context doelstelling/communicatieve aspecten huisstijl algemene huisstijl van eem organisatie web-kartografie eigenschappen van hel medium kartografie grafische grammatica conventies thematisch bepaald bronvisualisaties Visualisatie authentieke bron/ dataprovider Randvoorwaarden van het web De doelgroep Samenwerking in ontwerp Fig. 1. Regels voor kartografisch ontwerp dienen rekening te houden met andere factoren zoals een huisstijl, maar ook visuele conventies. De werkgroep is opgesplitst in verschillende subgroepen die driemaal bij elkaar zijn gekomen. Deze groepen richtten zich op een template voor visualisatieregels en de toepassing van stan daarden, regels voor web-kartografie, verkenning van applicaties en technologie en processturing. Door de manier van werken is de expertise uit het veld optimaal benut en logischerwijs wordt de eigen handreiking gedragen en gebruikt door het werkveld. Het resultaat is een Handreiking Cartografische Visualisatie bestaande uit drie onderdelen: een handreiking web-kartografie, een visualisatietemplate en een toelichting op deze template. Een kenmerk van het web is platformonafhankelijkheid. Dit houdt in dat het voor het gebruik van een web niet uit moet maken of je met een mobiele telefoon, tabletcomputer of een desktop het web opgaat. Als ontwikkelaar wil je natuurlijk dat iedereen jouw webapplicatie kan gebruiken. Je hebt echter geen invloed op de gebruikeromstandigheden. Je moet dus zorgen dat jouw applicatie verenigbaar is met al deze apparaten, of in ieder geval met zoveel mogelijk. Dit geldt daarnaast ook voor de diverse besturingssystemen en browsers. De handreiking geeft allerlei tips over hoe dit het best is aan te pakken. Hiernaast geeft de handreiking allerlei tips over de beeldresolutie, het te gebrui ken bestandsformaat en de te hanteren bestandsgrootte. Natuurlijk wordt in de handreiking uitgebreid stilgestaan bij de extra functionaliteiten van het Web en wat dit betekent voor web-kartografie. Het voordeel is dat de overdracht van de geo grafische informatie effectiever en efficiënter geschiedt en de gebruiker duidelijk en helder de geografische informatie voor geschoteld krijgt. Uniformiteit in het vertalen van geografische informatie naar een kartografische vormgeving maakt tevens het vergelijken van gegevens en kaarten eenvoudiger. Aanleiding genoeg voor een handreiking. De ontwikkeling van geografische webapplicaties biedt de kartograaf nieuwe mogelijkheden waarvoor nu nog niet altijd de benodigde kennis in huis is. Naast de kartografen is er ook een hele nieuwe groep professionals bezig met het visualiseren van geo-informatie. Het betreffen hier de ontwerpers en ontwik kelaars van geografische webapplicaties. Het is deze groep die veelal goed op de hoogte is van alle mogelijkheden van 'het web' maar geen ervaring heeft met kartografie. Dit diverse werkveld van specialisten is de doelgroep van de handreiking. De handreiking is door Geonovum in samenwerking met ver tegenwoordigers uit dit werkveld ontwikkeld. Hiervoor is de werkgroep Visualisatie opgericht, ledereen met interesse in het onderwerp kon zich hiervoor aanmelden. Uit de vele enthousiaste reacties en aanmeldingen vanuit de overheid, het bedrijfsleven en de wetenschap bleek dat de behoefte aan afspraken over visuali satie zeer groot is. Aanmeldingen van het bedrijfsleven kwamen binnen van een zeer diverse groep organisaties zoals adviesbedrij- ven, software-ontwikkelaars en bedrijven uit de geo-sector. Stadsbusstation Regiobusstation Toerbusopstapplaats Provinciegrens Gemeentegrens Wijkgrens 400.000 200.000 100.000 50.000 Voetpad Straat Doorgaande weg Duingebied Bosgebied Water Onveilig gebied Probleemgebied Veilig gebied 82-84% 84-88% 88-92% 92-94% Fig. 2. Voorbeelden van punt-, lijn- en vlaksymbolen met verschillende meetniveaus. Naast deze meer technische aspecten gaat de handreiking ook in op de toepassing van kartografische symbolen. De drie mogelijke karto grafische symboolontwerpen (punt, lijn en vlak) worden behandeld. Bij de opbouw van de kaart is het bijvoorbeeld van groot belang te starten met de vlaksymbolen om vervolgens de lijnsymbolen en puntsymbolen in te vullen. Voor kleurgebruik en arcering is het van groot belang te bepalen welk meetniveau de verzamelde gegevens hebben. Hier wordt onderscheid gemaakt in een nominaal, ordinaal, interval en ratio meetniveau van de te presenteren geografische informatie, alle met individuele eisen betreffende visualisatie. Voor het kleurgebruiken teksten in een geografische webapplicatie geeft de handreiking een paar handige tips mee. Gebruik bijvoor beeld niet meer dan zeven kleuren (maximaal plus 2) omdat meer Geo-lnfo 2011-6 29

Geo-Info | 2011 | | pagina 31