Praktisch visualiseren Ontwikkeling van de Handreiking Cartografische Visualisatie ledereen die veelvuldig werkt met geografische webapplicaties heeft het wel eens meegemaakt. Je wilt bijvoorbeeld weten hoe die rivier op de kaart heet, maar de stadsnaam loopt precies door de naam van de rivier heen. Of een kaart wordt door het gebruik van veel verschillende symbolen compleet onleesbaar en onoverzichtelijk. Om deze problemen te voorkomen bestaan er visualisatieregels voor kartografie. Deze regels helpen ontwerpproblemen te voorkomen en zorgen er daarnaast voor dat geografische kaarten voor bijvoorbeeld kleurenblinden of mensen met andere visuele beperkingen leesbaar zijn. Web-kartografie onontbeerlijk bij het maken geografische webap plicaties alsmaar Geografische webapplicaties van geografische webapplicaties Waarom een handreiking? Linda van den Brink, adviseur standaardisatie geo-informatie, Geonovum Sjors Slaat, adviseur, Geonovum Dit artikel is tot stand gekomen met medewerking van Edward Mac Gillavry, Geo-ICT consultant, Webmapper, Het gebruik van visualisatieregels maakt kaarten duidelijk, helder en leesbaar. Geografische webapplicaties nemen al enkele jaren in hoeveelheid en gebruik toe. Dit geldt zowel voor het 'normale' internet, maar ook heel sterk voor het mobiele internet. Zo zijn sinds de zomer van 2008 meer dan 6000 geografische webap plicaties voor de iPhone aangeboden en voor de Android-smart- phones ligt het aantal aangeboden geografische applicaties boven de 1000 (www. skyhookwireless.com/ locationapps). Met de ontstaat voor iedere gebruiker een 'uniek' kaartbeeld. Naast de extra functionaliteiten hebben geografische webapplicaties voordelen op het gebied van actualiteit, bereik en productie- en gebruikskosten ten opzichte van conventionele kaarten. De omvang van deze voordelen en functionaliteiten zorgt dat een speciale handreiking voor web-kartografie gewenst is. Nu de populariteit van toename van geogra fische webapplicaties groeit ook de groep personen die zich met de ontwikkeling van webapplicaties bezighoudt. Hoog tijd voor een hulpmiddel voor deze ontwikkelaars, zo dacht men in het werkveld en bij Geo novum. Kaarten staan om verschillende redenen op websites van allerlei organisaties als kranten, gemeenten en supermarkten. Voor al deze kaarten is het van belang dat ze duidelijk en helder en daar door doeltreffend zijn. Dit maakt geografische webapplicaties niet uniek. Dit geldt namelijk net zo goed voor analoge kaarten. Toch bestaat er een wezenlijk verschil tussen beide. Zo is het voor de gebruikers mogelijk om te interacteren met de kaart. Zij kunnen in- en uitzoomen, het kaartbeeld verplaatsen en kaartlagen toevoegen, combineren of weghalen. Daarnaast kan door het toevoegen van animaties, video's en foto's de geo grafische werkelijkheid op een geheel nieuwe manier in beeld worden gebracht. Tevens kunnen gebruikers het kaartbeeld per- sonaliseren, zodat bij gebruik de persoonlijke voorkeuren van de gebruiker invloed hebben op visualisatie van de kaart. Hierdoor toeneemt, lijkt het moment gekomen om de kennis over web-kartografie te bundelen. Dit realiseerde een groep professionals uit het werkveld zich ook. Op initiatief van Geonovum is toen samengewerkt aan de Handreiking Cartografische Visualisatie bestaande uit drie onderdelen: de handreiking web-kartografie om een kartografisch ontwerp te maken, een template om dit kartografisch ontwerp vervolgens in eenduidige regels te beschrijven en een toelichting op de template. Wat is nu eigenlijk het probleem met geografische webappli caties? Gaat het zo vaak mis dat er een handreiking opgesteld dient te worden? Is de beschrijving van de kartografische vormgeving van een gemiddelde, digitale kaart zo onduidelijk dat een template voor visualisatieregels nodig is? Geografische webapplicaties zijn over het algemeen duidelijk en helder. Slechte voorbeelden van geografische webapplicaties zijn dan ook niet de aanleiding. De Handreiking Cartografische Visualisa tie is ontwikkeld als hulpmiddel voor het eenduidig ontwikkelen van geografische webapplicaties. Ook biedt dit uitkomst bij bijvoorbeeld het voldoen aan de webrichtlijnen. 28 Geo-lnfo 2011-6

Geo-Info | 2011 | | pagina 30