Hoeken en gaten Wisseling van de wacht We implementeren een pakket en dan zijn we klaar I Degtuui*tk I Orgamstonsch JÉ_ kacrio|>ifleB afsoraWnfj jiroatang Fragment uitde Handreiking implementatie BAG uit2007. ger en een inhoudelijk expert toegewezen, die in de regionale contactgroepbijeen komsten het gezicht van VROM werden. In het bilaterale contact met de gemeen ten waren zij de gesprekspartners van opdrachtgevers en projectleiders, waarbij de accountmanager op de voortgang en de expert op de inhoud stuurde. Michiel schetst een veel voorkomend dilemma:"Veel gemeenten hebben met een technische bril naar het project geke ken, zo van: we implementeren een pakket en dan zijn we klaar. Zo gaat het natuurlijk nooit bij ICT-projecten, maarzeker niet bij de BAG. Zo komt bijvoorbeeld de voor de opbouw van de registratie benodigde informatie uit alle hoeken en gaten van de organisatie. Dat maakt het direct al lastig om een probleemeigenaar aan te wijzen." Collega Roland van de Boei valt hem bij: "We hadden bedacht dat met een strakke planning een doorlooptijd van twee jaar voor een gemiddelde gemeente mogelijk moest zijn, maar het opstellen van een Plan van Aanpak waarvoor we zo'n zes weken in gedachten hadden, duurde bij veel organisaties al zes maanden. De ver traging nam dus zijn aanvang voordat het project goed en wel begonnen was." Ook Ernst Koperdraat was accountmana ger bij het project BAG. Hij bladert nog eens door de handreiking uit 2007 en vindt dat deze nog steeds staat als een huis. "We hebben geen moment onbenut gelaten om aan te geven dat de BAG als een integraal afdelingoverstijgend project opgezet moest worden om dat succesvol uit te kunnen voeren en in de handreiking zie je dat terug. In alle projectonderdelen staat aangegeven of de invalshoek een bestuurlijke, een organisatorische, een inhoudelijk/proces matige, een techni sche of een financiële is zodat je als pro jectleider weet waar je de aandacht op moet richten en wie je in moet schakelen. Maar in de contactgroep troffen we veel mensen aan die, hoe goed hun bedoelin gen ook waren, niet het gehele speelveld overzagen. En je moet overtuigingskracht hebben om tijd van betrokkenen en soms grote budgetten vrij te maken. Een gemid delde gemeente heeft aan de BAG al gauw een ton of meer uitgegeven. Ook werd de urgentie niet altijd gevoeld." Roland geeft aan dat gemeenten vaak een te positief beeld hadden van hun eigen bronbestan den. "Toen ze ontdekten dat het al moeite kostte om te komen tot één centraal adressenbestand, laat staan om iets geheel nieuws als een gebouwenregistratie op te bouwen vlucht ten ze soms in allerlei details. Je mag best de diepte in, maar maak dan eerst meters en zorg voor voortgang. Maar in de discussies ging het naar mijn smaak te vaak over de afbakening van een futuristisch gebouw, waarvan het voor beeld niet in het objectenhandboek stond." Bij projectleiders ontbrak vaak zicht op de samenhang. Pas veel later in 2009 of 2010 moest men na een paar goede gesprekken beamen dat men het project toch niet zo in de vingers had. Bij vrijwel alle gemeenten zijn op projectleidersni veau dan ook wisselingen van de wacht geweest." Ernst geeft aan dat ook de zoektocht naar opdrachtgevers bij veel gemeenten tijd heeft gekost. "En een goede opdrachtgever doet meer dan het benoemen van de projectleider. Hij of zij houdt zich bezig met budgetten, door looptijden, het inschatten van risico's en vooral... bijsturen!"Gelukkig trof hij ook laaiend enthousiaste mensen aan, die blij waren met de steun van zijn ministerie. Dat enthousiasme trof ook de pilotgroep die volgens Michiel toch meer als klank bordgroep heeft gefungeerd. "Er was bij gemeenten wel eens het verwijt dat de pilotgroep onvoldoende zichtbaar was, maar er zijn wel degelijk concrete pro ducten opgeleverd waar alle gemeenten Geo-lnfo 2011-5 5

Geo-Info | 2011 | | pagina 7