Tijd en bereikbaarheid Time and accessibility Current and Future Travel time bicycle 15 minutes current) 30 minutes (current) 45 minutes (current) 0 -15 minutes (future) 15 30 minutes (future) 30 - 45 minutes (future) De kaart links geeft een indruk van de reistijdwinst in minuten voor fietsers door de aanleg van een fietssnelweg. Een fiets- snelweg is een fietsvoorziening waarbij alles er op is gericht om de fietsverplaatsing zo snel en comfortabel mogelijk te maken. Dit betekent zo weinig mogelijk gelijkvloerse en gelijkwaardige kruispunten, voorrangsregelingen bij verkeerslichten enz. Door de voor- en na-situatie qua reistijd met elkaar te vergelijken wordt het effect van de fietssnelweg inzichtelijk gemaakt. De drie cirkels geven het bereik weer van de fietser zonder fiets snelweg in klassen van 15 minuten. Het wegennet is gekleurd op basis van de reistijden na de aanleg van de fietssnelweg met eveneens stappen van 15 minuten Door de huidige situatie en de toekomstsituatie te combineren in een kaartbeeld is het effect van de fietssnelweg sneller te zien dan wanneer er voor twee aparte kaarten zou zijn gekozen. Het kleurgebruik van groen naar rood zorgt voor een intuïtieve kaart waarbij de associatie met korte reis tijd (groen) en lange (rood) als vanzelf door de kijker wordt gelegd. De kaart rechtsboven geeft een indruk van hoe Nederland wordt beleefd als je met de auto naar Utrecht wilt rijden. Het toont namelijk de reistijden in plaats van de afstanden. Door de lands grens van Nederland te verplaatsen naar de goede reistijdcirkel wordt Nederland vervormd tot een anamorfose ofwel cartogram. In oranje de daluren en in rood de ochtendspits naar Utrecht. Uit de kaart valt op te maken dat de reis vanuit Groningen naar Utrecht in de ochtendspits 30 minuten langer duurt dan daarbuiten. The map on the left shows the reduction in travel time for cyclists after the construction of a cycle highway, a priority lane for cyclists with few equal level crossings.The maps facilitates the comparison of travel times before and after the introduction of the cycle highway. The three concentric zones indicate the current reach for the cyclist in classes of 15 minutes. The road network has been coloured based on travel times after the construction of the cycle highway, again in classes of 15 minutes. The combination of the current and the future situation shows the effect of the highway more efficiently than two separate maps would have achieved. The choice of colour (from red to green) results in an intuitive map where green indicates shorter travel times. The map in the upper right shows travel times to the city of Utrecht from any place in the Netherlands. The shape of the Netherlands has been adapted accordingly, resulting in a carto gram. The orange colour indicates the travel times outside rush hours and the red shape indicates the travel times during rush hour. It shows that a trip from Groningen (in the north east) to Utrecht take 30 minutes longer during rush hour. Mijke Romkema, Goudappel Coffeng BV MRomkema@goudappel.nl 22 Geo-lnfo 2011-6

Geo-Info | 2011 | | pagina 24