Kadastrale of topografische kaart? ca. Redactioneel Ferjan Ormeling Cadastral map of the Netherlands MENU 1 te In de tentoonstellingsruimte die door het Nationaal Archief en de KB gedeeld wordt in Den Haag worden belangrijke stukken uit ons verleden getoond als'Verdieping van Nederland', en de kaart van Krayenhoff maakt daar terecht deel van uit. Maar tot mijn verbazing wordt die kaart gepresenteerd als kadastrale kaart. In de Engelse caption staat dat de Cadastral Map of the Netherlands dit jaar haar 200e verjaardag viert en dat Baron Kraijenhoff van 1802-1811, gebaseerd op driehoeksmeting, een complete kadastrale kaart van de Nederlanden vervaardigde. Dat lijkt een vergissing van de vertaler, want in de Nederlandse versie van het bijschrift wordt in het midden gelaten of het nu wel of niet om een kadastrale kaart gaat. Maar wanneer men op de website van het Kadaster (www.kadaster.nl) kijkt onder Historie (er zijn vijf secties, namelijk'wat doen we','hoe werken we','pers','brochures'en'historie') dan wordt daar alleen de kadastrale kartering behandeld en worden zowel de topografi sche kartering als Krayenhoff en zijn triangulatie doodgezwegen. Pas wanneer men onder Wat doen we het trefwoord topografie opzoekt, vindt men onder geschiedenis een overzicht over de ontwikkeling van de Nederlandse topografische kartering. Wat was waar (watwaswaar.nl), een site waaraan het Kadaster ook meewerkt, stelt dat de Kadastrale Kaart uit 1832 de eerste zeer gedetailleerde landsdekkende kaart van Nederland is, opgebouwd uit meer dan 17.000 losse kaarten. Hier wordt de suggestie gewekt dat het om een topografische seriekaart gaat, en niet om losse bladen, met alleen perceelgrenzen als inhoud, die je niet eens aan elkaar kunt leggen. Verder wordt er op WatWasWaar een onderscheid gemaakt tussen Militaire Kaarten (dat zijn volgens de hier gebruikte terminologie kadasterkaarten aangevuld met topografische informatie uit het veld) en Bonnebladen van het Kadaster. Eerst wordt gesuggereerd dat die Bonnebladen de schaal 1:50 000 hebben, elders staat gelukkig te vinden dat ze op de schaal 1:25 000 zijn. Maar dat het hier allemaal topografische kaarten betreft, vervaardigd door de Topografische Dienst en haar voorgangers staat nergens. Bij al onze zorg om het cultureel erfgoed is het wellicht ook goed als we deze roemruchte dienst die, volgens dezelfde website, nu is opgegaan in de afdeling geo-informatie van het Kadaster, wat meer in ere houden. Maar daarnaast is het zaak dat we ook de gevestigde terminologie waarop onze beroepen zijn geba seerd (en die bijvoorbeeld vastgelegd is in het Kartografisch Woordenboek dat de Nederlandse Vereniging voor Kartografïe in 1990 heeft uitgegeven) handhaven, en in elk geval kadastrale en topografische kaarten van elkaar blijven onderscheiden. Ferjan Ormeling, redacteur Nationaai Archief This year is the 200th anniversary of the 'Kadaster', the cadastral survey ©f the Netherlands. The Kadaster is the coliective name for the registry of ÜflSt and properties in the Netherlands. In order to gather this information, use was made of surveys that had been conducted previously toy Cornells Kraijenhoff (1758-1840). Pram 1802 to 1811, this multi-talented baron had compiled a complete cadastral map of the Netherlands, using the principles of tngonometry. This was actually the first uniform mapping of the territory of'the? Netherlands to be prepared srnce the 16th-century maps drawn up tip Jacob van Deventer. By determining the correct location of a large number of prominent landmarks {mairtly church steeples), Kraaijenhoff was able to reveal the errors contained in previous maps. From this we can see that, for centuries, the Zuyder Zee. Wadden Islands $bdfie province of Overijssel hid been drawn incorrectly on the map. The map showr here is a copperplate engraving printed on eight pieces of silk, which together form Geo-lnfo 2011-6 3

Geo-Info | 2011 | | pagina 5