Myriahedrale Kaartprojectie Myriahedral Map projection Myriahedrale projecties zijn een nieuwe methode voor het afbeelden van het aardoppervlak, De globe wordt opge deeld in een groot aantal driehoekjes. Per zijde wordt gekozen of het een vouw of een snede is. Vervolgens wordt dit oppervlak uitgevouwen. Dit geeft een kaart met zeer veel onderbrekingen, maar vrijwel zonder vervorming van de vlakken. Door de spel regels voor het opdelen en het kiezen van vouwen en snedes te variëren kunnen allerlei verschillende projecties worden verkre gen. Snedes langs breedte- of lengtegraden geven kaarten die lijken op standaardprojecties. Door bij het snijden rekening te houden met de continenten worden kaarten verkregen waarbij de continenten of de oceanen centraal staan. Het maken van kaarten door middel van het uitvouwen van projecties op veelvlakken kent een lange traditie. Onder andere Leonardo da Vinci, Albrecht Düreren Buckminster Fuller heb ben dit gebruikt. Bij myriahedrale projecties wordt dit idee extreem doorgevoerd door zeer veel driehoeken te gebruiken. De methode is in 2008 ontwikkeld bij de Technische Universiteit Eindhoven. Meer informatie kan worden gevonden in publicaties in The Cartographic Journal en Geo-lnfo. Voor de bovenstaande kaart zijn voor het aardoppervlak satellietbeelden gebruikt van NASA, samengesteld door David Pape. Myriahedral projections are a new method for displaying the surface of the earth. The globe is divided into a large number of small triangles; for each edge a decision is made if it should be a fold or a cut; next the surface is unfolded. This gives a map with many interruptions, but almost without distortion of the surface. Many different projections can be created by varying the rules for division and decisions on cuts and folds. Cuts along meridians and parallels result in maps that resemble standard projections; if the continents are taken into account when deciding on cuts, maps are generated that focus on continents or oceans. Making maps by unfolding projections on polyhedra has a long tradition: among others Leonardo da Vinci, Albrecht Dürer and Buckminster Fuller have taken this approach. For myriahedral projections this method is taken to the extreme by using very many triangles. The method was developed in 2008 at Eindhoven University of Technology. More information can be found in publi cations in The Cartographic Journal and Geo-lnfo. Satellite images from NASA, composed by David Pape were used for the map. Jack van Wijk, Technische Universiteit Eindhoven, Faculteit Wiskunde en Informatica, vanwijk@win.tue.nl 8 Geo-lnfo 2011-6

Geo-Info | 2011 | | pagina 10