Aanpak Vervolgstappen Tot slot Summary dit in dat hij voldoende doorlooptijd moet inbouwen voor het kunnen gebruiken van de nieuwe perceelsaan duidingen in de akte. Aanwijs en meting van de voorlopige grens. Omdat de nieuw afgesplitste percelen nog voorlopige grenzen hebben, moeten deze grenzen op een later tijdstip in het terrein aangewezen worden. In principe gebeurt dit nadat de overdrachtsakte is ingeschreven. Afhankelijk van de geometrische afwij king ten opzichte van de ligging van de voorlopige grens wordt deze al dan niet volledig ingemeten. We noemen dit het verificatieproces. De term 'aktepost' wordt binnen het Kadaster dan ook vervangen door de term 'verificatiepost'. Na verificatie krijgen de voorlopige grenzen hun definitieve status en wordt ook de oppervlakte vastgesteld. Belanghebbenden krijgen hiervan een kennisgeving. Niet doorgaan van de verkoop en akte inschrijving. Het is mogelijk dat na het splitsen van een perceel de verwachte transactie toch geen doorgang vindt. Omdat er dan ook geen akte wordt ingeschreven ontbreekt de prikkel om de voorlopige grenzen definitief te maken. De aanvrager van de splitsing krijgt in die situatie de mogelijkheid om deze te 'herroepen'. Dit betekent niet terugdraaien van de eerdere perceels vorming - de percelen bestaan immers in definitieve zin - maar er vindt een perceelsvereniging plaats waarbij de voorlopige grenzen vervallen. Voor het ontwikkelen van deze nieuwe dienst is voor een innovatieve aanpak gekozen, die naadloos past in de huidige meerjarenstra- tegie. De kernwoorden voor de aanpak zijn samen en interactief. Samen omdat vanaf het begin klanten zijn betrokken bij de ontwikke ling van de nieuwe dienst. Interactief omdat klanten via de webapplicatie een perceel kunnen laten splitsen en direct het resultaat zien zonder tussenkomst van een medewer kervan het Kadaster. Vanaf het begin in 2009 is begonnen met een groep van zes pilotdeelnemers. Uit de discussies en feedback kwamen wensen en suggesties en is hierop ingespeeld. Los van de'look and feel'van de appli catie speelt onder andere het kunnen importeren en exporteren van bestanden. Veel discussie is gevoerd rond de wijze van factureren. Deze pilotgroep is, na de eerste productieversie medio 2010, uitgebreid naar 30. Ook na de recente opschaling van de productie in april blijft een aantal klanten als klankbordgroep betrokken bij de verdere doorontwikke ling van de nieuwe dienst. Het betrekken van klanten bij de ontwikke ling heeft ook een keerzijde. Omdat klanten konden ruiken aan de nieuwe mogelijkhe den nam de vraag om mee te mogen doen sterk toe. Dit heeft er uiteindelijk in geresul teerd dat de nieuwe dienst open staat voor iedereen die vanuit zakelijk perspectief te maken heeft met kadastrale perceelsplit singen. Dit terwijl de ontwikkeling van de nieuwe dienst nog in volle gang is. Naast de voor de hand liggende klanten groep van het notariaat zijn ook zoge naamde'professionele'rechthebbenden betrokken. Dan bedoelen we organisaties zoals gemeenten, provincies, overheids- grootgrondbezitters en projectontwikkelaars en dergelijke die veel grondtransacties doen of begeleiden. In de samenwerking is duide lijk gebleken dat beide groepen vanuit hun verschillende achtergrond een heel eigen inbreng hadden en hebben. Het samen met klanten ontwikkelen van een nieuwe dienst is als erg succesvol ervaren. Het beschikbaar stellen van de huidige versie van de webapplicatie Splits is de eerste zichtbare stap voor alle klanten van het Kadaster in de ontwikkeling van de nieuwe dienstverlening rond kadastrale perceelsvorming. Zoals eerder gesteld blijven onze klanten betrokken bij de ver dere ontwikkeling van Splits. Heel direct merken klanten dit bijvoorbeeld aan het kunnen raadplegen van actuele hoogpre- cieze luchtfotobeelden en over beschik bare ontwerpgrenzen uit geregistreerde matenplannen. Het uiteindelijke doel is een pakket te ontwikkelen waarbij alle diensten rondom perceelsvorming zoals perceelsplitsing mét meting en het verenigen van percelen via een webapplicatie worden aangebo den. Hiermee kan de klant dan al deze diensten op een interactieve wijze bestel len. Deze ontwikkeling loopt parallel aan de vervanging van de kadastrale systemen (LKI en AKR/Hyp) en krijgt zijn beslag in de komende jaren. De volgende grote stap in 2012 voor de klant wordt het automatisch verwerken van splitsingsverzoeken. Het voordeel is dat na het verzenden van het splitsings- verzoek de BRK direct wordt bijgewerkt en klanten vrijwel direct bericht krijgen van de nieuw ontstane percelen. Als laatste stap in deze ontwikkeling verdwijnen de deelpercelen uit de BRK. Indien er in een akte toch een deel van een perceel wordt overgedragen, gaat het Kadaster zelf over tot perceelsvorming met fictieve grenzen in het geval er onvol doende gegevens beschikbaar zijn om een voorlopige grens te kunnen vormen. Splits is nu een zelfstandig werkende geo-webapplicatie. Verdere ontwik kelingen zullen er wellicht voor klanten met bedrijfsprocessen, waarbij kadastrale gegevens nodig zijn, toe leiden dat men specifieke kadaster webservices binnen de eigen geo-applicaties kan aanroepen. Hier door kan kadastrale informatie integraal met eigen ruimtelijke informatie worden gebruikt.Toch een belangrijke stap in de richting van het streven van de e-overheid naar uniform en transparant beheer en gebruikvan overheidsdata... Introduction provisonal cadastral boundaries The Cadastre innovates parcel creation process in land transactions The Netherlands Cadastre introduced a new service in cadastral land management. Normally when part of a cadastral parcel is sold, the new boundaries can not be visualised directly in the real world. At a later stage the transaction deed is registrered in the Public Registre, the new boundaries are surveyed in the field and the location and area of the new parcel is formally established. In the mean time there can be a certain period of inconsistency between cadastral map and registration. With the newly introduced geo webapplication a notary can provisionally split the cadastral parcel using geometry of boundaries from planning maps or externally obtained survey results. In this way both map and registration are always consistent and actual. 28 Geo-lnfo 2011-5

Geo-Info | 2011 | | pagina 30