Een goede opdrachtgever doet meer dan het benoemen van de projectleider Leveranciers Processen Complimenten voor de fanatici van geo-informatie profijt van hebben gehad. Denk maar eens aan alle conversietabellen waarmee je bijvoorbeeld de inhoud van verblijfs- objecten gemakkelijk tot oppervlakten kunt omvormen. We moeten overigens ook vaststellen dat een inhoudelijke voorsprong en een plekje in de pilotgroep geen garantie geeft op een snelle imple mentatie. De laatst aangesloten gemeente is nota bene een pilotgemeente geweest." Roland constateert dat de weerstand van veel gemeenten ook tegen het hoge tempo was gericht."Er stond geen vergoe ding tegenover al die werkzaamheden. Een bewuste keuze, want we waren en zijn ervan overtuigd dat de BAG de gemeen ten op termijn geld gaat opleveren, maar het gevolg was dat projectleiders die soms stonden te popelen om te starten eerst langs Financiën moesten voor de centen. En als je daar niet bedreven in bent en er gaan maanden overheen voordat je het groene licht krijgt, dan neemt de motiva tie om er iets van te maken al snel af."Michiel vult aan met de opmerking dat de accountmanagers op alle echelons geacteerd hebben. "We hebben heel wat managementteams, colleges van B&W en gemeenteraden van de noodzaak van de BAG moeten overtuigen." Hij stelt vast dat organisaties die wél snel aansloten over het algemeen over een goede tandem opdrachtgever/ projectleider en over veel relaties beschik ten en een enthousiast projectteam op de been konden brengen. De complexiteit van de materie is volgens Michiel ook door veel softwarelevanciers onderschat. "Sommige bedrijven hebben onvoldoende aandacht gehad voor de opbouwfase, waarin gemeenten behoefte hadden om zonder het strakke keurslijf van de BAG-conventies geleidelijk aan hun registratie op te bouwen. Daarbij komen dan strak gedefinieerde relaties tussen entiteiten, de geometrie van objecten die deel uitmaakt van de BAG en het berich tenverkeer met de Landelijke Voorziening dat betrouwbaar en beveiligd moet zijn. Zo bezien moetje ook als leverancier van vele markten thuis zijn." Het ministerie heeft nooit serieus overwogen om een applicatie ter beschikking te stellen of met een Logisch Ontwerp te komen zoals voor de GBA. Ernst:"Je komt al snel aan de gemeentelijke autonomie en je hebt bovendien kans datje slimme mogelijkhe den laat liggen als je zelf te zeer een stem pel drukt op softwareoplossingen. Laat de markt daar zijn werk maar doen. Als je zelf wat laat bouwen, moetje het bovendien ook weer bijhouden.' Roland geeft aan wat de gemeenten met de afronding van de implementatie nog bezighoudt: het inre gelen en laten beklijven van alle proces sen, de binnengemeentelijke aansluiting op de BAG en het nakomen van maat werkafspraken. Met dat laatste wordt het wegwerken van dummywaarden bedoeld (voor bepaalde attributen zoals bouwjaar of gebruiksoppervlakte) die gemeenten net voor de audit vanwege tijdgebrek mochten registreren en die met de start van het verplichte gebruik van de BAG door de overheid op n juli 2011, vervangen moeten zijn door reële waarden. Tot zijn tevredenheid slaat de motor niet af nu gemeenten (soms uitgeput) de beheerfase hebben bereikt. "Het Kadaster houdt als beheerder van de LV BAG de mutaties per gemeente nauwlettend in de gaten en daaruit valt af te leiden dat er flink gemuteerd wordt. De BAG leeft dus bij gemeenten". Met het afbouwen van de projectorganisatie vanuit l&M s de vraag hoe terugkijkend de relatie tussen het ministe rie en de gemeen ten kan worden gekenschetst. Volgens Roland heeft l&M zich altijd opgesteld als partner van de gemeente, maar was verzakelijking nodig toen resultaten te lang uitbleven."Gemeenten werden na de verplichte invoeringsdatum van de BAG op 1 juli 2009 individueel aan gesproken op het niet naleven van de wet. We werden steeds strenger en uiteindelijk misschien ook meer als inspecteur dan als partner gezien, maar het heeft wel tot resultaten geleid." Voor een project als de BAG is procesden- ken heel belangrijk. Is de BAG hier ook wegbereider geweest en heeft het een omslag in integraal denken bewerkstel ligd? Ernst meent van niet. "Als je ziet dat bij de GBA, de WOZ, de WABO, OVL2000, Financiën en vele andere werkvelden en projecten het procesdenken gemeengoed is, dan is de BAG het zoveelste project waarin je niet ontkomt aan het vastleg gen en naleven van processen. Je kunt wel zeggen dat geo-informatie een van de laatste taakvelden is geweest, waar de noodzaak om taken vast te leggen is door gedrongen. Een compliment is hier ook wel op zijn plaats, want bij veel gemeen ten pakt geo-informatie op wat anderen laten liggen. Het zijn fanatieke lui die nu ook met de processen van anderen aan de slag gaan. En ja, dat botst dan wel eens in de organisatie. Maar dat kun je ze moeilijk kwalijk nemen. Iemand moet het toch doen en in dat opzicht is het jammer dat het initiatief om over te gaan tot zaak- en procesgericht denken vaak van onderop komt en niet eerder bij informatiemanage ment of het MT ligt.De accountmanagers zien wetmatigheden in de vele verande ringsprocessen waar gemeenten zich voor gesteld zien. Ernst: "Tien jaar geleden was je als afdeling Financiën dolbij als je de begroting tijdig opleverde. Nu wordt dat op zich heuglijke feit toch meer gezien als onderdeel van een cyclus waarbij ieder een op elk niveau en op elk moment zicht heeft op zijn budgetten zodat er direct geacteerd kan worden."Wat heeft de BAG een gemeente uiteindelijk opgeleverd? Roland: "De BAG is ondersteunend voor veel processen, maar het eigenaar schap is niet heel helder. Het heeft in ieder geval tot veel nieuwe relaties geleid. Je hebt toch menselijke interactie nodig om iets voor elkaar te krijgen. En de BAG heeft vooral bijgedragen aan de emancipatie van de geo-afdeling. Ik schat in dat in ruim 60% van de gemeenten de BAG bij geo-informatie is beland en je speelt met een basisregistratie toch een rol van betekenis. Geo is met de BAG let terlijk op de kaart gezet." Ronald Bokhove, redacteur 6 Geo-lnfo 2011-5

Geo-Info | 2011 | | pagina 8