Template voor visualisatieregels Klaar voor de toekomst Handleiding stoomt werkveld klaar voor de toekomst Kenmerken van lijnsymbolen Lijnen met een fill en stroke kunnen gemaakt worden door twee lijnen te beschrijven, waarbij de lijn die de binnenkant verbeeldt bovenop de buitenste lijn ligt, die dikker is. Zulke lijnen zijn samengestelde symbolen; vul hiervoor twee kolommen in. Onderste lijn: stroke=#333333 stroke-width=5 Bovenste lijn: stroke=#6699ff stroke-width=3 Symboolattribuut Omschrijving Domein Standaardwaarde Voorbeeld Stroke - stroke Lijnkleur RGB kleur van de lijn, hexadecimaal geschreven in de vorm #RRGGBB rgb #000000 stroke=#000000 stroke-width=3 Stroke - stroke-width Lijndikte Lijndikte floating point 1 Stroke - stroke-opacity Lijn - ondoorzichtigheid Ondoorschijnendheid (omgekeerde van transparancy), waarbij 1.0 niet transparant 0 1 1 stroke=#ff0000 stroke-width=10 Stroke - stroke-dasharray Lijn - streeppatroon Patroon van de onderbreking, lengte van de streepjes en lengte tussen de streepjes in aantal pixels ononderbroken lijn stroke=#000000 stroke-width:3 stroke-dasharray=24,3 Fig. 3. De template biedt ook een uitleg van de verschillende parameters die bij de visualisatie (van bijvoorbeeld lijnsymbolen) kunnen worden gebruikt. kleuren niet in het kortetermijngeheugen van de gebruiker worden opgeslagen. Ook is het van belang rekening te houden met de volgorde van waarneming van kleuren. Rood wordt bijvoorbeeld het eerst waargenomen en is daarmee geschikt voor objecten die eruit dienen te springen. Voor teksten gelden de logische regels dat tekst niet mag overlappen en zo veel mogelijk horizontaal moet worden geplaatst. Specifieke regels voor het plaatsen van teksten voor punt-, lijn- en vlaksymbolen zijn ook opgenomen in de handreiking. De Handreiking Cartografische Visualisatie bestaat naast de hand reiking web-kartografie ook uit een template voor visualisatieregels en een toelichting op dit template. Het template biedt de mogelijk heid om op een gestructureerde wijze de visualisatieregels vast te leggen en bevat instructies over de te volgen werkwijze. De toelich ting op de template plaatst het vastleggen van visualisatieregels in een breder kader. De template is bedoeld voor de technisch specialist die de kartografische vormgeving van een kartograaf moet vastleggen voor gebruik in software om automatisch kaarten te genereren in het web. De template geeft duidelijk per veld invuiinstructies. Ook behan delt de template adviezen over te gebruiken kleuren en letter types. Het uitgangspunt voor de in te vullen eigenschappen is gebaseerd op SLD 1.1. Visualisatieregels kunnen door middel van de standaarden van het Open Geospatial Consortium (OGC) zoals de Styled Layer Descriptor/Symbology Encoding (SLD/SE) en Keyhole Markup Lanuage (KML) bekend van Google Earth in een webomgeving worden geïmplementeerd. In de toekomst wordt het wellicht mogelijk om vanuit het template SLD (Styled Layer Disciptor), KML (Keyhole Markup Language) of SVG (Scala ble Vector Graphics) bestanden te genereren. Alle inspanningen van de werkgroep hebben uiteindelijk een Handreiking Cartografische Visualisatie opgeleverd. Met deze handreiking kan het kartografisch ontwerp voor de ontwikkeling van geografische webapplicaties op een verantwoorde manier worden opgezet en vastgelegd. Hiermee is het Nederlandse werk veld klaar voor de toekomst. Het sterke punt van de handreiking is dat zij door experts uit het werkveld ontwikkeld is en gedragen wordt. Met name deze factor is verantwoordelijk voor het succes en het veelvuldige gebruik van de Hand reiking Cartogafische Visualisatie. Ondanks de inzet van alle betrokken bleven er ook uitdagingen over. Zo is in de werkgroepen de wens voor ontwikkeling van een symbolenbibliotheek verschillende malen aan bod geko men. Hierdoor kan eenduidigheid in het gebruik van symbolen worden bevorderd. Ook blijkt er veel animo te zijn voor de orga nisatie van een 'hack event' speciaal voor geografische webap plicaties. De Handreiking Cartografische Visualisatie stoomt het werkveld van web-kartografie dus klaar voor de toekomst, er blijft echter nog genoeg spannends te wensen, t 30 Geo-lnfo 2011-6

Geo-Info | 2011 | | pagina 32