kadastrale kaart worden getoond en is er geen correcte oppervlakte te berekenen. Direct na het inschrijven van een transportakte ontstaan bij de verwerking in de kadastrale registratie (AKR) in administratieve zin deelpercelen. Pas geruime tijd later worden na ter- reinbezoek en inmeting van de nieuwe grenzen de nieuwe percelen gevormd (zie kader i voor een korte toelichting van het proces). Door dit 'traditionele' aktepostenproces voelt men in de maatschappij een actu- aliteitsverschil tussen kaart en registratie omdat de kadastrale perceelsvorming in tijd vaak vele maanden na de feitelijke overdracht plaatsvindt. De informatie voorziening rond dergelijke percelen is daarom niet optimaal. Enige jaren terug is deze werkwijze aangevuld met de mogelijkheid om, op verzoek van partijen, voorafgaande aan een verkoop het betreffende perceel al te gaan splitsen. Daarbij worden de nieuwe grenzen direct in het terrein door de aanvrager aangewezen en gemeten (zie toelichting in kader 2). Deze werkwijze van het splitsen vooraf biedt kadastraal juridisch wel direct een goede oplossing doordat direct bij akte gehele percelen kunnen worden overge dragen. Het nadeel van deze werkwijze is dat de nieuwe grenzen vaak (nog) niet betrouw baar in het terrein zijn te visualiseren. Vaak koopt men'vantekening'en weet de grensaanwijzende nieuwe eigenaar slechts bij benadering waar de grens in het terrein komt te liggen. Soms is de grensmarkering in het terrein nog niet als stabiel te beschouwen. Wanneer later de nieuwe kavelindeling in het terrein nog wijzigt kan er verschil ontstaan tussen de oorspronkelijke grensaanwijs en de uit eindelijke ligging van de grens. Dit laatste is vooral uit het oogpunt van rechtszeker heid niet gewenst maar deze dienst wordt vaak gekozen om financiële redenen. Kortom, de laatste werkwijze neemt niet alle nadelen weg en daarom is procesver betering wenselijk. Naast de hiervoor genoemde problema tiek vanuit de praktijk is het Kadaster bezig met een grootscheepse vervanging van haar huidige kernsystemen LKI en AKR/ Hyp. Momenteel worden de kartografische en administratieve gegevens van percelen immers nog apart beheerd. Dit leidt soms tot discrepanties in bepaalde informatiepro ducten. AKR, Hyp en LKI vormen tezamen 24 Geo-lnfo 2011-5

Geo-Info | 2011 | | pagina 26