Veranderingen voor notaris en rechthebbenden 'zonder meting'is relevant omdat ook de werkwijze met directe meting in het terrein (kader 2) in de toekomst nog steeds toepasbaar blijft. Deze bestaande optie heet daarom eigenlijk Perceelsplitsingsverzoek mét meting. De nieuwe werkwijze via Splits is primair een vervanging voor het tradi tionele aktepostenproces, maar kan ook in een aantal gevallen een alternatief zijn als nieuwe grenzen nog niet goed zijn te identificeren in het terrein. Het resultaat van het perceelsplitsings verzoek is een bijgewerkte kadastrale registratie en kaart. De aanvrager krijgt een elektronisch bericht met de nieuwe percelen en hun kadastrale aanduidingen. Ook wordt een kadastraal kaartfragment getoond met de voorlopige grenzen in een afwijkende kleur. De nieuwe perce len zijn 'definitief'ontstaan, niet slechts voorlopig...! De notaris kan de nieuwe perceelnummers direct gebruiken in de navolgende transportakte. Het nieuwe proces staat nader beschreven in kader 3. De introductie van de nieuwe dienst waarbij percelen worden gesplitst met voorlopige kadastrale grenzen betekent de volgende veranderingen voor zowel de klanten van het Kadaster als het Kadaster zelf: Verdwijnen deelpercelen. Naarmate er meer splitsingverzoeken worden ingediend zullen er meer akten met gehele percelen voor inschrijving worden aangeboden. Hierdoor neemt het aantal akten met deelpercelen af en daarmee ook aantal deelpercelen in AKR. Op ter mijn streeft het Kadaster ernaar dat alle klanten altijd een kadastraal gevormd geheel perceel kunnen overdragen. Indien dat niet mogelijk is gaat het Kadaster zelf ambtshalve over tot perceelsplitsing alvorens de akte wordt verwerkt. SpUtsingsverzoek via webapplicatie. Om de aanvragende klant te ondersteu nen bij het aangeven van de ligging van de voorlopige grens, waarmee een of meerdere percelen moeten worden gesplitst, is de webapplicatie ontwik keld. Bij het verzenden van het verzoek wordt zichtbaar gemaakt hoeveel maal het geldende tarief in rekening wordt gebracht zodat de klant niet voor ver rassingen komt te staan. Het splitsings- verzoek wordt in de huidige operatio nele versie handmatig verwerkt binnen vijf werkdagen. Voor een notaris houdt 1. Perceelsplitsingsverzoek (door rechthebbende) 1 webapplicatie] 2. Verwerking in BasisRegistratie Kadaster kadastrale perceelsvorming (voorlopig) 3. Vervaardiging akte (notaris) 4. Inschrijving akte overdracht geheel perceel (kadaster) juridische (overdracht 5. Verificatie en meting voorlopige grenzen (kadaster) 6. Verwerking in BasisRegistratie Kadaster kadastrale perceelsvorming (definitief) 3- Kader 3. Overdracht gedeelte van een kadastraal perceel (met gebruikmaking van voorlopige grenzen. 1. Perceelsplitsingsverzoek. Door of namens de eigenaar wordt een verzoek aan het Kadaster gedaan om een of meer van de eigen percelen te splitsen. Via een geo-webapplicatie selecteert men het gewenste perceel en voert men de geo metrie van de toekomstige nieuwe grenzen op. Het wordt als een digitaal bestand (xml) met bijgevoegde tekening (pdf) naar het Kadaster verzonden. 2. Perceelsvorming. Op basis van het splitsingsverzoek worden door het Kadaster nieuwe percelen gevormd met een definitieve kadastrale aanduiding en een voorlopige kadastrale grens en oppervlakte. De eigenaar ontvangt hiervan een kennisgeving. De kadastrale registratie en kaart zijn nu beide even actueel. Vervolgens is het wachten op de akte zodat de voorlopige perceelsbegrenzing in het terrein kan worden geverifieerd en zonodig ingemeten. Vervaardiging akte door notaris. Koper en verkoper gaan vervolgens naar de notaris en leggen vast welk geheel perceel zij willen overdragen. 4. Inschrijven akte door Kadaster. Na inschrijven van de akte in de Openbare Registers van het Kadaster wordt de tenaam stelling van het perceel in de kadastrale registratie bijge werkt. De eigenaar ontvangt hiervan een kennisgeving. Na inschrijving van akten met een perceelsoverdracht wordt de perceelsvorming definitief gemaakt. Dit houdt in dat de voorlopige grenzen definitief worden en de opper vlakte wordt vastgesteld. Verifiëren en Meten nieuwe grenzen. De koper/verkoper of rechthebbende wordt gevraagd de nieuwe grens in het terrein aan te wijzen. Indien nodig wordt die door de landmeter ingemeten. Definitieve bijwerking BRK. De verifieerde en gemeten gren zen worden in de kadastrale kaart ingepast. De perceels oppervlakten worden formeel vastgesteld. De eigenaren ontvangen hiervan een kennisgeving. In het schema is de akte-inschrijving (stappen 3 en 4) in principe de trigger voor het starten van de verificatie. Mocht op langere termijn geen perceelsoverdracht plaatsvinden dan kan de oorspronkelijke aanvrager ervoor kiezen om de gesplitste percelen weer te laten samenvoe gen. In dat geval wordt stap 5 niet uitgevoerd en wordt in stap 6 een perceelsveren/g/ng uitgevoerd. 5- 6. Geo-lnfo 2011-5 27

Geo-Info | 2011 | | pagina 29